21 zeeland Studententijd: 'ik wil Steelkwal ontdekt Julikever PZC maandag De krant 6 weken voor 18 euro! Voor duizenden jongeren begint de komende weken een nieuw tijdperk: de studententijd. Vandaag beginnen introductieweken in enkele grote steden. maandag 15 augustus 2011 door Wim Hofman Er bestaan meikevers en junikevers. Meikevers kent iedereen wel; juni kevers zijn bruin, een beetje kleiner en hariger. En dan heb je ook nog julikevers. Een tijdje geleden vonden we in het duingebied van Oranjezon een dood exemplaar. Je herkent een julikever snel: een flinke tor, drie, vier centimeter groot, zwart, met op de vleugels witte of licht gele vlekkenpatronen. Met juli kevers hadden we al eens op een onaangename manier te maken gehad. Niet hier, want in Nederland wordt het diertje zeldzaam. We waren op vakantie aan de kust van Les Landes, in Frankrijk, waar je duintjes hebt en dennenbos sen. Daar leven die kevers, hun lar ven knagen aan graswortels en de volwassen dieren knagen aan den nennaalden. Toen we op een avond na een warme dag nog even naar het strand gingen om de zon in de oceaan onder te zien gaan, werden we belaagd door een zwerm van honderden grote kevers. Ze maakten snorrende, knerpende en knarsende gelui den, cirkelden rond en doken op ons af om een plaatsje te zoeken in onze haren, ze wilden kost wat kost in onze kleding kruipen, bij onze kragen en in onze mouwen, hoogst onaangenaam en griezelig was het, maar ook komisch. De ke vers wegslaan hielp niet; er zat niets anders op dan een veilig heenkomen te zoeken, weg van het strand. Toen we de volgende ochtend op datzelfde strand gingen kijken, was de zwerm verdwenen. Langs de vloedlijn lagen tientallen dode kevers, julikevers dus. Ik kan me niet indenken dat wij ze dood ge slagen hadden. Misschien waren ze dood, omdat het net augustus was geworden. De dode kever uit het waterwinge bied heb ik mee naar huis geno men om na te tekenen. Het is een mannetje, dat kun je zien aan de grote flapjes aan de antennes. Hij heeft interessante, ingewikkelde witte mozaïekjes op zijn vleugels en rugschild. En hij vliegt niet weg, maar hij ligt mooi stil. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON -JgmA PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier irvop: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro Ti.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om_u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis én neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor €18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Postcode Woonplaats TelefoonnummerEmailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening et persoonsgegevens In het colofon treft u nadere Informatie aan OP KAMERS Naam: Irene Marinissen (18) uit Middelburg Studie: Taalwetenschap aan de Radboud Universiteit Nijmegen Gaat op kamers in: Nijmegen Kosten: 450 euro voor 20 vierkan te meter (gemeubileerd) Een kamer vinden in Nijme gen is niet makkelijk. Irene heeft een hele zoektocht ach ter de rug. In januari schreef ze zich al in bij de Stichting Studen tenhuisvesting Nijmegen, maar de wachttijd is lang. Toch, 'via via' is het gelukt: Irene een gemeubileer de studio, vlakbij het centrum. De komende anderhalve week maakt ze tijdens de introductiedagen ken nis met het studentenleven. „We leren de stad kennen, de studie, de universiteit en studentenverenigin gen. Ik heb er veel zin in. Het is leuk om nieuwe mensen te ont moeten. Ik ben benieuwd hoe het bevalt om op mezelf te wonen. Ik ben straks ineens zelf verantwoor delijk, en hoef niet om zes uur thuis te zijn voor het eten. Aan de andere kant: als er iets kapot gaat, kan ik niet meer zeggen: 'mam, pap, help!" Naam: Chabelle van der Pauw (r8) uit Zonnemaire Studie: Theater- Film- en Televisie wetenschappen in Utrecht Gaat op kamers in: Nieuwegein Kosten: 385 euro per maand voor 12 vierkante meter Wat voor kippen heb je thuis?' Het is één van de vragen die Chabelle voorgeschoteld kreeg tijdens het hospiteren. „Ze stellen stomme vragen, alleen om te kijken hoe je reageert. Zit je daar een beetje ge maakt gezellig te doen." Het is dui delijk: de kamernood is hoog in Utrecht. „Op elke kamer reageren wel tachtig mensen. Huurbazen kunnen de prijs zo hoog maken als ze willen, omdat ze sowieso een huurder vinden." Na acht kijk- avonden was het raak: niet in Utrecht, maar in Nieuwegein. „Ik deel een huis met twee andere meisjes, op twintig minuten van de stad." Alhoewel ze haar studie ook in Amsterdam kan volgen, koos Chabelle bewust voor Utrecht. „Ik vind die stad knusser. Ik kom van een dijkje. Ik hoef niet in de hoofdstad te studeren." marnmna wwriv rmimr MIDDELBURG - Een steelkwal die door een duiker is ontdekt in de Oosterschelde, is één van de vier entwintig nieuwe diersoorten die Nederland het afgelopen jaar rijker is geworden. Dat heeft entomoloog Roy Kleu- kers van Bureau EIS (European In vertebrate Survey) gisteren gezegd in het Vara-radioprogramma Vroe ge Vogels. Behalve de steelkwal zijn de luzer- nebehangersbij en de schubhaarke- gelbij ontdekt, drie soorten wants en zeventien soorten bronswespen. Daaronder is een kogelgoudwesp, die parasiteert op andere wespen en bijen. Volgens entomoloog Roy Kleukers is de ontdekking van de steelkwal te danken aan duikers die een steeds grotere interesse krijgen in de natuur. De klimaatverandering in Neder land zorgt ervoor dat er nieuwe in secten ontdekt worden. Slapende schubhaarkegelbijen foto Wim Dimmers Irene Marinissen gaat op kamers in Nijmegen. foto's Mechtel'd Jansen Chabelle van der Pauw uit Zonnemaire gaat in Utrecht studeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2