hele wereld aan sport 27 Carolein van de Plasse haalt haar gram op ZK Schletterer en Staal verbeteren records maandag 15 augustus 2011 ■■■■■■■■■■■nHaaaKBraiHHHHBHMBÉHaBaHHaHMMHi 'Als ze het niet zeker weten, dan kijken ze het bij ons thuis nog eens op tv. Ja, daarna ze zijn het altijd eens of het goed of slecht was' Piet Nijpjes, de vader van Jessica en Chantal door Koen de Vries AXEL - Ze zijn de Dennis en Gé- 1 rard de Nooijer van de Zeeuwse i paardensport. Samen bestijgen Jes- sica en Chantal Nijpjes de ladder 1 van de provinciale en de nationale dressuur. Op het ZK in Axel, dat zaterdag lange tijd geteisterd wordt i door gezapig neervallende regen, i is Chantal amazone en Jessica haar coach. „Het maakt mij niet uit of Chantal rijdt of ik. Als zij wint 1 ben ik net zo blij als wanneer ik i zelf win", zegt Jessica met een ont- wapenende glimlach. i Dat Chantal met twee paarden 1 aan het Zeeuws kampioenschap i meedoet en Jessica met geen een 1 is toeval. Chantal, die op 20 februa- ri 1985 drie minuten later werd ge- boren dan Jessica, had paarden die klaar waren voor de titelstrijd en 1 Jessica even niet. Volgend jaar kan 1 het andersom zijn. In principe zijn 1 ze even sterke dressuuramazones. 1 Niet dat ze overal even goed in i zijn, maar het een heft het andere 1 op. Zo verdient Chantal wel eens 1 een procentje extra omdat ze wat 1 meer durf in haar proef legt, maar ze verliest dat ook weer omdat ze 1 net iets te veel risico neemt. Bei- 1 den hebben een nationale titel op hun naam. Chantal in het Zi, Jessi- ca in het Z2. Jessica is degene die overal wat lan- 1 ger over nadenkt. Chantal is meer de flapuit, Jessica de binnenvetter. Bij het inrijden voor de finalewed- 1 strijden op het terrein in het Axel- se Bos staat Jessica met een walkie- 1 talkie langs de kant. Ze becommen- 1 tarieert de bewegingen van het paard en geeft aanwijzingen hoe i het nog beter kan. Chantal ont- vangt de tekst via een knopje in haar oor en volgt alles nauwgezet op. Dan stapt Jessica even het veld in met een plantenspuit, om het paard er nog iets mooier uit te la- ten zien. En dan moet het gebeu ren. Eerst is de achtjarige merrie Wyno- na aan de beurt, later op de mid dag de tienjarige hengst Resonanz. Beiden komen uit in de klasse Zi. 's Morgens heeft Chantal beide paarden voor de finale gekwalifi ceerd. Nu gaat het om de Zeeuwse titel. De winnaar mag op 9 en 10 september naar het NK in Ermelo. Chantal rijdt de proef, Jessica kijkt kritisch toe en vader Piet maakt opnamen met de videocamera. „Die bekijken ze na afloop heel nauwkeurig", zegt hij. „Als ze het niet zeker weten, dan kijken ze het bij ons thuis nog eens op tv. Ja, daarna ze zijn het altijd eens of het goed of slecht was." Trots laat Nijpjes een tattoo op zijn bovenarm zien. Amper een week oud. 1\vee paarden, een twee in Romeinse cijfers met daar onder de J van Jessica en de C van Chantal. In de tweelingenshow van de Tros, een programma waar in enkele jaren geleden naar de meest eeneiige tweeling van Ne derland werd gezocht, overleefde de tweeling uit Sint Laurens twee schiftingen. Jessica en Chantal zijn twee druppels water, even lang en hetzelfde postuur. „Volgens mij wegen we precies even veel", zegt Chantal. „Ik denk het ook", valt Jessica haar bij. „Als we ooit een ki lo verschilden, is het veel ge weest." Bij de derde test ging het fout, al leen maar omdat de irissen van de gezusters ietwat afweken. In de test waarin ze onafhankelijk van el kaar honderd vragen over menin gen en voorkeuren moesten invul len, hadden