Nieuwe stek computerclub 'Maar nooit verdween 181 zeeland Superluxe hotel Knokke doet BRESKENS Verhuizing naar veld aan Sportlaan Mobiele site PZC vernieuwd! TIJDSBEELD HENGSTDIJK Jeugdherinneringen van Jacob Jansen Verplanke Busreis naar Duits kunstmuseum Centrum voor een dag 'typisch Hollands' almanak Portemonnee kwijt vrijdag 12 augustus 2011 1 Z door Martijn de Koning BRESKENS - De Computer Club Breskense Senioren (CCBS) krijgt een nieuw onderkomen aan de Sportlaart, op het grasveld bij het pand van B en P in Breskens. Eind dit jaar'moet daar een 'semi-par- manent gebouw' in de vorm van een container in gebruik genomen worden. De club komt nu nog samen in dienstencentrum Goedertijt. Vrij willige docenten lerén er vijftig plussers op de computer werken: van basishandelingen tot bankie ren en 'fotoshoppen'. Goedertijt staat op de nominatie om gesloopt te worden. Voor be woners en gebruikers wordt elders onderdak gezocht. Voor de compu terclub was dat niet zo makkelijk, aangezien die nogal veel ruimte nodig heeft. „We hebben natuur lijk ons materiaal, en bovendien ge ven we per seizoen les aan zo'n tweehonderd mensen uit de hele regio", vertelt voorzitter Piet van den Heuvel. Nadat hij van Woon- had gehoord dat de club uit Goedertijt moet, ging hij op zoek naar een alternatieve ruimte. „Maar er was maar weinig ge schikt, en bovendien is het huren van zo'n ruimte enorm duur. De lesgelden zouden dan fors om hoog moeten, en dan ben je over een paar jaar natuurlijk klaar." Het clubbestuur stapte naar de ge meente Sluis, die beloofde te hel pen zoeken naar een oplossing. „Uiteindelijk hebben we zelf het besluit genomen een container aan te kopen. De gemeente heeft gezocht naar een geschikte plaats. Die is nu gevonden", zegt Van den Heuvel. De voorzitter is in zijn nopjes met het nieuwe onderkomen. „We heb ben er zelfs meer ruimte dan nu in Goedertijt." De container wordt binnenkort geplaatst. Daarna wor den er toiletten in gemaakt en wordt het nieuwe gebouw aange sloten op riolering, water en ener gie. Van den Heuvel hoopt dat het nieuwe onderkomen in december in gebruik genomen wordt. Het dorp Hengstdijk, met op de voorgrond de kreek de Vogel, waarover Jacob Jansen Verplanke vertelt. Zijn inwoners van Hengstdijk zullen herkennen. TERNEUZEN Toonbeeld houdt op 24 september een excursie naar het openlucht museum in het Duitse Insel Hom- broich. Daar wordt moderne en he dendaagse kunst tentoongesteld. Twee dagen eerder geeft Servaas Roelandse om 19.30 uur een voor bereidende lezing in het gebouw van Toonbeeld aan de Bel- lamystraat. Vertrek van de trip is om 7.45 uur, terugkomst rond 22.00 uur. Kosten: 65 euro, inclusief le zing en reader. Inschrijven kan 'tot 15 augustus via 0115 - 630604. OOSTBURG Ondernemend Oostburg houdt morgen een 'Ik hou van Holland dag' in het centrum. Er zijn 'typisch Hollandse dingen' te zien en te doen. Bezoekers kun nen op een koe of ezel rijden, kij ken naar mimespelers in Delfts Blauw en lekkernijen eten als pof fertjes, stroopwafels, bolussen en mosselen. Ook zijn er straatarties ten en acrobaten en wordt muziek gespeeld. Het evenement duurt van 11.00 tot 16.00 uur. Tip? redactie@pzc.nl Die Schouwse brandstofhandelaar had een drukke ochtend. Zo druk dat hij zijn portemonnee even op een hekje aan de straat had gelegd. Een uur later dacht hij er ineens aan. Te laat natuurlijk. De beurs met daarin bijna honderd euro was verdwenen, 's Avonds, na het werk op het caféter ras, werd nog nagepraat over het in cident. „Voor mijn man maar één biertje, want hij is zijn portemonnee kwijtgeraakt," sprak de vrouw van de olieman gekscherend. „O, is het deze soms?" klonk het van het tafeltje naast hen. Een toeristen- stel had de knip gevonden en die naar het politiebureau gebracht. Dat was helaas gesloten. Op het terras zat het stel te overleggen wat ze nu met de vondst moesten doen. door Eugène Verstraeten In het door en door katholieke dorp Hengstdijk van eind ne gentiende en begin twintigste eeuw was de familie Jansen Verplanke een nogal vreemde eend in de bijt. Vader Jacob en zijn zoons Jacob, loos, Frederik en Willem waren protestant, moeder Christina Peulemans en dochter Marie katholiek. Maar hoewel er nog veel wrok was tegen protestan ten, daterend nog vanuit de Tach tigjarige Oorlog, waren de dorpe lingen de familie vriendelijk ge zind. „Doorgaans leefden we geluk kig en onopvallend tussen de ho mogene Rooms-Katholieke bevol king", schreef zoon Jacob later op in zijn jeugdherinneringen. „Maar nooit verdween toch geheel het apartheidsgevoel, waarbij we ons als het er op aan kwam, buiten de dorpsgemeenschap gesloten voel den." Van de jeugdherinneringen van Ja cob Christiaan Pieter Jansen Ver planke, geboren op 22 maart 1889 in Hengstdijk en overleden op 17 februari 1975 in Leiden, is een boekje gemaakt. Hij schrijft over het dagelijkse leven in het Hengst dijk van die tijd, over feesten en bijzondere gebeurtenissen, over vissen aan de Vogel, de kermis, de processie, de Mechelman en enke le opvallende dorpsgenoten. Jacob verhuisde eigenlijk al op jon ge leeftijd in 1907 vanuit Hengst dijk als onderwijzer naar Rilland. Op de Rijksnormaalschool in Axel, waar hij eerst te voet en later met de fiets heen ging, had hij zijn onderwijzersdiploma behaald. Het nieuwe hotel La Réserve is bijna klaar. foto Peter Nicolai door Frank Gijsei KNOKKE-HEIST - Het gloednieuwe vijfsterrenhotel La Réserve in Knokke opent op 15 september zijn deuren. Het resorthotel aan de Elisabethlaan verrees op de oude plek van het vorige La Réserve, waar decennialang de ultieme ver wennerij voor alles wat rijk en be roemd in binnen- en buitenland aanwezig was. Wereldsterren als Frank Sinatra, Marlène Dietrich, Edith Piaf en intellectuelen als Jean Paul Sartre en Bertolt Brecht vonden er een bed met de meest verfijnde voorzieningen. Dit brok geschiedenis kreeg een waardige opvolger met het nieuwe La Réserve. Het is een uiterst exdu- Altijd actueel Compact en overzichtelijk Persoonlijk instelbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58