van pas bij bouwers zeeland 113 Nabestaanden vinden tarief voor behoud van graven nog te duur Een kijkje in de keuken van de paardensport Sierbestrating vanaf 9,95 per m2 voorproefje op het komend carnavalsseizoen Vervoersdienst zoekt vrijwilligers logusdehoop.nl ■BouwCenteraLogus-DeHoop maandag 15 augustus 2011 Volgend jaar." De Oelewappers draaien als eerste de weg onder dijk op. Ze zetten 'de blommekes buiten'. Nou ja, water krijgen ze genoeg. Carnavalsvereniging Spuit u heeft er werk van ge maakt: ze winnen de eerste prijs en de bijbehorende Yannick van de Walle wisseltrofee. Ze hebben op hun wagen een grote waterglij baan gebouwd en belanden met een grote plons in een waterbak. Ingewijden gaan snel een paar stappen achteruit als de wagen er aan komt. De rest van de toeschou wers houdt het niet droog. Amper van de schrik bekomen krijgen ze ook nog eens de volle laag van het schuimkanon van de Mutsen, die de derde prijs win nen. Ook geheel in zomerse sfeer is het Graauwse strandpaviljoen, compleet met strandbad, dat de Ze- verjers in elkaar hebben geknut seld. De tweede plaats is voor een groepje dames met gouden koffer tjes van de Postcode Loterij Miljoe nenjacht. In totaal doen dertien wagens mee aan de optocht. „Het leuke van deze optocht", zegt een Dames van de Postcode Loterij Miljoenenjacht. De toeschouwers mochten een gokje wagen en de winnende koffer aanwijzen. kritische bezoeker, „is dat er heel wat minder gaten in zitten dan in Hulst." In de avonduren komen steeds meer carnavalsvierders richting Paal. „Een geweldig feest", zegt Danny van café In 't Zicht der Schelde. Hij schat dat er zo'n 1500 bezoekers zijn die feesten op mu ziek van een drietal dj's, die zich geposteerd hebben op een overdek te oplegger aan de overzijde van de weg. Om één uur stopt de mu ziek buiten. Meteen vallen de eer ste druppels. Trainer Tom Roosink zoekt oogcontact met het paard om hem te laten doen wat hij wil. foto Peter Nicolai door door Frank Cijsel Met een rotgang van de waterglijbaan in een bak water. Ook de toeschou wers hielden het niet droog. waterlandkerkje - Paardenlief hebbers kwamen afgelopen week end volop aan hun trekken tijdens de tweede uitgave van het paard en ruiterevenement AIHhorses in Waterlandkerkje. Het weekend was gevuld met demonstraties, presentaties en lezingen door loka le topruiters en paardenmensen, zoals een paardentandarts en paar- denmasseur. Bezoekers kwamen vooral op het evenement af om kennis te vergaren over de paar densport. Zo was er een demonstratie westernrijden door Sarina Aar- noutse en Inge Pel. De discipline is afgeleid van de manoeuvres die de cowboys vroeger in het Wilde Westen deden op ranches. Het vraagt vooral veel geduld en preci sie. Door de regelmatig neervallen de regen was het voor paard en rui ter lastig werken. „Ook al zit de regen in je neus. Toch zal je naar me moeten luiste ren", sprak Inge Pel aan het begin van haar demonstratie. „Ie moet controle hebben over de schou ders en de heupen van je paard. Daar zit immers het stuur. Het dier moet consequent luisteren naar mijn benen. Er moet discipli ne zijn en daar werken we heel veel aan", gaf ze de aandachtige toeschouwers mee. Het 'joggen' over de balken vergde heel wat ge duld en duidelijke lichaamstaal van de berijder. Een eindje verder op het terrein gaf Jessamy Roosink een demon stratie loswerken van het paard. Het dier heeft daarbij niets om het lijf en is daarbij vrij.om te hande len en te reageren. „Door de li chaamstaal ontdekt het paard jou als leider", vertelde Roosink. Vol gens haar kun je snel ontdekken om welk type paard het gaat. Een dominante merrie die de kudde leidt, of de hengst die van achte ren de kudde opdrijft. Het paard bepaalt het tempo en volgt de rich ting van de merrie. „Als je gaat los werken moet je een drijver en lei der in één zijn, net zoals de merrie en de hengst in de kudde. Je neemt als leider daarbij een centra le positie in. Van hieruit kun je met je handen, lichaamstaal of je positie het paard drijven, afrem- men of van richting doen verande ren. Het doel is dat het paard jou als hogere rang ziet. In ieder dier zit het aangeboren instinct om de rangorde te testen en zo mogelijk een trede op de ladder op te schui ven - vooral bij merries is dat het geval. Hoe hoger je status: hoe vrijer de keuze om te gaan en staan en te eten waar je wilt. Het paard zal altijd nagaan wie de hoogste in rang is", gaf de trainster aan. Aan het eind van haar demonstra tie was duidelijk dat er een relatie tussen mens en dier was opge bouwd. Volgzaam liep daarop het paard achter de leidster over het terrein. door Eugène Verstraeten terneuzen - Het voorstel van Bur gemeester en Wethouders van Ter- neuzen om de kosten voor het be houd van een graf voor nabestaan den aanzienlijk te verlagen, gaat vol gens woordvoerder Murk van Stra len van de nabestaanden niet ver genoeg. „Een matig voorstel", reageert Van Stralen. „Er verandert bijna niets aan de oude situatie. Aan de vraag om de tarieven voor het verlengen van de grafrechten drastisch te ver lagen wordt niet tegemoet geko men. Terwijl door de meeste nabe staanden is aangegeven dat zij deze hoge bedragen niet kunnen beta len." Hij roept de gemeenteraad op geen besluit te nemen voordat de bezwaarschriftencommissie een uit spraak heeft gedaan over de kwes tie. De commotie ontstond toen de ge meente bekend maakte een groot aantal graven te willen ruimen, om dat de verschillende begraafplaat sen in de gemeente ver vol zijn. Na bestaanden zouden-wel de gelegen heid krijgen om stoffelijke over schotten uit algemene graven te herbegraven in een particulier graf Dat zou inclusief tien jaar grafrech ten 3.680 euro kosten. Dat leverde een groot aantal bezwa ren op van nabestaanden.-De be zwaarschriftencommissie heeft daar nog geen oordeel over uitge sproken, maar inmiddels hebben B en W hun voorstel aangepast. Het wordt in vele gevallen toch niet noodzakelijk om te herbegraven, zodat enkel 805 euro grafrechten betaald moet worden. Waar wer een herbegraving moet plaatsvin den neemt de gemeente die kosten voor haar rekening. Van Stralen wijst er op dat veel na bestaanden de rechten van meerde re graven zullen moeten verlengen en pleit voor een 'betaalbaar' be drag van maximaal 200 euro per graf HULST - Curamus is op zoek naar vrijwilligers voor de vervoers dienst. Zij brengen cliënten van de Blaauwe Hoeve in de rolstoel waar ze moeten zijn. Vanwege nogal gro te afstanden op het terrein is het voor een aantal bewoners lastig om gebruik te maken van de aan wezige faciliteiten, zoals de fysio therapie, de winkel, de kapsalon of het restaurant. Sinds 2009 heb ben vrijwilligers de vervoersdienst opgezet. Door het succes zijn steeds nieuwe collega's nodig. Info bij Saskia van Assel via 0114-382381 of svanassel@curamus.nl. lQgus Terneuzen: Kennedylaan 32 foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39