ze honderd dezelfde antwoorden. Zoiets hadden de ex perts nog nooit meegemaakt. De kracht van de dressuurtwee- ling is natuurlijk dat ze elkaar ver sterken. Alleen zijn ze niks, samen zijn ze alles. „Alleen zou ik het niet kunnen", zegt Chantal. Sa men met Jessica noemt ze een paar voordelen op: „We hebben steun aan elkaar, kunnen lekker sa menwerken, kunnen twijfels bij el kaar wegnemen en kunnen elkaar net dat ene duwtje geven dat no dig is om iets te kunnen betei ken." „Ik heb véél respect voor ie mand die alles alleen doet", stelt Jessica. „Een amazone als Wilma Salm, daar heb ik bewondering voor." Sinds december 2008 hebben Jessi ca en Chantal samen een bedrijf: Dressuurstal Nijpjes. De tattoo op de bovenarm van papa Piet blijkt - afgezien van de letters C en J - het bedrijfslogo te zijn. Bij het ouder lijk huis in Sint Laurens hebben ze een buitenbak en tien boxen. Daar naast gebruiken ze nog zes boxen in Hoogelande bij Stal De Pagter. „Veel groter moet het niet wor den", zeggen de zussen als hen ge vraagd wordt naar de toekomst. Ze willen graag doorgaan op de inge slagen weg. Wat ze wel nog wen sen is een overdekte bak achter het huis. Nu hebben ze in de win ter een probleem. Maar verder? Jes sica en Chantal willen het liefst voor eeuwig samen blijven wer ken, met hulp van vader Piet, moe der Anny en zo af en toe van mei den die graag willen helpen. „Als Chantal er een dag niet is, voel ik me niet lekker", zegt Jessica. „Ja, we geven wel apart les", erkent ze. Om eraan toe te voegen dat ze el kaar nogal eens afwisselen. De ene week de een, de andere week de ander. „Sommigen klanten heb ben dat niet eens in de gaten", lacht ze. In Axel blijkt het optre den van de twee-eenheid succes vol. Met de hengst Resonanz wint Chantal de wedstrijd. Met Wyno- na wordt ze derde. In september in Ermelo is dezelfde rolverdeling te verwachten: Chantal amazone, Jessica coach. door Lucien Roelandt AXEL - Met een bijzonder spannen de barrage zorgden de springrui ters in de klasse ZZ zaterdag in Axel voor een fraai slot van de Zeeuwse titelstrijd. Pas na de laat ste sprong wist Carolein van de Plasse zich met Delta Mossel So Lo vely verzekerd van prolongatie van haar titel. Met drie titels was dres- suuramazone Dinja van Liere tops corer aan de voet van de Axelse wa tertoren. De spanning in de strijd om de springtitel in ZZ was vooraf al te snijden. Carolein van de Plasse had immers nog een rekening te vereffenen met haar belangrijkste rivaal Niels Knape. De amazone uit Yerseke moest na een protest van de ruiter uit Ouddorp een aan tal maanden geleden haar indoorti- tel aan hem afstaan. De toeschou wers zagen een prachtige ontkno ping van de strijd. In de eerste manche Hield Niels Knape met Knape Hout's Veyron en Knape Hout's Bomba het straf blad blank.Maar met foutloze om lopen met Delta Mossel Jantje en Delta Mossel So Loveley deed Ca rolein van de Plasse niets voor hem onder. In de tweede manche haalde Niels Knape met de Indoctro-zoon Vey ron een paal naar beneden. Voor Carolein van de Plasse leek, na de uitsluiting door twee weigeringen op de sloot van Jantje, de revanche even heel ver weg. Maar het tij keerde toen Knape met Bomba twee palen naar het gras trok. Door een foutloze rit met de Heartbreaker-dochter kon ze zich verzekeren van de.titel. Maar het pakte anders uit. Want de merrie schopte een paal uit de lepels, wat een barrage betekende. Met een foutloze rit en de snelle tijd van 36,21 seconden bracht Niels Knape het spel op de wagen. Met de dood of de gladiolen