ingeslagen weg sport 125 Eneco Tour net een huwelijksmarkt Ajax-delegatie op bezoek bij CruijfF Elise Tamaëla wil snel weer spelen vrijdag 12 augustus 2011 JL m Ik was in de Ronde van Wallonië al w. «jf goed. Het is dan wel geen overwinning maar we zijn tevreden met dit resultaat. Koen de Kort, vierde in derde etappe BB—111 nil Wim» li door Edward Swier ANDENNE - De Eneco Tour is, na gisteren, een koers als alle andere. Dat wil zeggen: ook hier wint Phi lippe Gilbert. De kopman van Omega Pharma-Lotto maakte al weer voor de 21e keer in 2011 het zegegebaar. „Heus, het wordt me niet gemakkelijk gemaakt, ze kij ken allemaal naar mij. Maar dan moet je intelligent én sterk zijn." Alle ploegleiders hadden er een dikke streep onder staan, hun ren ners waren ingelicht en bijgepraat. Bij La Flïme, op pakweg zeven kilo meter van de streep in Andenne, zou het gaan gebeuren. Het profiel van de eerste geaccidenteerde Fit in de Eneco Tour kende weinig ge heimen. Het hele peloton besefte waar Philippe Gilbert zou gaan. En toch flikte de Belg het weer. Be seffend dat Gilbert ieder moment aan zou kunnen zetten, keek een twintigtal coureurs toe. Stuk voor stuk murw, door de wind, het voortdurend wisselende decor en het beulswerk van Gilberts helpers in de kilometers voordien. Niemand bleek nog bij machte de 29-jarige Waal te volgen toen hij wegsprong bij zijn meesterhelper lelie Vanendert. „Het blijft excep tioneel", erkende Gilbert zelf al. 'Bijzonder' en 'indrukwekkend', vulde het peloton aan. Gilbert hoopt nog even te kunnen teren op zijn uitzonderlijke vorm. Hij aast op de eerste plaats in de World-Tourranking en hoopt aan kunststukjes in de wereldbekers te Canada, het WK, Parijs-Tours en de Ronde van Lombardije. Het zou zijn erelijst nog mooier ma ken. „Het geheim? Ik zou het echt niet weten. Iedereen heeft wel een jaar waarin het beter marcheert dan ooit tevoren. Merckx won een keer 54 wedstrijden in een jaar, Za- door Edward Swier bel had er eens dertig of meer. Maar waarom? Ik heb geen verkla ring." Gilbert greep behalve de winst in Andenne ook de leiderstrui, om dat klassementsleider Taylor Phin- ney in de lastige finale 37 secon den verspeelde en zelfs Edvald Boasson Hagen hem niet had kun nen volgen in de slotkilometers. De lijstaanvoerder, tijdens de pers conferentie ontspannend met twee flesjes bier in de handen, be schouwt zich overigens niet als topfavoriet voor het restant van de ronde. De Waal verwacht in de tijdrit van vandaag, een rondje van 14,7 kilo meter door Roermond, tussen de dertig en veertig tellen te verspe len op specialisten David Millar en Boasson Hagen. De slotetappe zon dag, een miniversie van de Amstel Gold Race, is hem weer op het lijf geschreven. „Maar", zegt Gilbert, „ik begin de vermoeienissen van de Tour inmiddels toch ook te voe len." Het is een opmerking die anderen doet lachen. Zei Gilbert gisteren immers voor de start niet dat hij zich de afgelopen dagen niet zo lek ker had gevoeld? Uiteindelijk bleef een groepje van zeventien man nog enigszins in het spoor van Gilbert. Daarbij twee Nederlanders, Vacansoleils Joost van Leijen (elfde) en Koen de Kort. De Skil-coureur werd in de straten van Andenne, op acht tellen van Gilbert, vierde. Tot ont zetting van ploegleider Nico Ver hoeven kon geen enkele Raboren- ner mee. „Ze zeggen stuk voor stuk dat ze niet goed genoeg wa ren. Dat kan eigenlijk niet, er had den gewoon nog twee man bij moeten zitten." De rol van de grootste