Fruittocht is een blijvertje Publiek verkikkerd op 121 zeeland Populair bij de 60 Zeeuwse tuners: Walcherse stranden aan kop om titel 'schoonste' Meerkoet vernielt kolonie dwergsterns Kinderen bemachtigen crossbaan naast de school Wilhelminadorp Vijftienhonderd mensen kwamen zondag af op de vierde Fantasy Car-tuning Day in Kapelle: zij genoten van de show van spectaculair verbouwde, alledaagse auto's. maandag 15 augustus 2011 FIETSROUTE Vakantiegangers trotseren regen door Claudia Sondervan kapelle - Als je vierhonderd fiet sers uit het hele land kunt bewe gen om 36 kilometer af te leggen in hun oliegoed in de druilerige re gen om de fruitteelt op de Bevelan- den te bewonderen, dan doe je iets goed. Die overtuiging sterkt de organisatie van de Fruitteeltroute om de fietstocht een vaste plek op de kalender te geven. Dat wordt de tweede zaterdag van augustus. De fietstocht bleek zater dag vooral vakantiegangers van buiten Zeeland te trekken. „De mensen uit Kapelle en omstreken bleven dit keer thuis. Die hadden de gelegenheid om het weer af te wachten", concludeert Adrie Evers- dijk van het Fruitteeltmuseum. Fruitteler te Kapelle Wim de Jager, vader van minister Jan-Kees van Fi nanciën, gaf vanaf een antieke drie- wielige fiets het startsein bij het Fruitteeltmuseum. De Jager ver ving zijn zoon, die zijn vakantie bij zijn ouders moest onderbreken wegens Haagse werkzaamheden in verband met de eurocrisis. De route liep vanuit Kapelle naar Bie- zelinge en Eversdijk, om via Kat- tendijke en Wemeldinge te eindi gen bij het museum. Onderweg konden de fietsers op verhaal ko men bij dertien fruitbedrijven, waar ze uitleg kregen over de teelt van zomerfruit, het gebruik van global positioningsystemen op be tonnen staanders in de boomgaar den, de inzet van hagelkanonnen en bevloeiingssystemen. wilhelminadorp - Jordi, Ivan en Olaf, jonge bewoners van Wilhel minadorp, smaken donderdag 18 augustus het genoegen van de ope ning van de crossbaan in Wilhel minadorp waar zij zelf voor ge ijverd hebben. De crossbaan ligt naast de St@mperiusschool in het dorp. CAR-TUNING door Claudia Sondervan De jongens legden zelf hun wens voor aan schooldirecteur Adri Weeda, vervolgens aan de gemeen te Goes en de koninklijke maat schap Wilhelminapolder, eigenaar van de grond en zamelden geld in voor de aanleg. Tijdens de Kinder vakantieweek wordt via een prijs vraag een goede naam gekozen. Ernstig resonerend en rammelend schuift een machtig blauw automon ster over het asfalt. Het klinkt alsof de wagen elk moment uit elkaar kan spatten. JP Flikweert - Johan Pieter voluit - grinnikt: „Dat hoort zo. Dat is de muziek. We hebben een klant van wie we elke week de auto weer bij elkaar kunnen lassen. Daar ligt 20.000 watt aan geluidsvermogen in. Die is aan zijn zesde, zevende voorruit toe. Het dak kan ervan gaan scheuren." Dat is dan een liefhebber van au- diotuning, maar de echte show draait zondag op het Kapelse be drijventerrein Smokkelhoek om droomauto's: de levensgrote ver sies van de bij jongetjes zo geliefde Hotwheel-raceautootjes. Met tot het uiterste opgevoerde motoren, gecompenseerd met extra verste vigde constructies en superlichte, koolstofvezel en glasvezel carrosse rieën, met iriserende autolak, spe ciale velgen, superlaag koetswerk en viperstriping. Overdekt met paintbrush-taferelen uit de films Lord of the Rings of Ice Age, of, vanwege de knipoog, een skelet op de achterbank of een vijver achter in de pick-up. Mét fontein. De organisator van de Fantasy Car-Tuning Day heeft van het ver bouwen van auto's tot opzienba rende showmachines zijn werk ge maakt. Met succes: toen hij vier jaar geleden zijn bedrijf-aan-huis verruilde voor een garage op Smokkelhoek organiseerden enke le klanten een 'house-warmingpar- ty' die in vier jaar uitgroeide tot één van de populairste shows voor liefhebbers van gepimpte auto's in het land. Dertig vrijwilligers uit alle hoeken van Nederland hielpen JP en zijn vrouw Hendriek sinds donderdag om het evenement op poten te krijgen. „Elders in het land, vooral in de Randstad heb je wel zulke bijeenkomsten maar altijd binnen in een hal en tegen flinke beta ling", weet Hendriek. „Wij hebben goede horeca voor redelijke prij zen, vandaar dat we ook voor Stichting Jayden wat kunnen doen." Deelnemers en publiek doneren, en wie cle twee langbenige car-tu- ningbabes Miranda uit Kapelle en Kim uit Bergen op Zoom wil laten poseren voor een foto wordt lieftal lig om een extra bijdrage gevraagd. Bovendien leveren het car- smashen - een minuut inbeuken op een autowrak met een voorha mer ad vijf euro - en het velgwer- pen - een kale velg van negen kilo zo ver mogelijk in een container