schoot Caro lein van de Plasse met So Lovely uit de startblokken. Het werden de gladiolen. De amazone uit Yer seke was met de twaalfjarige mer rie een halve tel sneller. „Hier ben ik ontzetten blij mee", was de eerste reactie van de zicht baar opgeluchte Carolein van de Plasse. „Ik was enorm teleurge steld door die uitsluiting met Jan tje. Zij was vandaag mijn belang rijkste troef Van die weigering op de sloot snap ik niets. We hebben de laatste weken al concoursen ge had met heel wat meer water. Om dat So Lovely pas terug is van een blessure gaf ik maar weinig kans meer. Maar mijn oude vriendin liet mij niet in de steek." In de dressuurklassen waarin Din ja van Liere aan de start kwam, res teerde voor de overige deelnemers slechts het gevecht om de krui mels. In Z2 stuurde de amazone uit Kapelle de Rubiquil-dochter Hexagons Adonie met 68,27 pro cent naar een afgetekende overwin ning. De combinatie bleef Wilma Salm uit Yerseke met Zazou bijna vijf procent voor. In M2 reed Van Liere Hexagons Banderos 68.58 procent naar de titel. Bijna drie procent meer dan Debbie Offer- mans uit Arnemuiden met Avec Espoir. In Mi stuurde de veelvraat van de Hexagon-stal uit Schore de Louisville-zoon Hexagons Bon Ami met 67,25 procent met het ge ringst mogelijk verschil naar het kampioenschap. Eline van Belzen uit Arnemuiden, die zich met de Tenerife VDL dochter in de twee de proef de beste toonde, eiste met 66,91 procent de reservetite! op. Uitslagen De 17-jarige springruiter Thomas Verschoor uit 's-Heerenhoek vero verde met Balou VZ zijn eerste ti tel bij de paarden. Hij won Z. Bij de pony's waren de zusjes Ac- da uit Nisse succesvol in het sprin gen. Merle eiste in Z grote maat met Amber de titel op. In de klei ne maat Z en B was Mabel met Beau Geste en Pedro de beste. Mandy Deurlo was in het L sprin gen met llona superieur. In de Z2 dressuur pony's heersten amazones uit Hulst. Jasmien de Koeyer, Zoe de Booij en Janey won nen goud, zilver en brons. door Sjaak Sinke KESSEL-LO - Na zijn vierde Kustma- rathon liet Sebastien Schletterer (38) van Dynamica vorig jaar we ten dat hij stopte met wedstrijdat- letiek. Begin deze zomer zorgde een mee vallend resultaat op de 800 meter ervoor dat hij weer twee keer per week ging trainen. Hij wilde het Nederlands record masters H35+ van Johan Koning uit Breda, dat op 1.49.94 stond, aanvallen. In de volgende wedstrijd lukte het net niet, maar in het Belgische Kes- sel-Lo zat zaterdag alles mee: „Ik zat in de snelste serie en werd als het ware meegezogen naar een goede tijd", liet Schletterer weten. Hij werd achtste in een recordtijd van 1.49.49. Of dat nog niet ge noeg was, liep hij even later ook nog mee in de B-serie 1500 meter, die hij won 3.55.85. Over twee weken staat Schletterer aan de start van de 1500 meter in het Belgische Merksem. Hij heeft nog steeds het Zeeuws record van 3.43.6, dat sinds 1979 op naam staat van Henk Lindner staat, nog steeds in zijn achterhoofd. Tommy Staal (AV'56) zorgde in de zelfde meeting voor een opmerke lijk record op de 3000 meter jon gens B. In Kessel-Lo liep hij de Zeeuwse recordtijd die Jo Schout van RKHAV in 1971 vestigde (8.46.5) uit de boeken. Staal noteer de 8,43.35. Floris Willeboordse (Dynamica) liep naar 8.56.95, waar mee hij zijn serie won. Erwin Adan (Dynamica) werd zevende in 9.14.07. Neal Bouterse (AV'56) kwam op de 1500 meter niet ver der dan 4.13.12. foto Peter Nicolai Cees Bal wint de sprint in de dernykoers. Achter hem Patrick van Passei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49