61 binnenland 4 Een arts op vakantie heeft niet altijd zin om voor zieken paraat te staan De ECB wilde niet ingrijpen maar kon echt niet anders 1 EIJFFINGER Trossen los voor The Blue Road Eeuwenoude relieken in kerk gevonden Cel geëist voor foto's kinderen in douche 50.000 keer gestemd voor TV Canon vrijdag 12 augustus 2011 Sylvester Eijffinger over de crisis door Anita de Haas Hoe werkt dat met opkopen van obli gaties van Italië en Spanje door de ECB en waar komt dat geld van daan? De Europese Centrale Bank (ECB) kan wat alleen centrale banken kunnen: de bankbiljettenpers aan zetten en dat noemen we geld scheppen. Daarmee werden eerder Griekse, Ierse en Portugese staatsle ningen opgekocht en nu Italiaanse en Spaanse. Dat is puur om het ver trouwen in de economieën van die landen terug te brengen. De ECB is een heel sterke partij die er zo aan bijdraagt dat beleggers weer vertrouwen krijgen in hun beleg gingen in staatsleningen. Hoe gro ter dat vertrouwen, hoe lager de ri sico's en hoe lager de rente die de landen moeten betalen. In ruil daarvoor moeten ook de landen zelf werken aan herstel van vertrou wen door fors en snel te bezuini gen én ingrijpende structurele her vormingen door te voeren (hogere pensioenleeftijd, flexibele arbeids markt, versobering sociale zeker heid). Alleen dan lukt het om de begrotingstekorten en staatsschul den omlaag te krijgen. Er wordt gezegd dat de ECB met de bezuinigingseisen aan die landen niet langer politiek onafhankelijk kan opereren? De onafhankelijkheid is juist toege nomen. De ECB heeft dit opkopen niet geambieerd. Vier maanden ge leden hebben ze het opkopen van staatsleningen van probleemlan- den nog stopgezet omdat de centra le bank niet de rotzooi van de Eu ropese politici wilde opruimen. De ECB heeft tot taak niet alleen mo netaire (prijs) stabiliteit te verschaf fen, maar ook te zorgen voor finan ciële stabiliteit in de eurozone. De eurocrisis bereikte het kookpunt vlak voor de eurotop van 21 juli waarop uiteindelijk de Europese re geringsleiders toch hebben inge stemd met het Europese nood fonds (EFSF) nieuwe stijl. Dat bete kende onder meer ruimere be voegdheden en meer flexibiliteit om het noodfonds aan te wenden, waaronder de toestemming ook be staande obligaties op te kopen. Om dat dit fonds nog goedgekeurd moet worden door alle landen pro beert de ECB in de tussentijd spe culaties tegen Italië (grote schul denlast) en Spanje (huizenbubbel) tegen te gaan. Het moest, er was geen andere oplossing omdat an ders de rentes van Italië en Spanje nog verder zouden oplopen. Het extra geld dat nu tijdelijk door het opkopen van staatsobligaties in de markt wordt gebracht kan de ECB wel neutraliseren zonder inflatieri- Wat doet de ECB met die opgekochte leningen? Die blijven gewoon op de balans staan tot ze aflopen. De meeste le ningen zijn met kortingen iets bo ven de marktwaarde opgekocht, dus de risico's zijn niet zo groot Tot nu toe gaat het in totaal om zon 70 tot 80 miljard euro. Dat is te overzien; ongeveer 4 procent van de totale ECB-balans van 2000 miljard euro. Als zoiets langdurig plaatsvindt, nemen de risico's voor de ECB-balans wel toe en kan dat via de verdeelsleutel voor de afzon derlijke centrale banken nadelig worden voor de Europese belas tingbetaler. Heeft u vragen over de crisis? schuldencrisis@wegener.nl of per post: Eijffinger, Centrale Redactie Wegener Media Postbus 36, 6500 DA Nijmegen Dagelijks het nieuws in twee minuten videojoumaaL Gedurende de zomer op maandag t/m vrijdag om 12.00 en 20.00 uur. O www.z2.nl informatie van het waterschap Het waterschap heeft op 8 augustus 2011 een water vergunning verleend aan de provincie Zeeland voor het onttrekken van grondwater ten behoeve van een bodem sanering aan de Langeweg 16 in Hoek. Meer weten? Uitgebreidere informatie over onderwerpen in deze advertentie vindt u op www.scheldestromen.nl/ waterschapsblad. Mocht u niet de beschikking hebben over een computer en meer informatie over een bepaald onderwerp willen ontvangen, dan sturen we u graag de informatie op papier toe. Deze kunt u aanvragen bij de afdeling Communicatie en Bedrijfscultuur (088-2461000). 