Zeeland PZCI n Forse tegenvallers voor l'Escaut BELLEZA Meerkoet plundert grootste kolonie dwergsternen Willetje WALCHEREN 12 en 13 14 en 15 CORPORATIE Reparaties en onderhoud vrijkomende huurwoningen kosten veel meer geld Rijbewijs kwijt APPARTEMENTEN VLISSINGEN almanak Maandag 15 augustus 2011 Op de Walcherse stranden zie je geen vuiltje liggen Beachboom is een festival waar niemand eenzaam is Tip? waicheren@pzc.nl HIIIIHMIililllii HIIIIIHIIIIII lllli IIIIIIHIHIHIII WH door Maurits Sep VLISSINGEN - Woningcorporatie l'Escaut is veel meer geld kwijt aan onderhoud van huurwoningen die leeg komen. Ook reparaties van mankementen aan bijvoor beeld cv-installaties en kranen kostten de Vlissingse corporatie vo rig jaar veel meer geld dan was be rekend. Deze uitgaven bedroegen vorig jaar in totaal bijna 4,5 miljoen eu ro. Het weer geschikt maken van huizen voor een nieuwe huurder zodra de oude weg was, kostte msssamBmam zelfs twee keer zo veel (gemiddeld 3800 euro per huis). l'Escaut neemt maatregelen om dit pro bleem tegen te gaan, zegt directeur Ian van Beekhuizen. „Sommige te genvallers moeten we accepteren, maar er is ook te veel geld uitgege ven. Bijvoorbeeld doordat dingen niet zijn gerepareerd maar vervan gen. Dat kan niet." Voor een belangrijk deel zijn deze tegenvallers ook 'eigen schuld' om dat ze voortkomen uit keuzes die de directie heeft gemaakt, erkent Van Beekhuizen. l'Escaut inves teert bewust niet in sommige hui zen of complexen omdat dat niet meer de moeite waard is. Als er dan iets kapot gaat of als huurders vertrekken, vallen reparatie en on derhoud duurder uit. „We houden die woningen technisch wel in or de, maar we voegen er geen meer waarde meer aan toe door bijvoor beeld nieuwe keukens of badka mers te maken. Of we accepteren dat huurders aanpassingen aan hui zen niet hoeven weg te halen. Dan moeten we dat later zelf alsnog doen. Dat kost ons dan ook meer geld." Mede door de hogere kosten voor onderhoud en reparatie heeft l'Es caut vorig jaar veel minder geld overgehouden dan was begroot. Het overschot bedroeg 'slechts' 3,5 miljoen euro, in plaats van de ver wachte 6,8 miljoen. Belangrijker nog dan die onderhoudskosten wa ren investeringen in de Bonedijke, zegt Van Beekhuizen. „Daar heb ben we geïnvesteerd, maar een deel van dat geld kunnen we niet terugverdienen. Die 'onrendabele toppen' zorgen voor verlies." Eindigde 2010 nog wel met winst, voor dit jaar verwacht l'Escaut een verlies te boeken van anderhalf miljoen euro. 2012 en 2013 zullen weer grote winsten opleveren, maar de vier jaar daarna tot en met 2017 eindigen allemaal dik in het rood, luidt de prognose. „De schommelingen zijn groot, omdat we te maken hebben met grote investeringen in nieuwbouw, renovatie én met nieuwe onrenda bele toppen op zulke investerin gen. We streven ernaar om die pie ken en dalen af te vlakken." Echt zorgelijk vindt Van Beekhui zen dat woningcorporaties vanaf 2014 de huurtoeslag voor hun reke ning moeten nemen. Nu betaalt het Rijk die. „Dat kost ons ander half miljoen euro. We zullen dus de inkomsten moeten vergroten maar vooral de kosten drukken." VLISSINGEN - Een scooterrijder (23) uit Vlissingen heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijn rijbe wijs moeten inleveren. Bij een con trole aan de Nieuwendijk in Vlis singen bleek dat hij ongeveer ze ven maal te veel had gedronken. Tegen de Vlissinger is tevens pro ces-verbaal opgemaakt. De scooter werd aan de kant gezet omdat er drie personen op zaten. door Maurits