Veel Berlijners praten de Muur nog steeds goed B Hl 11 mijn II 'Nog iedere dag moet ik hardop zeggen dat ik mezelf mag zijn, zonder bang te zijn voor de gevolgen' vrijdag 12 augustus 2011 Gitta Heinrich IJzeren Gordijn De Bérlijnse Muur werd opgericht in het holst van de nacht van 12 op 13 augustus 1961, in opdracht van de Oost-Duitse leider Walter Ulbricht. De barrière moest voorko men dat mensen naar het Westen vluchtten. Sinds de oprichting van de Duitse Democratische Republiek (DDR) in 1949 waren ruim 2,5 miljoen van de 17 miljoen Oost-Duitsers naar het Westen vertrokken. Volgens Ulbricht was de Muur noodzakelijk om te voorkomen dat 'fascisten' uit het Westen Oost-Duitsland zouden bezetten. Sinds het einde van de Tweede We reldoorlog was Duitsland verdeeld tussen de geallieerden in het wes ten en de Sovjet-Unie in het oos ten. Evenzo werd Berlijn opge deeld. De Muur symboliseerde het IJze ren Gordijn tussen het communis tische oosten en het kapitalistische westen tijdens de Koude Oorlog. Oost-Duitse grenswachten hadden een schietbevel: burgers die wil den vluchten mochten gedood worden. Tijdens het bestaan van de Muur vluchtten naar schatting 5000 men sen naar West-Berlijn. Daarvoor ge bruikten ze vaak ingenieuze metho den: van het graven van tunnels tot het zich verstoppen in speciaal geprepareerde auto's. Naar schatting zijn zo'n 200 Oost- Duitsers gestorven bij een vlucht poging over de Muur. Hervormingen onder leiding van Sovjet-leider Michail Gorbatsjov Jeiden in de jaren tachtig tot ingrij pende veranderingen in Oost-Euro pa. Oost-Duitsers gingen massaal de straat op om meer democratie te eisen. Op 9 november 1989 viel de Berlijnse Muur. zie onze website:buitenland Opmerkelijke beelden van de G-/ bouw van de Berlijnse Muur Aan de Eisenbahnstratëe, op 3,5 kilometer van Checkpoint Charliewordt de Muur opge bouwd. fotograaf onbekend ij veel Berlijners zit de Muur nog in hun hoofd. Een op de drie inwoners vindt de bouw ook anno 2011 nog geheel of gedeeltelijk te rechtvaardigen, zo blijkt uit onder zoek van het Instituut Forsa. „Er is nog altijd een deel van de bevol king dat het verdwijnen van de DDR betreurt", zegt onderzoeker Peter Matuschek. „Zij vinden, zoals destijds ook door het bewind van de Duitse De mocratische Republiek werd ge zegd, dat het socialisme in alle rust moest worden opgebouwd", aldus Matuschek. Dat juist in Oost-Berlijn veel men sen de Muur een warm hart toe dragen, is niet verwonderlijk. Oost-Berlijn was dé ambtenaren stad van de DDR, vol overtuigde aanhangers van het socialisme. De voormalige communistische partij leeft hier nog voort, zij het in een ander jasje. Ze heet nu Die Linke en regeert samen met de SPD de Duitse hoofdstad. Die Linke kan bij de Berlijnse ver kiezingen komende september op ruim een derde van de stemmen rekenen in het oosten van Berlijn. Die Linke koos demonstratief uit gerekend dit weekeinde, waarin de bouw van de Muur wordt her dacht, voor het houden van een partijcongres in Rostock. Op de agenda staat een motie waarin wordt gesteld dat er 'voor de bouw van de Muur geen alternatief was. De voormalige regimeaanhangers worden nog steeds niet erg op de huid gezeten. Ex-medewerkers van de Stasi, de beruchte geheime dienst, zwijgen over hun verleden en hebben na de val van de Muur in 1989 in het verenigde Duitsland carrière gemaakt. Voormalige mili tairen en grenswachten hebben ei gen verenigingen en komen open lijk bijeen om in het