Nederland se ploeg is uitgespeeld in het klas sement. ANDENNE - De handdruk tussen Mark Renshaw en Erik Breukink was uitermate hartelijk. De onder handelingen tussen de HTC-cou- reur en Rabobank waren omzich tig en buiten beeld van pottenkij kers verlopen, maar nu - op de dag dat Renshaws overgang naar de Ra- boploeg bekend werd - mocht ie dereen zien hoe vriendschappelijk de verhouding al is. De Eneco Tour is één grote huwelijksmarkt, waar de ene scheiding nog niet is uitgesproken of de volgende ver bintenis wordt getekend. Het regent deze dagen geruchten, bevestigingen en ontkenningen. Het geeft de Eneco Tour een extra dimensie. Elke coureur wiens con tract op 31 december afloopt, wordt in verband gebracht met an dere teams. Soms is het uit de lucht gegrepen. Met name in de Belgische media regent het na men. Als alle coureurs die met .Quick Step in verband zijn ge bracht ook daadwerkelijk zouden tekenen, dan heeft de manager in 2012 zeker zestig man onder con tract. Het is renners officieel verboden voor 1 augustus een verbintenis el ders te tekenen. Vandaar dat het 's avonds een drukte van belang is in de rennershotels. Coureurs en ploegen grijpen de Eneco Tour aan om te onderhandelen. Dat zegt niet dat er al lang gesproken is. Ploegleider Valerio Piva, zelf ge confronteerd met het opheffen van HTC, erkent dat de belangrijk ste zaken al in de klassiekerperio- de, in april, plaatsvinden. Zelf moest Piva ook op zoek, HTC stopt er immers mee. De ploeglei der wordt in verband gebracht met Katoesja. Maar bevestigen wil hij zijn transfer nog niet. „We heb ben een goed gesprek gehad. Maar zolang er niet getekend is, wil ik mijn opties open houden." Het is precies dat wat maakt dat het deze dagen een beetje een ner veuze bedoening is. Wie rustig met Servais Knaven, ploegleider bij Sky, staat te praten, kan zomaar onderbroken worden door een Ita liaanse verzorger. Op een briefje zijn telefoonnummer. „Als soig- neur, of buschauffeur, het maakt me niet. Als er wat is, Servais zeg het me, alsjeblieft." Dat het extra onrustig op de ar beidsmarkt is heeft onder meer te maken met het wegvallen van HTC. Niet alleen Mark Cavendish, maar vrijwel alle andere coureurs zijn in trek. Merkte ook Renshaw, die straks gescheiden wordt van zijn maatje Cav en dus het Rabos- hirt zal gaan dragen. John Degen- kolb, talentvol sprinter, zal on danks veel andere aanbiedingen naar Skil-Shimano gaan. Dat de wegen van Omega Pharma en Lotto scheiden, leidt ook tot on rust op de markt. Voor de renners zelf is allang duidelijk waar hun toekomst ligt: bij Omega's nieuwe partner Quick Step, bij een nieuw te vormen Lotto-ploeg of elders. De voornaamste vraag is welk shirt Philippe Gilbert volgend jaar draagt. Het heeft er alle schijn van dat hij voor BMC kiest. Komt Gilbert misschien naar BMC, Karsten Kroon zal die ploeg verlaten. Niet toevallig wordt zijn vertrek juist in de Eneco Tour be kend. Weliswaar heeft Kroon con tact met een tweetal potentiële werkgevers, maar wie nog een ren ner zoekt kan altijd bij .hem aan kloppen deze week... Ook de komst van een nieuwe ploeg, het Australische Green Ed ge, zorgt voor vraag én aanbod. Werd eerder deze week bekendge maakt dat Pieter Weening naar de Australische formatie gaat, het kan niet lang duren voor de overgang van Sebastian Langeveld en lens Mouris publiek gemaakt wordt. AMSTERDAM - Johan Cruijff krijgt vandaag in Barcelona bezoek van een zware delegatie van Ajax. Voorzitter