Sep WESTKAPELLE - De natuur is mooi maar kan ook erg wreed zijn. Of: hoe één meerkoet de grootste kolo nie dwergsternen van Noord west-Europa kan vernietigen. Het Noordervroon bij Westkapel- le. Tientallen jaren een racebaan voor karts, nu een stil gebied waar heel veel vogels en een paar runde ren leven. Het gaat erg goed met het natuurgebied, zegt boswachter Karei Leeftink. Zo goed zelfs, dat er in het voor jaar 162 paar dwergsternen broed den. Meer dan waar dan ook in het noordwesten van Europa. Tot een meerkoet ze in de gaten kreeg en de nesten plunderde, vertelt Leeftink. „Die haalde de eieren weg voor zijn eigen jongen, om te eten. De dwergsternkolonie was een bron van voedsel geworden. Een groot deel van het legsel ging verloren." Zo gaat dat in de wilde natuur. Maar Staatsbosbeheer broedt wel op ideeën om herhaling te voorko men. Leeftink: „We zitten met een dilemma. Want die meerkoeten zitten er nog en die zullen hier wel overwinteren. En die onthou den echt wel dat ze hier goed voed sel kunnen vinden. Dus waarom zouden ze weggaan? De vraag voor ons is nu: hoe zorgen we er voor dat die meerkoeten niet meer op het eilandje komen waar de dwergsternen broeden?" Dat zo veel dwergsternen hun toe vlucht hebben gezocht in het Noordervroon, zegt wel iets over de kwaliteit van het vrij nieuwe natuurgebied, dat een jaar of vijf geleden is aangelegd. Het was het laatste in een serie van elf natuur gebieden die in tien jaar tijd op Walcheren werden aangelegd. En het grootste: 80 hectare. En naar het zich nu laat aanzien ook het beste. In ieder geval wat betreft Jo da rijs, die zaterdag een vogelexcursie gaf in het Noordervroon namens de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging. Het is zo goed omdat het water dat in de winter valt er lang blijft staan. Daardoor hebben de vogels het er goed. Boswachter Leeftink is het met Clarijs eens. Beiden wijzen de Sint Laurense Weihoek als tegen pool aan; daar hebben vogels het moeilijker omdat dat sneller droog valt. „Bijvoorbeeld kluten moeten het van de slikrandjes hebben om voedsel te vinden. Die zijn er min der", verklaart de boswachter. Als het er op de ene plek niet is, en op de andere wel, hebben vo gels dat snel genoeg in de gaten, vervolgt Leeftink. Hij herinnert maar weer aan de dwergsternkolo nie in het Noordervroon. „Vroeger zaten er heel veel dwergsternen op de Hooge Plaaten in de Wester- schelde. Daar zijn er nu minder. Die zijn uitgeweken naar Westka- pelle." vraag naar de voorwaarden erssens Pateer Dingemanse akelaars Makela; t. 0118-413920 t. 0118-650575 Het vrij nieuwe natuurgebied Noordervroon bij Westkapelle doet het volgens beheerder Staatsbosbeheer erg goed, omdat er vrij veel water in blijft staan. Daardoor trekt het veel verschillende soorten vogels aan, waaronder ganzen (foto). foto Ruben Oreel m ■im iniiimn—m Tip? redactie@pzc.nl De drie zussen waren allemaal in de wolken toen hun broertje Arjen werd geboren. Het was dan ook een dot van een baby. Ze sjouwden met hem, pasten op hem, knuffelden met hem. Het kon niet op. Maar kleine kinderen worden groter. Ook Arjen. Hij heeft echt een eigen willetje en laat zich door zijn grote zussen niets meer gezeggen. De liefde van de zussen is sterk bekoeld. Ze vinden hem nu soms ronduit 'irritant'. Na een zoveelste aanvaring verzucht te zijn zuslief van veertien: „Mam, kunnen we heni niet eens een keer re- setten?" Een dwergstern voert een van zijn jongen een visje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11