identiteit Alleen een gek haalt Lenin weg i5 spectrum Zaterdag 13 augustus 2011 foto's Floris Akkerman/GPD vendien ben ik geboren en getogen in Rus land. Ik hou van mijn land. Maar ik ken ge noeg vrienden van mijn leeftijd die geen vaderlandsliefde hebben. Juist omdat ze opgroeiden in het nieuwe Rusland." Om het volk houvast te bieden, moest Rus land op zoek naar een nieuwe identiteit. Die werd gevonden in Rossijanin, de bena ming voor een inwoner van de Russische federatie. Konstantin Kosatsjov (48), voor zitter van de buitenlandcommissie van het Russische parlement, verklaart de nieuwe identiteit. „Deze is multicultureel, multi- confessioneel en multi-etnisch. Tataren, Basjkieren en Russen, iedereen wordt ge respecteerd en niemand wordt onder drukt." Volgens Kosatsjov heeft Rossijanin succes. Dat is volgens hem het werk van de huidige premier en ex-president Vladi mir Poetin. Kosatsjov: „Onder Jeltsin dacht de regering niet aan het volk. Poetin voelt dat de mensen behoefte hebben aan her stel van hun identiteit. Hij krijgt hierin steun van de Russen. Hij brengt het zelfbe wustzijn terug en maakt duidelijk dat we geen verliezers zijn van het uiteenvallen van de Sovjet-Unie. Poetin leert ons dat we het lot in eigen hand moeten nemen." Vlasov denkt daar anders over. „Poetin maakte het Westen, de Verenigde Staten tot vijand. Wij Russen tegenover de ande ren. Vooral als economische concurrent. Dat zorgde ervoor dat Rusland zijn identi teit terugkreeg." De missie van het creëren van een Russi sche identiteit is nog niet volbracht, geeft Kosatsjov toe. „We zijn nu tien jaar aan het bouwen." Hij weet wat de overige stap pen zijn om de bevolking aan Rusland te binden. „We moeten meer concurrerende producten maken, de economie moet be ter functioneren en ons politieke systeem In een ultieme poging de hervormingen van Michael Gorbatsjov en het uiteenvallen van de Sovjet-Unie een halt toe te roepen, grepen op 19 augustus 1991 de haviken in het Kremlin naar de macht. De coup schokte de wereld, maar liep op een mislukking uit. door Olaf Koens Tussen de schreeuwerige reclames van Nokia, Pepsi en Coca-Cola valt het majestueuze pand van het museum voor de heden daagse geschiedenis aan de Tverskajastraat in Moskou bijna niet meer op. De na burige winkel die iPads ver koopt, trekt meqr klandizie. Het museum heeft naast een enorme wapencollectie en een Goya-tentoonstel- ling een permanente exposi- is nog niet optimaal." Het is het rijtje dat president Medvedev met regelmaat her haalt en waaraan volgens hem meer par tijen in het parlement een bijdrage kun nen leveren. Ook Vlasov meent dat Rusland er nog niet is. Volgens hem moet de middenklasse het initiatief nemen om een algehele identiteit te ontwikkelen. „Die moet niet alleen den ken aan geld verdienen om dat vervolgens uit te geven aan auto's. Ze moet investeren in maatschappelijke organisaties, in de bouw van scholen en ziekenhuizen, in ta lentvolle jongeren en in wetenschap. De middenklasse moet vervolgens in dialoog gaan met de overheid. Zo creëer je met z'n allen een identiteit." Vlasov zegt sceptisch te zijn of dat gaat luk ken. Hij ziet forse struikelblokken. „Gene raties die wel en niet tijdens de Sovjet- Unie opgroeiden, botsen met elkaar, het nationalisme onder verschillende volkeren neemt toe en de multiculturele samenle ving werkt niet door de stroom van immi granten, die kwaad bloed zet bij emische Russen." Ook bij Isakov, die zegt dat hij in Toela op jonge leeftijd zijn identiteit al kende, slaan de twijfels toe. „Het Ruslandgevoel wordt minder en minder. Steeds meer goedkope immigranten nemen het werk over van