Burghenaren 'stikgröös' op klein dorp 121 zeeland 'De Burghse Dag mag echt nooit een gewone jaarmarkt worden' Regen drukt animo voor Meerk,oe.t boekenmarkt Zierikzee dwergsterns q n 3 vernielt kolome Drankrijdster veroorzaakt stroomstoring maandag 15 augustus 2011 S FOLKLORE Burghse Dag altijd goed voor nostalgische mijmeringen én tienduizenden bezoekers door Piet Kleemans Het is moeilijk uit te leggen wat Burgh nu zo bijzonder maakt. Het is niet alleen de Ring omzoomd met perenbomen, het fraaie kerkje met z'n bijzondere epitafen, de fraai ge reconstrueerde Karolingische Burcht en museum de Burghse Schoole. Feit is in ieder geval dat de Burg henaren trots zijn op hun dorp. En dat ook maar wat graag aan ie dereen willen laten zien. Zaterdagmorgen, rond de klok van negenen. Burgh is helemaal klaar voor de jaarlijkse Burghse Dag. De eigen Burghse vlag wappert aan de gevels en het dorp is aangeveegd en feestelijk versierd. Door de dor pelingen zelf, benadrukt voorzitter van Stichting Burghse Dag - en burgemeester voor één dag - Ben Meddeler. Ze zijn er zo'n twee da gen zoet mee geweest. „De saamhorigheid is groot", stelt Meddeler. „En de mensen hier zijn heel gastvrij. We proberen nieuwe inwoners altijd in het dorpsleven te betrekken, maar vaak zoeken nieuwkomers ook zelf contact met de andere dorpe lingen." Als om het gelijk van Meddeler te 'bewijzen komt een 'import'-Burg- henaar een praatje maken als hij Meddeler ontwaart. „Ik heb giste ren meegeholpen. Maar vandaag ga ik foto's maken van mijn klein zoon." De start van de Burghse Dag is meer dan alleen een toespraakje van Meddeler en collega-burge meester Gerard Rabelink. Elk jaar weer hult een groeiend aantal Burghenaren zich in kleding uit grootmoeders tijd en trekt in op tocht - compleet met bijpassende kinderwagens en andere attribu ten - naar de Ring om daar vervol gens samen met de burgemeester de Burghse vlag te hijsen. Onder hen Peter en Willy Verstra- eten. Zij ondergaan - beiden in pas sende kledij gehuld - de bewonde rende blikken van toeristen en re creanten gelaten en kijken onder tussen naar de 'prominenten' die onderling de krachten meten tij dens de ringsteekwedstrijd om de Burghse Peer. „Ik heb de kleding zelf gemaakt, ook die voor de kin deren", geeft Willy tekst en uitleg. Bezoekers en beloftes De Burghse Dag 2011 werd ge plaagd door regen. Desalniettemin trok het evenement naar schatting 18.000 bezoekers. De regen zorgde op het parkeer- veld voor overlast. De organisatie zette tractoren in om vastzittende auto's vlot te trekken. Burgemeester-voor-één-dag Ben Meddeler krijgt volgend jaar een ééndagsambtsketen, beloofde burgemeester Gerard Rabelink. De Burghse Peer - inzet van de ringsteekwedstrijd voor prominen ten - werd dit jaar gewonnen door Roberto van Veldhuizen. Zij werd in Burgh geboren en woont nu in wat vroeger haar ouderlijk huis was. „Ik heb eerst een tijdje in Haamstede gewoond, maar ik kon daar gewoon niet wen nen. Ik woon nu weer in Burgh en nu is het gewoon goed." Echtgenoot Peter knikt instem mend. „Ik kom zelf uit Vlissingen, maar ik zou absoluut niet meer te rug willen. Hier is de gemeen schap heel hecht en trekken men sen zich iets van elkaar aan. De mensen in Burgh zijn heel gast vrij." Willy: „Het dorp heeft een heel open karakter." Dat is ook de ervaring van beheer der Guusje Poot van museum De Burghse Schoole. Het museum is, stelt zij, echt een museum van het dorp. In het elf leden tellende vrij willigerskorps dat Guusje terzijde staat zijn de Burghenaren dan ook goed vertegenwoordigd. „Het mu seum leeft hier echt. Het is een feestje om beheerder van de Burghse Schoole te zijn." De saamhorigheid in het dorp uit zich niet alleen in een praatje op straat nu en dan. In de aanloop naar, tijdens en na de Burghse Dag groeit het uit tot een soort dorps- gevoel. Iedereen draagt op zijn ei gen manier een steentje bij. Peter Verstraeten: „Het schoonma ken van het dorp na afloop doen we ook gewoon zelf. Met de be zem. Je wilt het tenslotte netjes achterlaten." Willy Verstraeten: „En dan hoor je de volgende dag vaak van 'Zo schoon is het dorp nog nooit geweest.' Ja, we zijn echt trots