verleden te zwelgen. „Nostalgici zul je altijd hebben", reageert onderzoeker Matuschek. Ook zijn er de nodige mensen die teleurgesteld zijn in de ontwikke lingen na de eenwording. Maar dat wil niet zeggen dat mensen de Muur terug willen. Matuschek: „Minder dan 10 procent van de mensen in de voormalige DDR wenst dat de Muur er nog stond. De overgrote meerderheid wil het verleden niet terugdraaien." Wel is er in het oosten volgens his toricus Klaus Schroder van de Freie Universitat in Berlijn, een grote 'welwillendheid' tegenover de DDR. De voorstelling dat 'het daar allemaal toch niet zo erg was' wordt gevoed door mensen die de DDR hebben meegemaakt en nog leven. Zij geven hun beeld door aan de jeugd. Onderzoek van Schroder laat dan ook zien dat veel Oost-Duitse jon geren de DDR zeer mild beoorde len. Dat ligt ook aan geschiedenis leraren, meent directeur Hubertus Knabe van de voormalige Stasi-ge vangenis Hohenschönhausen, nu een museum. „Velen hebben geen idee van de dimensies van de com munistische misdaden." BERLIJN (1961-1989) Hamburg WEST- DUITSLAND OOST- DUITSLAND Dresden ©Tegel q cv Frankfurt 200 km München Berlijnse Muur Lengte: 43,1 km Aarden wal 111,9km O Checkpoints: Alleen Bravo en Charlie waren ifi^^Checkpöjnt Charlie }QQ*Q'. OOST- BERLIJN Tempelhof ken. Maar zelfs maar eventjes zwaaien was streng verboden. Arndt: „Flier was de absurditeit van de Duitse deling het duide lijkst te zien." Zo doorkliefde de Muur het ter rein van het Jachtslot Glienicke, waardoor het kasteel in West lag en het binnenhof en de toegang in Oost, in Klein-Glienicke. De Pruisische paleizen en tuinen zijn inmiddels Unesco-wereldcul- tuurerfgoed. Omdat Klein-Glie nicke werd omringd door de Wes terse 'klassenvijand' was het ge vaar van confrontaties groot. Bij een ontsnapping van enkele inwo ners kwam het tot een urenlange schietpartij tussen Oost-Duitse .grenswachten en de West-Duitse politie. In de loop der tijd 'perfectioneer de' het DDR-regime de grensver- sperring. Het prikkeldraad uit 1961 werd uiteindelijk een dubbele Muur met daar tussenin een gemi- Alarm Akoestisch- en optisch alarm verbonden met 3 meter hoog hek onder Schonefeld Anatomie van de Muur Aanvankelijk alleen prikkeldraad en een eenvoudig hek. Over de jaren heen veranderd in reeks muren, zwaarbewaakte hekken en Schijnwerper wachttorens. litariseerde 'zone des doods'. Om ruimte te maken werden hui zen afgebroken. Bewo ners moesten weg. „Ik heb nooit serieus overwogen om te vluchten", zegt Heinrich. Haar familie zou daar onder heb ben geleden. „En ik zou ze nooit meer hebben gezien", zegt ze. Anderen slaagden erin te ontsnap pen, zoals een gezin dat in 1973 met een speelgoedshovel een 19 meter lange tunnel groef. In ande re gevallen voldeed een eenvoudi ge ladder. Pas in november 1989 zou de Ber lijnse Muur, symbool van het com munistisch totalitarisme en de Koude Oorlog, vallen. „Dat was het mooiste cadeau dat ik ooit heb gekregen", zegt Gitta Heinrich. „Maar nog iedere dag moet ik hard op zeggen dat ik mezelf mag zijn, zonder bang te hoeven zijn voor de Grensmuur: 3-4m-hoge, L-vormige muur, gemaakt van gewapend beton en afgewerkt met buis van cement om te voorkomen dat vluchte lingen houvast zouden hebben Zandstrook Zes meter breed, aangeharkt om voetstappen te zien infographic GN bron The Berlin Wall and the Intra-German Border 1961-89 door Cordon L. Rottman, Chris Taylor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11