met zand gooien ad één euro per worp - het nodige op. En wel 1750 euro voor het onderzoek naar neu- roblastoom kinderkanker. De welwillendheid voor het goede doel tekent de gemoedelijke sfeer van het evenement, hoeveel brede biceps, tattoo's, pitbulls en oorrin gen er ook omheen draaien. Keuve lend op klapstoelen of druk poet send schatten de fiere eigenaren van de getransformeerde Seats, Su zuki's, Toyota's, Golfjes en BMW's de waardering hij het langslopend publiek. Mannen en jongens lo pen met verliefde en verrukte blik ken rond de droomauto's. „Wat hier staat, betaal je niet met tien miljoen", weet Flikweert, de 300 showauto's overziend. Car-tu- ning is een kostbare hobby. „Ik heb recent voor 5.500 euro nieuwe velgen en bandjes op een Ford Ka gezet. Die kost nieuw nog geen 10.000 euro. Maar dan blijft er meer geld over om de auto eigen te maken." En zijn eigen showwagen? „Een Toyota MR2. Maar die staat onder een zeil in de schuur. Ik heb 'm in 2007 uit elkaar gehaald voor zijn vierde verbouwing. Maar zo staat- ie nog. Geen tijd gehad." Bij de Ratlook is het de kunst een auto er uit te la ten zien alsof-ie zojuist uit de schuur is getrokken waarin hij een halve eeuw heeft staan roesten. Roest- pleisters, deuken, krassen zijn gewenst. Passende ac cessoires zijn mottige jerrycans. Vooral oude volkswa genbussen of Amerikaanse bakken op het lijf geschre- De Cleanlook is een techniek die er op gericht lijkt elk onderscheidend element van de carrosserie te halen: merkemblemen zijn uit den boze, bumpers en stootranden zijn nauwelijks waarneembaar, hand grepen op portieren worden weggehaald en glad afge werkt. Jammer dat er toch een kentekenplaat op moet. Low Riders zijn aan alle kanten laag en staan liefst op kleine spaakwielen. Alvorens weg te rijden moet de auto met hydrauliek op verrijdbare hoogte worden gebracht. Niet geschikt voor routes met ver keersdrempels. Motortuning draait om het optimaliseren van het motorvermogen van een auto. Uiterlijke verschijnse len zijn tot vierdubbele uitlaten en driest en glim mend buizenwerk en fijnzinnige airbrushpaints op plaatsen onder de motorkap die bij ieder ander on der de smeer zitten. Audiotuning - de auto zo vol geluidsvermogen la den als mogelijk - laat weinig ruimte voor verfraaiing. Het Banjaardstrand onder zonniger omstandigheden dan de huidige. foto Willem Mieras goes - Nederland Schoon reikt elk jaar prijzen uit voor de schoonste stranden. Voor het eerst is er nu ook een publieksprijs. Strandgas- ten kunnen zelf stemmen. Alle stranden langs de Nederlandse kust komen in aanmerking, maar pas als ze ten minste dertig stem men hebben, dingen ze mee naar de prijs. Stemmen kan tot 22 au gustus, de winnaar wordt op 30 au gustus bekendgemaakt. Voorlopig gaat Vrouwenpolder (Breezand) aan kop met een 9,15, gevolgd door Zoutelande (9,03) en Vlissingen (8,68). Noord-Beve land, in casu het Banjaardstrand, is het schoonste strand van Neder land 2010 en heeft met een waarde ring van 8,89 een hoog cijfer, maar haalt met 25 stemmen vooralsnog de kiesdrempel van dertig stem men niet. Voor de Schouwse stranden lijken al helemaal weinig mensen bereid om te stemmen. De titel Schoonste Strand 2011 wordt op 30 augustus bekendge maakt op het strand van Hoek van Holland. www.nederlandschoon.nl MEEST GELEZEN 1. Car-tuning in Kapelle 2. Goes niet aansprakelijk 3. Masterplan Ovezande EN VERDER Bekijk de video over de Car-tuning Day in Kapelle op www.pzc.nl STUUR UW TIPS: bevelanden@pzc.nl Zet uw foto rn een album op www.pzc.nl/foto door Maurits Sep westkapelle - Een meerkoet heeft afgelopen broedseizoen in Westkapelle de grootste broedkolo- nie dwergsternen van Noordwest Europa geplunderd. Het Noordervroon onderaan de zeedijk bij Westkapelle, vroeger een racebaan voor karts, is omge vormd tot een stil gebied van 80 hectare waar veel vogels en een paar runderen leven. Het gaat erg goed met het natuurgebied, zegt boswachter Karei Leeftink. Zo goed dat er in het voorjaar 162 paar dwergsternen broedden. Ver moedelijk gaat het om vogels die uitgeweken zijn van de Hooge Plaaten. Maar een meerkoet kreeg de nesten in de gaten en plunder de die. Leeftink: „De meerkoet haalde de eieren weg als voedsel voor zijn eigen jongen. Een groot deel van het legsel ging verloren." Staatsbosbeheer broedt op ideeën om herhaling te voorkomen. Leef tink: „We zitten met een dilemma. Die meerkoeten zullen hier wel overwinteren. Die onthouden echt wel dat ze hier goed voedsel kunnen vinden. De vraag voor ons is nu: hoe zorgen we ervoor dat die meerkoeten niet meer op het eilandje komen waar de dwerg sternen broeden?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 32