op ons dorp." Voor het overige is de formule van de Burghse dag in de meer dan 20 jaar dat het evenement jaarlijks gehouden wordt nauwelijks veran derd. Het paard heeft een promi nente rol in het evenement. De Zeeuwse Ringrijdersvereniging be hoort tot de vaste gasten. Ook biedt de Burghse Dag steevast een breed aanbod aan oude am bachten. Sommige onderdelen ver dwijnen, andere worden toege voegd of uitgebreid. Een paar jaar achter elkaar werd tijdens de Burghse Dag een soort tonpraat- kampioenschap gestreden met als inzet de Burghse Babbelaar. Med deler: „Maar de animo liep terug. En dan kun je er maar beter mee stoppen." Exit Burghse Babbelaar. De Burghse Peer lijkt een blijver tje. De trofee voor de beste ringste- ker onder de 'prominenten' is ove rigens ook een puur Burghs pro duct. „Gemaakt door een Burghen- aar uit Burghs perenhout", aldus Meddeler. Passende kledij wordt vooraf uitgezocht en gepast. foto Ronald den Dekker foto Ronald den Dekker foto Izaak Verkeste De dorpse schaal behouden. Dat is voor voorzitter Ben Meddeler van Stichting Burghse Dag een van de belangrijkste doe len voor de toekomst van de Burghse Dag. „Tijdens een eerdere editie zagen we als organiserende stichting op een gegeven moment wel heel veel eet- en drinktentjes in het dorp. Toen hadden we zo iets van 'deze kant moet het niet op', aldus Meddeler. „De Burghse Dag mag echt nooit een gewone jaarmarkt worden." Paarden spelen ook nu weer een belangrijke rol. Ze houden de moed erin op de Burghse Dag. li—mm 1m ■MM'+ï pggBBBMBBiBSgSMMMMBBBBMMBHt' II 1 llll GOES - Een 22-jarige automobiliste uit Goes veroorzaakte in de nacht van vrijdag op zaterdag rond oo.io uur een stroomstoring rond de Langeweg in Wilhelminadorp doordat zij een elektriciteitskast uit de grond reed. Bij de kruising met de Deltaweg verloor zij de controle over de au to en sloeg over de kop. De be stuurster raakte gewond. Haar bij rijdster, een 24-jarige vrouw uit Goes, bleef ongedeerd. De bestuur- ister bleek bij behandeling in het ziekenhuis gedronken te hebben. Haar rijbewijs is ingevorderd. Een deel van de omwonenden van de Langeweg zat door het ongeval «lenige tijd zonder stroom. MEEST GELEZEN Ééndagsambtsketen Burg. Meddeler Hartslag Beachboom (foto) Grote onrust door tarieven Regiotaxi GEEF UW MENING Recreatievaart kan in avondspits best 1.5 uur wachten voor brug. Reageer: www.pzc/schouwen-duiveland.nl TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Doorgaans komen er heel wat liefhebbers op af, maar het druilerige weer zaterdag druk te de belangstelling voor de grote boekenmarkt op het Havenplein in Zierikzee behoorlijk. De kraamhouders - deels hobby isten en deels antiquariaten - had den hun handen vol aan het weer. Alleen al het droog houden van de koopwaar viel niet mee. En de klanten die kwamen waren door gaans snel weer weg, terwijl tij dens eerdere edities lang gesnuf feld werd in het brede aanbod aan boeken. „Ik kom hier al jaren, en meestal is het veel drukker dan nu", zegt boekhobbyist K. Wink uit Zoelen in de Betuwe. Hij reist met enige regelmaat veilingen en rommelmarkten af om aan boe ken te komen. „Het is eigenlijk een uit de hand gelopen hobby, maar voor een aantal andere stand houders hier is het een beroep." Een collega-standhouder verderop heeft eveneens weinig omhanden. Hij is gespecialiseerd in boeken over kunst. „Ik verkoop alleen boe ken die ik zelf mooi vind. Nor maal is daar best belangstelling voor, maar nu niet. Jammer, maar je kunt er nu eenmaal niets aan veranderen." WESTKAPELLE - Een meerkoet heeft afgelopen broedseizoen in Westkapelle de grootste broedkolo- nie dwergstemen van Noordwest Europa geplunderd. Het Noorder vroon onderaan de zeedijk bij Westkapelle, vroeger een racebaan voor karts, is omgevormd tot een stil gebied van 80 hectare waar veel vogels en een paar runderen leven. In het voorjaar broedden er 162 paar dwergsternen. Vermoede lijk gaat het om vogels die uitgewe ken zijn van de Hooge Plaaten. Maar een meerkoet kreeg de nes ten in de gaten en plunderde die. Staatsbosbeheer broedt op ideeën om herhaling te voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22