81 buitenland Anders Breivik belde politie tien keer Twaalf doden bij protesten in Syrië Opnieuw aardbeving Fukushima 4 Dode bij treinramp Polen Expeditiecruise NOORSE FJORDEN NOORDKAAP 9T' -A BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cPm zaterdag 13 augustus 2011 O® DAMASCUS - In de Syrische stad Ha- ma zijn gisteren twee doden geval len bij protesten tegen het bewind van president Bashar al-Assad. Dat meldden bewoners in de stad, die als een van de belangrijkste bol werken van het verzet geldt. Lan delijk vielen er zeker twaalf do den. De twee jongeren kwamen om door kogels van ordetroepen. De slachtoffers vielen in de buurt van moskeeën na het vrijdaggebed, toen mensen de straat opgingen om te demonstreren. In Hama gin gen leger en politie de afgelopen tijd fors tekeer om het verzet de kop in te drukken. Ook elders in het land vielen doden door het op treden van het veiligheidsappa raat. Volgens de Lokale Coördina tie Comités vielen in Aleppo twee doden, één in Homs, minstens vijf in buitenwijken van Damascus en twee in de noordwestelijke provin cie Idlib aan de grens met Turkije. Ook in Deir al-Zor aan de grens met Irak is het onrustig. Er wordt al sinds februari betoogd tegen Assad. Het einde van het vrijdaggebed wordt in veel plaat sen aangegrepen om massaal de straat op te gaan. De Verenigde Staten willen een wereldwijd embargo op olie en gas uit Syrië. Dat heeft de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken Clinton gisteren gezegd. TOKIO - De omgeving van de Japan se kerncentrale Fukushima is weer opgeschrikt door een aardbeving met een kracht van 6 op de schaal van Richter. De schoonmaakactivi- teiten rond de centrale werden kor te tijd stilgelegd, meldden Japanse media gisteren op gezag van de ex ploitant van de centrale, Tepco. De kerncentrale liep in maart zwa re schade op door een zeer krachti ge aardbeving met een kracht van 9 op de schaal van Richter en een daaropvolgende tsunami. Daar door lekte onder meer radioactief koelwater. De schoonmaakactivitei- ten verlopen traag. Tepco is ook begonnen een omhul sel te bouwen om de lekkende reactor 1 af te dekken. Het omhul sel moet tegen het einde van sep tember klaar zijn en de reactor te gen regen beschermen, zodat ver der lekken wordt voorkomen. La ter wordt ook een omhulsel rond de reactoren 3 en 4 gemaakt. Japan richt ook een nieuwe nucle aire waakhond op. Het bestaande veiligheidsagentschap Nisa kreeg heel wat kritiek te verduren na 11 maart, omdat het toezicht op de centrale gebrekkig zou zijn ge weest. Nisa valt onder het ministe rie van Economie en Handel. Het nieuwe agentschap valt onder het ministerie van Milieu. mmmmmmmmmsmsimmmmmmmmmmim BABY - Hulpverleners staan bi] het wrak van een ontspoorde trein Tn Polen. Een passagier kwam gisteren om het leven en zeker 45 mensen raak ten gewond toen de trein van de Poolse hoofd stad Warschau naar Katowice ontspoorde bij het dorpje Baby. De locomotief en drie treinstellen kwamen naast de rails terecht. Wat de precieze oorzaak van de ontsporing is geweest is nog niet bekend. foto Grzegorz Michalowski/EPA B3BB9BBHSBBHR8BBBBB8HBNM OSLO - De verdachte van de aansla gen in Noorwegen, Anders Be- hring Breivik, heeft tien keer de politie gebeld, toen hij bezig was met het doodschieten van mensen op het eiland Utaya. Dat heeft zijn advocaat gisteren laten weten aan de krant Aftenposten. Breivik wil de zich overgeven en voorkomen dat hij werd doodgeschoten door de politie, aldus zijn advocaat. Hij had toen al veel slachtoffers ge maakt. De politie zou twee keer hebben opgenomen en toen over gave hebben geaccepteerd. Toch ging Breivik daarna door met het doodschieten van mensen totdat agenten hem wisten