De egeltjestijd is weer 'Aanpak overlast heeft baat bij Veiligheidshuis' i8| zeeland 1 ai ma mma Sport en spel in de zomervakantie Postzegelactie moet geldnood lenigen Middenin de egeltjestijd luidt De Mikke de noodklok. De vogel- en zoogdierenopvang krijgt steeds meer gewonde en zieke dieren binnen - en steeds minder geld. J'l BOUWMATERIALEN Expo over vissersdorp Colijnsplaat GELDNOOD vrijdag 12 augustus 2011 W Bahco, Stanley en Sola handgereedschappen tegen scherpe prijzen Tijdens de bouwvak zijn wij geopend tussen 08.00 en 17.00 uur. ALLES VOOR DE BOUWKLUS ONDER ÉÉN DAK! Van Wamelweg 4 A/C Industrieweg 11 Livingstoneweg 40 4612 PW Bergen op Zoom 4382 NA Vlissingen 4460 AA Goes Tel: 0164-242 096 Tel: 0118 - 410 444 Tel: 0113 - 246 690 info@jagertolhoek.nl www.jagertolhoek.nl door Maurits Sep middelburg - Het is natuurlijk moeilijk te bewijzen als criminali teit of overlast niet meer plaats vindt. Maar het Veiligheidshuis Zeeland heeft wel degelijk meer waarde bij het terugdringen van deze problemen. Dat zegt voorzit ter Marin de Zwarte van de Stuur groep Veiligheidshuis Zeeland. Het Veiligheidshuis Zeeland is bijna twee jaar geleden opgezet als een proefproject. Organisaties als politie, justitie, overheden en hulp instellingen werken erin samen bij de aanpak van jongeren die op het criminele pad zijn beland of ande re problemen veroorzaken. Door in het Veiligheidshuis zulke situa ties aan de orde te stellen, wordt meteen een 'integrale aanpak' mo gelijk. Dat maakt een einde aan de versnippering die er vroeger was en waarbij elke instantie zelf met een probleemjongere aan de slag ging, zegt De Zwarte. De proef wordt begin volgend jaar omgezet in een permanent Veilig heidshuis. Alle Zeeuwse gemeen ten moeten de komende tijd be sluiten over hun bijdrage aan het project. Zij moeten 0,392 cent per inwoner gaan betalen. In de proef- COLIJNSPLAAT - 'Colijnsplaat 50 jaar vissersdorp' is het thema van de expositie die tijdens het dorps feest zaterdag "te zien is in de witte PKN-kerk van Colijnsplaat. Vissers laten attributen van hun vak zien en vertellen hun vissersverhalen. Bij de tentoonstelling draait ook periode was dat veertig cent per in woner. De gemeente Middelburg is bereid het gevraagde bedrag op tafel te leggen (in totaal 18.840 eu ro per jaar). Maar het college van B en W stelt daar wel enkele voor waarden aan. Zo wil Middelburg regelmatig in formatie krijgen of de inspannin gen van het Veiligheidshuis ook echt meerwaarde hebben. Verder wil de gemeente dat er een goede afstemming komt tussen het Vei ligheidshuis en de Centra voor Jeugd en Gezin (CJG's) die in alle gemeenten zijn opgericht. Ook in die CJG's werken allerlei organisa ties samen bij het voorkomen en aanpakken van problemen bij jon geren. Volgens De Zwarte zal die afstemming er zeker komen. „We moeten dubbel werk voorkomen." Overigens doet het Veiligheidshuis iets anders, benadrukt hij. „Naar het Centrum voor ieugd en Gezin ga je als ouder om informatie of hulp te krijgen bij de opvoeding van je kind of de oplossing van een probleem. Naar het Veilig heidshuis ga je niet zelf toe, dat pakt problemen aan. Het is een soort voorportaal voor de recht bank. Hopelijk werkt het ook als drempel voor jongeren om echt in de rechtbank te belanden." een film over de aankomst van de Veerse en Arnemuidse vissers na de sluiting van de Veerse Gatdam. De sluiting van het Veerse Gat be tekende onder meer het einde van de visserij in Veere. De expositie en de film zijn te bekijken van 10.00 tot 16.30 uur. Oeze lepelaar werd gevonden in Vlis singen, waar hij was aangevallen door een hond. De wonden zijn vrij wel genezen en het dier eet zelf. Eén konijntje zit er nu bij De Mikke. Hoewel niet erg schuw, is het geen tam beestje, maar een wild exem plaar. De Mikke is gewend geraakt aan al