buitenland 19 Turkije gromt naar buren en EU Commotie over film dood Osama bin Laden \Üt)R5l Cameron wil aanpak sociale media ■Ji&m yuxtiij;41, Vrijheidsbeeld gaat een jaar dicht Schedel en skelet in de klas blijkt echt vrijdag 12 augustus 2011 gers willen laten zien:N dode of ge wonde burgers die het slachtoffer zijn van het hardhandige optreden van het Syrische leger. foto AP/Sana 'Het geweld van het Syrische regime tegen de betogers is onacceptabel en moet stoppen.' Minister Rosenthal Zelfverzekerd Turkije laat buurland Syrië de tanden zien en gromt in de richting van Cyprus en Europa. Het wachten is op een aan varing met Iran. door onze correspondent Jessica Maas De Turkse premier Erdo- gan staat niet bekend om zijn geduld. De oud-voetballer schiet wel vaker ongenuanceerd uit zijn slof Maar na zijn verkiezingszege in juni richt hij zijn toorn niet op de oppositie, maar op het buiten land. Deze week is bondgenoot Syrië het doelwit. Het aanhoudende ge weld in het buurland - en het feit dat vriend en president Assad Tur- kije's oproep tot hervormingen naast zich neer blijft leggen - maakt Erdogan woedend. Hij dreigt zijn steun aan het regime op te zeggen. Syrië 'richt wapens op de eigen burgers', aldus Erdo gan in een toespraak tegen partijge noten in Ankara. Erdogan zei te hopen dat het regime van de Syri sche president Bashar al-Assad bin nen tien tot vijftien dagen 'stap pen zet in de richting van het her vormingsproces'. Het blijft niet alleen bij Syrië. Ook Europa ontkomt niet aan de toorn. Erdogan dreigde de betrek kingen met de EU te bevriezen als WASHINGTON - Een film over de commando-operatie die resulteer de in de dood van terroristenlei der Osama bin Laden, houdt de ge moederen bezig in de Verenigde Staten. Het Witte Huis ontkent dat regisseur Kathryn Bigelow ge heime informatie heeft gekregen van het ministerie van Defensie, zo meldde The New York Times. Een prominente Republikeinse parlementariër had eerder een on derzoek geëist naar een mogelijk informatie-lek. De film over de dood van Bin Laden moet in okto ber volgend jaar in de bioscoop te zien zijn. De presidentsverkiezin gen zijn een maand later, op dins dag 6 november 2'oi2. Namens de Republikeinen plaats te afgevaardigde Peter King deze week grote vraagtekens bij de me dewerking die Bigelow zou krijgen van het Pentagon en de inlichtin- De Turkse premier Erdogan foto ANP er voor het einde van het jaar geen oplossing is voor de slepende kwestie Cyprus. Sinds de Turkse inval in 1974 en bezetting van het een deel van het eiland, wordt er onderhandeld over hereniging. Maar de gesprekken willen maar niet vlotten. Volgend jaar neemt Cyprus het roulerend voorzitter schap van de EU over en Erdogan is helder. Hij gaat niet met de Cy prioten om tafel. Het blijft niet alleen bij de boude uitspraken van de premier, ook mi nisters Ahmet Davutoglu van Bui tenlandse Zaken en Egemen Bagis van Europese zaken, slaan de laat ste tijd een andere toon aan. Er is duidelijk sprake van een koerswij ziging in Ankara's buitenland be leid. Het gedreig richting Brussel laat zien dat Ankara - net zoals de meeste Turken - niet meer gelooft in het EU-lidrhaatschap. De onder handelingen liggen al tijden stil en Turkije heeft weinig meer te verlie zen. De harde woorden van Erdogan mogen de Cyprus-kwestie dan niet oplossen, ze scoren wel pun ten bij de nationalisten in eigen land. En die steun heeft Erdogan nodig om een nieuwe grondwet door het parlement te krijgen. Het geblaas richting Syrië luidt het einde van het zo geprezen 'nul- problemen-met-de-buren-beleid' in. Onder Erdogan zijn de verhou dingen met de regimes in de Arabi sche wereld en met de buurlanden Syrië en Iran sterk verbeterd. Visa-, verplichtingen werden opgeheven, de handel tierde welig en Turkije kneep - in het geval van mensen rechtenschendingen in Iran - een oogje dicht. Maar dit nul-proble- men-beleid is niet meer houdbaar. Dat heeft de Arabische lente wel bewezen. Turkije heeft duidelijk de keuze ge maakt - onder druk ook van de VS - niet het regime van Assad te blijven steunen, maar het Syrische volk en de