'Scheldestromen Postadres: Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1, 4337 PA Middelburg Kennedylaan 1, 4538 AE Terneuzen 088-2461000 (lokaal tarief) info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl ROTTERDAM - Minister Schultz van van 'een binnenvaartschip bij de pre- Haegen van Infrastructuur en Milieu sentatie van The Blue Road, een pro- gooit in Rotterdam de trossen los ject van de binnenvaartsector. ROERMOND Kunsthistoricus Erik Caris van de gemeente Roermond heeft in de Munsterkerk eeuwenoude, inge metselde relieken gevonden. Ze zijn mogelijk afkomstig van de Hei lige Ursula of één van haar maag den, maakte Caris gisteren bekend. Ursula zou in de vierde eeuw heb ben geleefd. Caris heeft de relieken met een endoscoop gefotografeerd. Het gaat onder meer om tien sche dels gewikkeld in met goud en pa rels bestikte doeken. LEEUWARDEN Het Openbaar Ministerie heeft gis teren bij de rechtbank in Leeuwar den twintig maanden celstraf geëist, waarvan tien maanden voor waardelijk, tegen een 32-jarige ba sisschooldocent uit Joure. De man zou stiekem foto's hebben gemaakt van zijn leerlingen uit groep 5 tij dens het douchen na de gymles. Hij deed dat ook bij jongetjes uit het voetbalteam dat hij trainde. De zaak kwam begin dit jaar aan het licht Snoepfabrikant Mars Nederland, Sui ker Unie en chemiebedrijf Hunts man hebben zich gemeld als nieuwe HILVERSUM De canon van de 60 meest bepalen de televisieprogramma's van de laatste 60 jaar krijgt steeds meer vorm. Kijkers hebben inmiddels 50.000 stemmen uitgebracht op de voorgedragen programmatitels, maakte een woordvoerder van de website tvcanon.nl gisteren be kend. Kijkers kunnen nog tot en met 11 september stemmen op de 12 cate gorieën, waaronder spiritualiteit, cultuur, drama en humor. door Mayke Calis DEN HAAG - Van artsen wordt ver wacht dat ze in geval van nood waar ook ter wereld hulp verle nen. Maar niet alle artsen vinden het prettig tijdens hun vakantie te worden gestoord. Kunnen artsen zich onbekommerd overgeven aan een vakantie of moeten ze altijd en overal paraat staan? Een Nederlandse vrouw die op va kantie in Nepal haar pols brak, vond van wel. Ze klaagde een inter nist, ook op vakantie, aan die haar ter plekke niet had willen helpen. Het Centraal Tuchtcollege stelde de internist vorig jaar in het gelijk. Van een arts kan alleen geëist wor den, dat hij eerste hulp verleent bij calamiteiten en in noodsitua ties. Een gebroken pols valt daar volgens het Tuchtcollege niet on der. Ook speelde in de uitspraak mee dat de internist niet deskun dig was op het gebied van botbreu ken. „Een arts mag zich niet om draaien van een ongeluk, maar hij moet wel bekwaam zijn", zegt hoofdredacteur van Medisch Con tact en oud-huisarts Ben Crul. „Als hij eens een keertje stomdron ken zijn tent uitrolt, kan hij maar beter niet de dokter uithangen." Bovengenoemde klacht was voor het artsentijdschrift aanleiding er varingen van artsen op vakantie te bundelen en uit te geven in een boek. Artsen op vakantie moeten gere geld aan de bak. Bedrijfsarts A. Kal- denberg zit met zijn vrouw en drie kinderen op een schip zit en doet zijn best niet zeeziek te wor den. De blikken van zijn vrouw en kinderen doen hem in actie ko men. Overgevend in een emmer slaagt hij er uiteindelijk in een pas sagier met een hersenschudding eerste hulp te verlenen. Anderen grijpen preventief in, zo als de anesthesioloog L. van Duin-Trifiinovic die in het vlieg tuig een hijgende man voor zich steeds paarser en benauwder ziet worden. Uit gewoonte stelt ze in gedachten alvast een diagnose. Ze is bang dat de man onderuit gaat en zij hem moet reanimeren. Bij het serveren van het eten houdt ze het niet meer. „Er is maar één ding erger dan reanimeren buiten het ziekenhuis en dat is een bra kende patiënt reanimeren." Ze vraagt zuurstof aan voor de man, die zichtbaar opknapt. Crul zelf haalt op de camping de esculaap van zijn auto. „Anders had ik meteen spreekuur bij mijn tent voor kindertjes met oorpijn." Dokter op het strand, auteur: Medisch Contact, uitgeverij: Reed Business

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6