lerlei soorten vogels, maar deze twee jonge karekieten zijn ook voor de vogelopvang een bijzonderheid. middelburg - Voetballen tegen borden, een hindernisbaan, een zwembad en een circusartiest. Voor de Middelburgse jeugd was er gisteren weer vanalles georgani seerd door Stichting Welzijn Mid delburg. Op het grasveld aan de Koepoortlaan dit keer. Vandaag zijn dezelfde activiteiten te doen op het grasveld in het Johannes Postkwartier in Klarenbeek. Zo trekt de SWM met allerlei sporten en spellen al de hele zomer door de wijken van de stad. Elke dag is een andere buurt aan de beurt. Ook volgende week is er vanalles te doen. Kijk daarvoor op www.middelburginbeweging.nl, klik links op Agenda Middelburg in Beweging Nieuw en dan op Ac tiviteiten Zomervakantie 2011. door Maurits Sep Schattig om te zien. Zielig ook. Tientallen van die jonge egeltjes. Zo ver zwakt dat ze bijgevoerd moeten worden. De paar vrijwilligers van vogel- en zoogdierenopvang De Mikke in Middelburg die niet op vakantie zijn, hebben het er enorm druk mee. Het is de tijd van de jonge egeltjes en dat blijkt ook nu weer. Zo'n 47 zijn er de afgelopen twee weken binnen gebracht, vertelt as sistent-beheerder Marloes Brand. „Ze zijn vanaf begin juni geboren. Na een week of zes gaan ze bij hun moeder weg. Ze moeten dan zelf hun eten zoeken, maar dat lukt ze niet allemaal even goed. Ze raken snel verzwakt en ze krijgen dan ook last van teken en vlooien." Op het moment staan er vier grote bakken met in elke bak acht egel tjes. Dan zitten er nog zes in een hokje, Vier op de ziekenafdeling en zijn er nog vijf nieuwe binnenge bracht. „Ze wegen zo'n vijfhon derd gram. De jonkies voeren we middelburg - Meer dieren en min der geld. Dat is nu al een paar jaar de trend bij De Mikke. En dat kan natuurlijk niet goed blijven gaan. Daarom is er een postzegelactie op gezet om aan het broodnodige extra geld te komen. Het idee is simpel: gooi postzegels op enveloppen die je hebt gekre gen niet weg, maar geef ze aan De Mikke. Die kan ze verkopen en er dus geld voor krijgen. Een andere mogelijkheid is om postzegels te kopen bij De Mikke. Die heeft als aanvulling op de postzegelactie zelf een persoonlijke zegel laten maken van 0,46 euro. Ze worden eerst bij met melk uit een flesje. Ze moeten zo snel mogelijk zelf gaan eten", vertelt Marloes. „Als dat lukt, laten we ze weer in groep jes los. Dat kan overal zijn. Ook bij mensen thuis, die zich daarvoor hebben opgegeven. Dat zijn men sen met een mooie grote tuin, met houtwallen waar de egels in kun nen wegkruipen." De jaarlijkse egeltijd valt dus in de zomervakantie. Dit jaar is het ook nog eens extra druk bij de vogel en zoogdierenopvang met meeu wen. Hoe dat komt, weet Marloes ook niet. „Het is toeval, denk ik. We hebben er twee die waren aan gereden door auto's, er zat er een vast in een hek, en ga zo maar door. Vijftien hebben we er nu bin nen." Daar komen nog allerlei jonge vo gels bij, zoals duiven, karekietjes en zelfs een lepelaar. „De merels zijn nu weer weg." Maar dan heeft zij het nog niet ge had over de roofvogels. De bosui len zijn weer losgelaten, maar twee buizerds, twee torenvalken en een sperwer zijn nog wel even afhankelijk van de goede zorgen van De Mikke. in velletjes van tien verkocht. Om dat de opvang er natuurlijk geld aan over wil houden, worden de velletjes verkocht voor 7,50 euro (inclusief verzendkosten). Ook spaarzegels van Shell, DE, Etos en Robijn zijn meer dan welkom. „Het wordt elk jaar drukker met dieren. Maar aan subsidies krijgen we minder", verklaart assistent-be heerster Marloes Brand het belang van de postzegelactie. „We hebben het geld hard nodig voor dagelijkse verzorging. Water, eten en medicij nen." www.demikke.nl Middelburgse kinderen kregen gisteren circusles. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18