'Dit is een festijn waar 141 zeeland Zeeuws pelgrimsoord zeeland in de vorige eeuw DANCEFESTIVAL Beachboom presents heartbeat en reanimeert zichzelf brieven maandag 15 augustus 2011 I f Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verha len over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De raadkaart van vorige week heeft een groot aan tal goede oplossingen opge leverd. Op de foto is de Dorpsdijk in Vrouwenpolder te zien. Niet gek dus dat veel inzendingen dit keer uit het Walcherse dorp ko men, zoals die van Luc de Vries uit Vrouwenpolder. „De foto is geno men met zicht op de toen Neder landse Hervormde Kerk, nu de PKN-kerk genaamd Pelgrimskerk. Hier stond in het begin van de 14e eeuw een kapel - later verheven tot parochiekerk - in het toenmali ge Niepolre." Het dorp werd later Vrouwepolder genoemd naar On ze Lieve Vrouwe Maria aan wie de kerk gewijd was. Volgens De Vries genoot het dorp in de middeleeu wen faam als bedevaartsoord. „In de kerk bevond zich destijds een al taarstuk uit 1340 met een voorstel ling van Maria waaraan vele won deren werden toegeschreven. De oorspronkelijke naam Vrouwepol der is door een vergissing van het gemeentebestuur halverwege de 20e eeuw gewijzigd in Vrouwen polder." Enkele inzenders zien hun geboor tehuis op de raadkaart staan, zoals Nel Wondergem-Van den Broeke (1939) uit Middelburg, Mien Cor- bijn-van den Broeke uit Vrouwen polder en Kees Janse, ook uit Vrou wenpolder. Janse: „Ik ben in 1952 in het huis rechts op de foto gebo ren en opgegroeid. Links achter aan de smederij van De Bruijn en de bakkerij van Corbijn. Naast ons huis stond in mijn jeugd de garage van Van Hekken en later de kruide nierswinkel van Van den Broeke." Mien Corbijn-van den Broeke ziet zichzelf op de foto staan. „Rechts is het huis waar ik ben geboren in 1928. Dat was een kruidenierswin kel waar ook brood werd gebak ken. Willem van den Broeke heeft er eerst gewoond. Daarna is het verkocht aan mijn vader Marien van den Broeke. Jacobus Corbijn en ik hebben de winkel overgeno men van mijn vader. Op de voor grond zie je meisjes uit het dorp staan, onder wie mijn zus en ik." Winnaars waardebonnen: M.J. van den Broeke in Oostburg, N. Minnaard-van Keulen in Oud-Vossemeer en J.J. Ver- poorte-Geertse in Vlissingen. door Ali Pankow Bierpompen, frites en snacks, maar ook cham pagne, oesters en sushi. Die variatie zegt iets over de reikwijdte van Beachboom. Het dancefestival aan de Brouwersdam beoogt een festijn voor een brede doelgroep te zijn. „Niemand hoeft hier eenzaam te zijn. Het is echt een festijn voor ie dereen. Dat maakt het wel bijzon der. Ik kom veel bekenden uit de regio tegen, maar ook hippe yup pen van buitenaf', constateert een jonge vrouw uit Oosterland, die met drie vriendinnen naar dit dan cefestival is gekomen. De variatie in bezoekers manifes teert zich ook in kleding: van spij kerbroek tot galajurkjes. Een zwoe le zomerdag is het zeker niet, maar het lijkt of er een stilzwijgende af spraak is gemaakt dat iedereen ge woon doet alsof het prachtig weer is. „In dat opzicht zijn we natuur lijk ook heel tevreden. Om vier uur 's middag is het droog gewor den en het is pas ver na afloop weer gaan regenen", zegt Jeroen Botty, samen met Martijn Stout de nieuwe zakelijke leiders die Beachboom dit jaar reanimeerden. Ook over het aantal bezoekers is hij zeer te spreken. Ik weet het nog niet precies, maar de security heeft er circa 3.400 geteld. Dat is heel mooi." Echt veel aandacht voor de muziek lijken de meeste bezoekers overigens niet te heb ben. „Het lijkt allemaal wel een beetje op elkaar, maar het klinkt goed en het is gewoon heel gezel lig hier met vrienden onder el kaar", stelt een van de jongens bin nen een groepje laconiek vast. Botty maakt een kanttekening: Harten, heel veel rode en lichtgevende harten, hossen, armen in de lucht, lachen en het leuk hebben met elkaar waren belangrijke elementen voor de succesvolle editie van Beachboom 2011foto's Ronald den Dekker Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Hedwigepolder In de krant van vrijdag 12 augustus wordt die kreet 'Afspraak is af spraak' nog weer eens vermeld. Mensen die deze kreet in hun be toog voor ontpolderen van de Hedwigepolder gebruiken zouden er goed aan doen om kennis te ne men van wat er staat in het Ver drag met Vlaanderen als er van een meningsverschil tussen Neder land en Vlaanderen sprake is. Klip en klaar geeft het Verdrag aan dat bij geschillen tussen beide partners over 'het toepassen, de uitleg of de uitvoering van het verdrag', dat dan die geschillen in de eerste plaats geregeld zullen worden door middel van onderhandelingen. Mi nister-president Peeters van Vlaan deren heeft bij herhaling gezegd, ook nog zeer recent, dat hij aan spreekbaar is om die discussie aan te gaan. Politici en anderen zouden die schoen moeten aantrekken. Die kreet is in feite loze demago gie. Jaap Schijve Markt 18, Retranchement Landroof Econoom Eijffinger masseert in zijn artikel de realiteit (krant van 13 augustus). China 'investeert' in Afrika niet in grond maar pleegt de grootste landroof ('land grab') in de geschiedenis. Al zestig miljoen hectaren land bouwgrond werd door corrupte re geringen gestolen van Afrikaanse boeren en voornamelijk Chjna ge gund. Maar niet om Afrikaanse behoef ten te dienen. En Europa maar ont wikkelingshulp betalen en geld in zamelen tegen de honger. Madagaskar jaagde na een volksop roer in 2009 het Zuid-Koreaanse Daewoo weg, dat 1,3 miljoen hecta re wilde overnemen. Wat Griekenland betreft mag Euro pa wèl voor honderdentien mil jard bijspringen, terwijl China voor nog geen miljard aan investe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40