te overmeeste ren. Op Utoya kwamen door de schiet partij op 22 juli in totaal 69 men sen om het leven. De meeste slachtoffers waren jongeren van de Noorse Arbeiderspartij. Enkele uren eerder liet hij een bom af gaan in het regeringskwartier in Oslo, met acht doden tot gevolg. De politie zoekt nog naar een videocamera die Breivik zou heb ben gebruikt toen hij op 22 juli het bloedbad aanrichtte. Breivik heeft de camera genoemd tijdens zijn verhoren en in het manifest dat hij kort voor de aanslagen op inter net publiceerde. Anonieme overle venden van de schietpartij hebben gezegd dat Breivik zijn actie moge lijk heeft gefilmd. In zijn manifest schrijft Breivik dat zijn digitale ca mera van wezenlijk belang is om de 'kruistocht' tegen 'een invasie van moslims' in Europa en het multiculturalisme te documente ren. De Noorse politie heeft bijna een dag lang een tweede verdachte voor de schietpartij vastgehouden. Het gaat om een 17-jarig lid van de jeugdorganisatie van de Arbeiders partij. De jongen mocht na zeven tien uur zonder contact met fami lie of advocaat gaan. De Noorse po litie gaat er inmiddels vanuit.dat Breivik alleen handelde. In Noorwegen is gisteren de offi ciële regeringscommissie be noemd die onderzoek gaat doen naar de twee aanslagen eind juli waardoor 77 mensen omkwamen. De zogenoemde 22-juli-commissie moet alle relevante feiten over de gebeurtenissen boven tafel halen zei premier Jens Stoltenberg. Het eindrapport van de commissie moet augustus volgend jaar ver schijnen. De Noorse advocate Alexandra Bech Gjörv leidt de tienkoppige commissie. Die bestaat verder uit onder anderen een oud-directeur van de staatsspoorwegen, de vice- president van het Noorse Rode Kruis, een journalist, politiefunc tionarissen en een hoge legeroffi cier. De Deense ex-politiebaas en medewerker van de Deense bin nenlandse veiligheidsdienst Han- ne Bech Hansen bewaakt de objec tiviteit van het onderzoek en de af handeling daarvan. Spectaculaire 12-daagse cruise per MS Trollfjord 4 INCLUSIEF vliegreis per KLM transfers l/ll nachten cruise l/ ontbijt en diner aan boord tBB Beleef de mooiste zeereis ter wereld en nérgens voordeliger! POPULAIR: de Hurtigruten cruises bij KRAS.NL! Deze unieke 12-daagse zeecruise, op de 'oude Hurtigruten postbootroute', naar het spectaculaire hoge Noorden is razend populair en voor superlage prijzen te boeken! U kunt al mee vanaf 1399, inclusief vliegreis per KLM, transfers én ontbijt en diner aan boord! Het MS Trollfjord vaart bijzonder dicht langs de Noorse kustlijn, wat voelt als een echte expeditie, een ontdekkingsreis! Dat maakt het cruisen met Hurtigruten zo uniek ...boek snel voor deze cruise en beleef het zelf. Dag 1: vliegreis Amsterdam-Bergen, transfer, inscheping. Dag 2: langs het eiland Runde naar art nouveau stad Alesund. Dag 3: Trondheim en passage door de Stokksund passage. Dag 4: over de Poolcirkel naar het sfeervolle stadje Bodo. Dag 5-6: via Tromso naar Honningsvêg, nabij de Noordkaap. Dag 7: Kirkenes, de laatste stad voor de Russische grens. Dag 8: via het oude Hammerfest zuidwaarts naar Tromso. Dag 9: tocht door de eilandenwereld van Vesterêlen en Lofoten. Dag 10: langs de bergen Zeven Zusters en Torghatten. Dag 11: prachtige route via Trondheim naar Molde. Dag 12: ontscheping in Bergen, transfer, vliegreis terug. EXPEDITIECRUISE per MS Trollfjord: Het schip vaart bijzonder dicht langs de schitterende kustlijn, wat voelt als een expeditie! I Oktober 9 v.a. 1599 November 22 1399 I 1 Prijs o.b.v. 2-pers.binnenhut. Ook boekbaar als Single-reis. Zie www.kras.nl/32476 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. 'Prijzen zijn exclusief ceserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8