democratie. Het wach ten nu op een aanvaring met Iran, de trouwste bondgenoot van Sy rië. De spanningen tussen Teheran en Ankara lopen al op. Turkije kan - als het democratie zo hoog in het vaandel heeft - wat Iran be treft niet met twee maten blijven meten. Critici van Erdogan hopen dat de steeds autoritairder worden de premier ook de democratie in eigen land niet vergeet. gendienst CIA bij het maken van de film. De parlementariër ver moedt een opzetje tussen de rege rende Democraten en de filmma kers om president Obama een handje te helpen in de laatste fase van zijn herverkiezingscampagne. Een woordvoerder van het Witte Huis zette de suggesties van King in een reactie weg als 'belachelijk'. Bigelow, bekend van de met Os cars overladen film The Hurt Locker, zou alleen informatie krij gen die eerder ook werd gedeeld met journalisten. Al Qaeda-leider Osama bin Laden werd in mei doodgeschoten tijdens een opera tie van Amerikaanse commando's in Pakistan. Kathryn Bigelow liet weten dat ze al jaren werkt aan de film over de jacht op Bin Laden. „Dit was een Amerikaanse overwinning. Het is heroïsch en niet-partijgebonden." Aanhoudende DROOGTE veroorzaakt een CATASTROFE in Oost-Afrika. Vooral VLUCHTELINGEN In de regio hebben het zwaar te verduren. Met uw steun kunnen wij NOODHULP bieden in ETHIOPIË, KENIA en SOMALIË. Steun onze noodhulpactie door uw gift over te maken o.v.v. 'Oost-Afrika'. Afstemming heeft plaatsgevonden met Tear. H Dorcas Hulp ZOA (V, vujöitcumcHAoeo giro 2500, Andijk www.dorcas.nl giro 550, Apeldoorn www.zoa.nl giro 132, Zwolle www.redeenkind.nl Woord i-Daad 0 733, Gorinchem w.woordendaad.nl LONDEN - Groot-Brittannië kijkt naar de rol die sociale media spe len bij de rellen van de afgelopen week. Premier David Cameron sloot gisteren, tijdens het spoed debat in het parlement, niet uit dat het gebruik ervan aan banden wordt gelegd als blijkt dat ze ge bruikt worden om criminele activi teiten te organiseren. Zo zal de po litie de technische mogelijkheden moeten krijgen om bij BlackBer- ry-netwerken in te breken en om Twitter te controleren, communi catiemiddelen die de rellende jon geren gebruikten. Het Britse parlement was voor het debat speciaal teruggekomen van vakantie om, zoals Cameron het uitdrukte, 'een gezamenlijk front" te tonen in de veroordeling van de ernstigste rellen die de Britten in decennia hebben meegemaakt. „Te gen de mensen die zich aan de wet houden, zeg ik: wij zullen u beschermen", sprak hij. „Wij staan aan uw zijde. En tegen de wettelo ze minderheid zeg ik: wij zullen jullie opsporen, aanklagen en be straffen. En jullie zullen betalen voor wat jullie gedaan hebben." In het urenlange debat werd de vraag wat alle geweld heeft veroor zaakt echter opvallend vermeden. Ook door de Labour-oppositie. Cameron erkende dat er gewoon weg te weinig agenten op straat waren geweest en dat de tactieken die zij gebruikten, niet bleken te werken. In eerste instantie had de politie het geweld beschouwd als een simpele ordeverstoring, ter wijl het ging om pure misdaad. „Ze zaten er in het begin naast", gaf Cameron toe. Het vergroten van het aantal agen ten op straat van 3000 naar 16.000 had echter effect gehad, stelde Ca meron. De agenten zullen ook op straat blijven. Het Londense poli tiekorps omvat 32.000 mensen maar op straat waren er maar 3000. „Dat is niet juist," NEW YORK Het Vrijheidsbeeld in New York gaat op 29 oktober dicht voor een renovatie, die een jaar in beslag zal nemen. Het beeld, dat Frankrijk in de 19e eeuw aan de VS schonk, krijgt nieuwe trappen en liften. Het eiland waarop het beeld staat, blijft open. Het merendeel van de 3,5 miljoen toeristen die naar het ei land varen, zijn toch niet van plan het beeld te beklimmen. WELLINGTON Een schedel en een deel van een skelet op een school in Nieuw-Zee- land bleken niet van plaStic maar echte menselijke botten te zijn. Een lerares had het skelet uit de op slag gehaald voor de anatomieles. Het bottenpakket is naar de politie gebracht. Volgens onderzoekers zijn de botten van een Chinese of Indiase man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9