binnenland 17 Winsten aandelen ongelijk verdeeld Stressless® is POORTVfm Duitsland wil ver gaan voor redden euro 5freS% ■MHIi 40 - en beter dan ooit tevoren iiMiiaiiiHM EIJFFINGER maandag 15 augustus 2011 door Anita de Haas Overheden redden banken, stimule ren de economie en worden geacht banen te scheppen. Toch moeten poli tici dansen naar het pijpen van de fi nanciële markten. Het lijkt nooit goed? De Europese en Amerikaanse poli tici hebben dat over zichzelf afge roepen. Ze lopen steeds achter de feiten aan; doen te weinig of te laat en dan gaan de financiële markten zaken afdwingen. Als ze leidend en pro-actief waren ge weest, hadden onzekerheden en twijfel geen kansen gehad. Finan ciële markten gruwen van onzeker heden en speculanten genieten er van. Daarom vind ik het ook niet goed dat de regeringsleiders niet kunnen besluiten het noodfonds te verdubbelen tot 1500 miljard eu ro. Dat is de enige geloofwaardige dreiging om speculanten de pas af te snijden. Als in crisistijd iedereen aandelen ver koopt, wie koopt er dan? Dat zijn de grote institutionele be leggers als pensioenfondsen, verze keraars en beheerders van beleg gingsfondsen. De kleine belegger Sylvester Eijffinger over de crisis wordt altijd als eerste zenuwachtig als beurzen in beweging komen en het is een trieste waarheid dat par ticuliere beleggers altijd op de bo dem verkopen en grote beleggers op de bodem kopen. Laatstge noemden hebben betere informa tie over de prijs en de onderliggen de waardes en gaan op koopjes jacht op het moment dat door een groot aanbod en weinig vraag de koersen fors zijn gedaald. Zodoen de zijn de vermogenswinsten op aandelen ongelijk verdeeld. In het Stabiliteits- en Groeipact is een begrotingstekort van maximaal 3 procent afgesproken. Hoe kunnen dan de schulden van een aantal lan den zo uit de hand lopen? In 2005 hebben de Duitse, Franse en Italiaanse regeringsleiders nage laten strengere eisen te stellen aan het nakomen van de 3 procent om dat het hen op dat moment ook niet goed uitkwam. Daar plukken we nu de wrange vruchten van. Schulden en begrotingstekorten lo pen op als landen jarenlang op te grote voet leven en structureel meer uitgeven dan er binnenkomt. Bij Ierland ligt het iets anders: dat land heeft een hele grote finan ciële sector die door de kredietcri sis gered moest worden met veel overheidsgeld. De Italiaanse minister van Financiën stelt dat de crisis voorkomen had kunnen worden met de invoering van euro-obligaties. Vindt u dat ook? Nee. De uitgifte van euro-obliga ties, ook wel eurobonds genoemd, had de eurocrisis niet voorkomen maar eerder verergert omdat het Stabiliteitspact (begrotingsdiscipli ne) nog steeds geen automatische sancties kent zoals voorgesteld door de Europese Commissie maar lange tijd tegengehouden door de Franse president Sarkozy. Het lijkt dat Sarkozy zijn verzet hiertegen inmiddels heeft opgege ven onder druk van ECB-presi- dent Trichet. Eurobonds zijn obligaties die geza- BERLIJN - De Duitse regering over weegt verregaande stappen om de schuldencrisis te bezweren en de euro te redden. Dat meldde de Duitse krant Welt am Sonntag gis teren op basis van gesprekken met ingewijden. Volgens de krant is de regering uit eindelijk zelfs bereid om in te stemmen met de uitgifte van geza menlijke euro-obligaties. Tot nu toe was Duitsland hier altijd op te gen, omdat de rente op die lenin gen hoger zal uitvallen dan die op de huidige Duitse staatsleningen. De ingewijden verwachten echter niet dat dergelijke grote stappen al op korte termijn worden gezet. Ge zien de enorme weerstand is de kans groot dat de discussie over verdere Europese integratie pas wordt gevoerd als er geen enkele andere oplossing voor de crisis mo gelijk is, aldus de krant. Minister van Financiën Wolfgang Schauble liet dit weekeinde nog in het Duit se weekblad Der Spiegel weten dat er geen sprake kan zijn van eu ro-obligaties. Volgens de minister zijn afwijkende rentestanden no dig om landen te dwingen een goed financieel beleid te voeren. De euro-obligaties zouden ervoor zorgen dat de zeventien eurolan den gezamenlijk de markt opgaan voor een deel van het kapitaal dat ze nodig hebben. Voor de landen die nu onder grote druk staan óp de financiële markten zou dit het voordeel hebben dat ze over een deel van hun schulden minder ren te hoeven betalen. Voor landen die er goed voor staan gaat de gemiddelde rente omhoog. menlijk door de eurolanden wor den uitgegeven tegen een gemid delde rente. Dat betekent dat Duits land en Nederland iets meer zul len gaan betalen voor hun lenin gen en Italië, Spanje en andere minder kredietwaardige landen in de eurozone minder. Maar als euro bonds niet voorafgegaan worden door een Stabiliteitspact dat staat als een huis, dan zullen zij alleen maar resulteren in een toenemend moreel wangedrag van de minder kredietwaardige landen in de euro zone. Je haalt als het ware het zwaard van Damocles boven hun hoofd weg voordat ze zelf orde op zaken hebben gesteld. Daarom kunnen eurobonds wel uiteindelijk inge voerd worden, maar slechts als sluitstuk van het proces van de ver sterking van de budgettaire discipli ne in de eurozone. Prof. dr. Sylvester Eijffinger, hoogle raarfinanciële economie aan de Uni versiteit vanTilburg, beantwoordt di verse malen per week vragen van le zers. Heeft u vragen over de crisis? schuldencrisis@wegener.nl of per post: Eijffinger, Centrale Redactie Wegener Media Postbus 36, 6500 DA Nijmegen zie onze website:economie Bekijk De Griekse tragedie, een openbaar college van Eijffinger Trends komen en gaan, maar écht comfort verliest nooit aan waarde. Gedurende 4 decennia werd elk detail - hoe klein ook - van de Stressless® fauteuils en -banken overdacht en geoptimaliseerd. Test nu het beste Stressless® comfort allertijden! Ontdek onze actiemodellen - de aanbiedingen zijn geldig van 10-06 t/m 21-08-2011! THE INNOVATORS OF COMFORT™ Stressless® Arion Stressless Alleen echt met het Stressless® merk! Stressless® Consul en Ambassador in 3 kleuren leder "Batick" tegen een speciale prijs en direct leverbaar! Stressless® Consul incl. voetenbank Stressless® Jazz i.p.v. 1.465,- EUR/Adviesprijs fabrikant. bet origineel gepatenteerd cajooia\OOUWa-Tci Mil I Paasdijkweg 33, Poortvliet infolijn 0166 619100 Openingstijden Dinsdag t/m donderdag van 10.00 tot 17.30 uur Vrijdag (koopavond) van 10.00 tot 21.00 uur Zaterdag van 9.30 tot 17.00 uur Zondag en maandag gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7