Zwendel loopt uit de hand spectrum 18 De beloofde bedragen lijken te mooi om waar te zijn. En dat zijn ze ook. Toch tuinen elk jaar steeds meer mensen in de trucs van Nigeriaanse oplichters. door Henk Schutten illustratie Mark Reijntjens en Ruud Willems Zaterdag 13 augustus 2011 f f oedemiddag! Het snel m ontwikkelen van onze I onderneming biedt een uitstekende kans op extra inkomsten. Op dit moment is er een vacature van Assistent Manager. Het gaat om werk met flexibele tijden. U zult slechts enkele uren nodig hebben per week en het is makkelijk te combineren met andere activiteiten'. Een typisch gevalletje banenzwendel, zegt privédetective Frank Engelsman. School verlaters, studenten en andere werkzoe kenden ontvangen dit soort e-mails van Ni geriaanse oplichters. „Als ze op het aanbod ingaan, zijn ze ineens zogenaamd manager van een internationaal bedrijf en wordt hun bankrekening gebruikt om geld wit te wassen en fraudebedragen over te boeken. Een klein percentage mogen ze houden." De oplichters worden steeds vindingrijker, zegt Engelsman. Hij schat dat tienduizen den Nederlanders hun rekening laten mis bruiken. „Vooral in de vakantiemaanden slaan de bendes hun slag." De privédetective is met zijn in fraude ge specialiseerde recherchebureau Ultrascan deskundige op het gebied van voorschot fraude, oftewel 419-zwendel, zo genoemd naar een artikel uit het Nigeriaanse straf hoek. Onomstreden is Engelsman niet. Zijn uitspraak dat Amsterdam-Zuidoost is uitgegroeid tot het 'Lagos van Europa' werd aanvankelijk door weinigen serieus genomen. Maar enkele jaren geleden haal de hij alsnog zijn gelijk. Amsterdam-Zuidoost is inderdaad de inter nationale spil van Nigeriaanse zwendel, zo concluderen wetenschappers. Slachtoffers krijgen per e-mail te horen dat ze in aan merking komen voor een groot geldbedrag vanwege een erfenis of een loterij. Eerst moeten ze een aanbetaling doen voor kos ten. In de loop der jaren hebben de oplich ters hun werkwijze voortdurend aange past. „Nigerianen pakken alles aan om mensen een voorschot over te laten ma ken, van transacties op Marktplaats tot het aanbieden van studentenkamers of appar tementen. Mensen willen bedrogen wor den. Wie een afschrift van een bank onder ogen krijgt, waarop staat dat er 5 miljoen op zijn rekening staat, wil dat maar wat graag geloven. Vaak zijn die afschriften ook niet van echt te onderscheiden." Voorschotfraude is, als het gaat om aantal len gedupeerden, al jaren de meest voorko mende vorm van zwendel in Nederland. En het aantal slachtoffers blijft toenemen. Volgens schattingen van Ultrascan werden Nederlanders vorig jaar voor ruim 85 mil joen euro opgelicht, in 2009 ging het nog om 64 miljoen. Engelsman vermoedt dat in Nederland zo'n veertig Nigeriaanse ben des actief zijn en nog eens vele honderden individuele fraudeurs. Zij richten zich voor al op alleenstaanden, liefst ouder dan 40 jaar, gescheiden, weduwe of gehandicapt. Via internet laten ze zich het hoofd op hol brengen, maar de nieuwe liefdespartner is een doorgewinterde crimineel in een cy bercafé. „Vaak raken slachtoffers zo bedra gen van 30.000 euro of meer kwijt", zegt Engelsman: „De kans het terug te krijgen is kleiner dan 1 procent." De trucs lijken flinterdun, toch bestaat drie kwart van de gedupeerden uit hoger opge leiden. Tot voor enkele jaren geleden lie ten Nederlandse opsporingsdiensten de fraudeurs ongemoeid. Toen werden bij en kele tientallen verdachten, hoofdzakelijk Nigerianen, opgepakt. Engelsman: „Maar voor de netwerken die werden opgerold, kwamen nieuwe in de plaats. Een jaar later was alles weer bij het oude." Dat Amsterdam de uitvalsbasis is, vindt hij niet zo vreemd: „Het is in Nederland nog steeds makkelijk om ongemerkt grote be dragen over te boeken." De opsporings diensten lopen achter de feiten aan, be toogt Engelsman. Nederlandse zware jon gens hebben hun beste tijd gehad, grens overschrijdende fraude heeft de toekomst. „Internationaal begint men dat steeds meer door te krijgen, maar in Nederland is men vooral geïnteresseerd in fraude waar bij de overheid het sfachtoflfer is. Misdaad waarbij burgers andere burgers oplichten heeft geen prioriteit." Een structurele aanpak ontbreekt, zegt En gelsman. „We hebben veel steken laten val len. Te lang hebben we gezocht naar ma nieren om deze fraude te voorkomen, met behulp van nieuwe wet- en regelgeving, spamfilters en antivirusprogramma's. Nu pas begint men in te zien dat het niets helpt. We moeten op de daders jagen. „Landen moeten samenwerken, want het geld gaat vrijwel meteen de grens over. In feite is fraude nu zo belangrijk, dat het een VN-taak zou moeten worden. We hebben het gigantisch uit de hand laten lopen, in ternet is een grote oplichtersbende gewor den." Volgens Engelsman hoeven we van de overheden in de landen van herkomst niets te verwachten. „In Ghana houden complete wijken zich met voorschotfraude bezig. En er wordt ze niets in de weg ge legd." Maar de grootste brandhaard is Nige ria. De Britse premier Cameron waar schuwde vorige maand nog dat het Afri kaanse land het nieuwe zenuwcentrum voor terreurorganisaties dreigt te worden. Engelsman: „We zien dat de inkomsten van voorschotfraude steeds vaker worden gebruikt voor wapentransporten. Dan zit ten wij echt met een probleem. Want het Nigeriaanse netwerk omspant de hele we reldbol. Nigeriaanse criminelen vind je bijna overal, van het platteland van China tot aan Siberië. Met zwendel valt overal geld te verdienen." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 102