io| Curasao Achter de stranden van Curasao wordt meedogenloos gevochten om de macht. Wat het begin moest wor den van een nieuw, veelbelovend land is uitgelopen op een bestuurlijk en politiek slagveld. zaterdag 13 augustus 2011 - ii Hotel in 1 en (rechts) de wijk van de Valse start als nieu door Ton de Jong Met een spette rende vuur werkshow op het Brionplein in hartje Wil lemstad werd op 10 oktober vorig jaar het nieu we land Curasao gedoopt. De An tilliaanse vlag werd gestreken, het publiek mompelde: 'Ayo Antias', vaarwel Antillen, en de politici be loofden in emotionele speeches dat zij gaan voor een beter en voor al solidair Curasao. Tien maanden later wordt zowel op als buiten het eiland geheel an dere beeldspraak gebezigd: 'Een te klein meertje waarin hongerige krokodillen elkaar te lijf gaan.' En: 'Een moddergevecht dat een uit puttingsslag dreigt te worden.' Of heel kort in het Spaans: 'barbari- dad': barbaarsheid. Op Curasao gebeurde behalve de opheffing van de Nederlandse An tillen iets wat niet minder belang rijk was. De regeringspartij PAR werd in de oppositie gegooid door eën blok van politieke tegenstan ders, dat een nipte meerderheid had behaald bij de verkiezingen in augustus. Een merkwaardig gezel schap (met vooral ondernemers) nam zijn intrek in de ministerska mers van regeringscentrum Fort Amsterdam. Sommigen zijn het Nederlands nauwelijks machtig. Zij waren amper beëdigd of de eer ste affaire was daar: op vier van hen, onder wie de beoogde pre mier Gerrit Schotte, bleek bij de screening door de veiligheids dienst een vlek of vlekje te zitten. Het screeningsrapport is nooit in de openbaarheid gekomen, maar het gonsde op het eiland van ge ruchten over belangenverstrenge lingen en geldschulden. Het hoofd van de dienst werd door de rege ring meteen op non-actief gesteld. In de TNveede Kamer werden vra gen gesteld, maar minister Donner van Koninkrijkszaken liet het lo pen. Hij wilde zich niet mengen in een Cura^aose aangelegenheid. Schotte (1974) is als een vuurpijl omhoog geschoten in de politiek. In juli 2010 richtte de ondernemer in paintball-benodigdheden de Movëmentu Futuro Korsou (Bewe ging voor de Toekomst van Cura sao) op, die een maand later bij de verkiezingen meteen vijf van de 21 zetels haalde. Zijn staat van dienst is bedenkelijk. Dat hij van school werd gestuurd wegens examenfrau de is het minste. Zijn naam wordt in verband gebracht met dubieuze financiers. Hij is enkele jaren gele den veroordeeld voor het oneigen lijk gebruik van een creditcard. De ondernemers die in zijn rege ring kwamen, geneerden zich niet om toe te geven dat zij beter wil len worden van het ministerschap. Tegen de ministers El Hakim (Eco- 'Te klein meertje waarin hongerige krokodillen elkaar te lijf gaan' nomie) en Jamaloodin (Financiën) lopen corruptieonderzoeken. Als het kan wordt de hele familie bij de corruptie betrokken. De ra den van commissarissen van de ve le overheidsbedrijven zijn in hoog tempo gevuld met familieleden, fi nanciers en partijgetrouwen. Dat gebeurde nog nooit zo massaal, zo blijkt uit de lange lijst van benoe mingen die deze krant toegespeeld heeft gekregen. De levenspartner van de premier, Cicely van de Dijs, blijkt plotseling zoveel verstand te hebben van het havenbedrijf en de vuilophaaldienst dat zij lid mocht worden van de raad van commissarissen. Haar oom dook op bij de raffinaderij en het water bedrijf Voor de vader van de pre mier was nog een plaatsje vrij bij een onderwijsstichting die subsi dies verdeelt. Niet alleen de overheidsbedrijven werden gevuld. De transformatie van het eilandsbestuur naar een landsbestuur betekende dat er nieuwe departementen met nieu we topambtenaren kwamen. Het gebeurde volgens hetzelfde pa troon van vriendjespolitiek. Ge schiktheid speelde een onderge schikte rol. De nieuwe Centrale Bank voor Cu rasao en Sint Maarten is vleugel lam omdat beide regeringen er niet in slagen om de raad van com missarissen te bemannen met inte gere mensen. De directeur van de Centrale Bank, Emsley Tromp, zegt op alle fronten tegengewerkt te worden. Het eiland is klein, de angst is groot. Lloyd Narain van de milieu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10