Steven ten Have, Edgar Davids en Paul Römer willen met het beroemde erelid terugblikken op de manier waarop ze de eerste drie weken gezamenlijk als nieu we raad van commissarissen heb ben gefunctioneerd. Ze willen ook de toekomstige samenwerking be spreken. De commissarissen van Ajax wor den in Spanje vergezeld door Rob Been, Hennie Henrichs, Cees van Oevelen, Mark Geestman en Keje Molenaar, die namens de leden raad nauw betrokken waren bij de aanstelling van Cruijff als commis saris. Ze hebben zich binnen Ajax hard gemaakt voor de komst van de legendarische nummer 14, maar beseffen dat de nieuwe raad van commissarissen nog niet opti maal rendeert. Zo baalt Cruijff dat hij van de ove rige toezichthouders geen steun heeft gekregen voor de aanstelling van Tscheu La Ling als nieuwe al gemeen directeur. De oud-stervoet baller maakte zich niet populair door niet naar Amsterdam te ko men voor de benoeming van de nieuwe commissarissen. Cruijff heeft ook al laten weten dat hij ook als commissaris de kritiek op Ajax niet intern zal houden. „Dat zijn de regels, maar dan moet ik zelf mijn regels maar maken", stel de hij. Het is onduidelijk of er tijdens het samenzijn ook andere zaken dan het functioneren van Johan Cruijff en de nieuwe raad van commissa- issen aan bod komen. Zo heeft Ajax nog altijd geen algemeen di recteur ep hebben Dennis Berg kamp, Wim Jonk en Ruben long kind hun nieuwe contract nog niet getekend. Cruijff wil graag dat het drietal de jeugdopleiding van Ajax gaat hervormen en verbete ren. Het is onduidelijk wat er gebeurt als Cruijff en de delegatie elkaar vrijdag niet weten te vinden. Het beroemde erelid heeft in het verle den bewezen dat hij weinig ge duld heeft als het allemaal niet zo gaat als hij wil. Mandy Mulder (m) won met Merel Witteveen (r) en Annemieke Bes zilver op de Spelen van 2008. foto ANP CULEMBORG - Elise Tamaëla is een paar dagen in Culemborg bij haar ouders om te herstellen van de her senschudding die ze opliep tijdens een bizar incident in het Duitse Vesmold. „Ik heb nog veel hoofd pijn, lig veel op bed en probeer zo veel mogelijk te slapen", vertelt de 27-jarige tennisster. Tamaëla kan eigenlijk nog nauwe lijks bevatten wat haar maandag is overkomen. „Danielle is een vrien din van mij en we waren haar op de tribune aan het aanmoedigen. We klapten als ze een goede bal had geslagen. De vader van haar te genstander Karen Barbat stond drie meter bij ons vandaan en had al een paar racistische opmerkin gen gemaakt. Op een gegeven mo ment vond ik het te ver gaan en ben ik naar hem toegelopen. Ik sprak hem aan en gaf hem tegelij kertijd een duwtje tegen zijn schouder." En daar houdt de herin nering op. Volgens getuigen kreeg Tamaëla een elleboogstoot tegen haar slaap en daarna nog een klap. De tennisster raakte buiten be wustzijn en kwam pas vijf minu ten later bij. Met een ambulance werd ze naar het ziekenhuis ver voerd, waar een hersenschudding werd geconstateerd. „In eerste in stantie dacht ik woensdag wel weer te kunnen spelen, maar licha melijk ben ik er niet toe in staat. Toch hoop ik volgende week aan het NK mee te doen. Mihai Barbat en zijn dochter zijn gevlucht en inmiddels weer in De nemarken. „Ik heb een reactie van de tennisfederatie gehad en als het goed is, wordt Mihai Barbat voor het leven geschorst. Ik hoop wel dat zijn dochter gewoon kan blij ven spelen. Het is al erg genoeg dat ze zo'n vader heeft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55