Russen. De overheid doet daar te weinig tegen. De regering zegt wel dat ze met maatregelen komt, maar ze praat alleen maar. Een paar jaar geleden wilde ik ver trekken naar het buitenland. Nu niet, want ik heb een baan. Maar als de kans zich voordoet, ga ik er toch nog eens over na denken." reageren? spectrum@wegener.nl tie moderne geschiedenis. De pijpjes van Stalin, de ac cordeon van Jeltsin en een videoscherm met Vladimir Poetin moeten de bezoe kers inzicht geven in de wonderbaarlijke overgang van de communistische Sovjet-Unie naar het hyper- kapitalistische Rusland van nu. „Onze politieke leiders zijn eigenlijk schizofreen", legt de jonge historicus Nikita Anikin uit. Hij maakt deel uit van het bestuur van het museum en onderzoekt de ervaring en beleving van de Sovjettijd. „Aan de ene kant zie je dat Rusland af stand heeft genomen van de Sovjettijd en de daarbij behorende symboliek, aan de andere kant zie je de symbolen overal. In de gro te steden valt het mee, maar in de provincie wor den de rode vlaggen nog uitgehangen en krijgt het Leninbeeld ieder jaar een schilderbeurt", legt hij uit. „De mensen hebben niets om op terug te vallen en een groot deel van de bevol king heeft goede herinne ringen aan die tijd." In een speech in 2005 noemde toenmalig presi dent Vladimir Poetin het einde van de Sovjet-Unie de grootste tragedie van de vorige eeuw. 'Miljoenen Overal in Moskou en andere Russische steden staan nog standbeelden van Lenin. landgenoten maakten plots geen deel meer uit van ons land, een epidemie die enorme gevolgen had'. Het was destijds voor Poe tin een reden uit te halen naar het Westen. 'Rusland besluit zelf het tempo en de voorwaarden voor een overgang naar een democra tie. We zijn een vrije natie en onze plek in de moder ne wereldgeschiedenis zal worden bepaald door hoe succesvol en hoe sterk we zijn'. De landen in Oost-Europa, de Baltische staten en de an dere zelfstandig geworden voormalige Sovjetrepublie ken konden de schuld van het Sovjetverleden op Mos kou afschuiven. Maar in Rusland zeifis nooit afgere kend met het verleden. „Dat kan eigenlijk ook niet anders", legt Anikin uit. „We wonen nog altijd in Sovjethuizen, rijden in Sov- jettreinen en vliegen met Sovjetvliegtuigen. Probeer in Rusland maar eens een snelweg te vinden die niet uit de Sovjettijd komt." Toch was er twintig jaar ge leden een beweging die kor te metten wilde maken met de hele Sovjetgeschie denis. Anikin: „In het begin van de jaren negentig was alles wat uit het Westen kwam goed. Je hoeft je daar alleen de rijen voor de McDo nald's maar bij voor te stel len. Er waren mensen die de communistische partij wilden verbieden, Lenin uit het mausoleum wilden weghalen. Dat is nooit ge lukt en vervolgens ver dween de vaart uit die anti- Sovjetbeweging. Om eerlijk te zijn, de mensen die nu nog willen dat de Lenin- beelden worden wegge haald, zijn allemaal freaks." De nostalgie naar de Sovjet tijd is enorm. Het populaire televisiekanaal Zvezda zendt iedere avond Sovjet films uit en een keur aan radiostations brengt uitslui tend 'muziek van toen'. „Het is niet zozeer de nos talgie, mensen hebben het gevoel dat ze belazerd zijn", legt Anikin uit. „Er werd een ideale, democrati sche samenleving beloofd, maar er kwam alleen maar crisis." President Dimitri Medve dev heeft een iPad, zet sterk in op innovatie en probeert allerlei hervormin gen door te drukken. Maar de samenleving is daar vol gens de meeste analisten niet klaar voor. „Daarom is geschiedenis bij ons zo krampachtig", ver klaart Anikin uit. „We staan nog met een been in het verleden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 99