io|bouw berlijnse muur 'Het was de ergste dag uit Duitsland herdenkt morgen dat vijftig jaar geleden de bouw van de Ber lijnse Muur begon, de zwartste dag uit de naoorlogse Duit se geschiedenis. In Klein-Glienicke bal de zich de volledige dramatiek van de Muur samen. vrijdag 12 augustus 2011 door onze correspondent Oene van der Wal Het was de ergste dag uit mijn le ven", zegt Gitta Heinrich. Ze staat bij een foto van zichzelf uit de ja ren zestig. Ze heeft halflange blon de haren, draagt een vest en jeans met wijde pijpen. Dat de foto in een soort van openluchtgevange nis is genomen, is niet te zien. Ten tijde van de opname, onderdeel van een expositie in de Orangerie van Slot Glienicke, woonde de nu 69-jarige echter in Klein-Glie- nicke, een Oost-Duits dorpje dat was ingesloten door West-Berlijn, waar de geallieerden het voor het zeggen hadden. De grens, bewaakt door gewapende soldaten, hield de bewoners in hun greep. Heinrich: „Je kon geen kant opgaan of je liep tegen de Muur op." De dramatische dag waar Heinrich over praat was 13 augustus 1961, de dag dat de Oost-Duitsers begon nen met de bouw van de 155 kilo meter lange Muur rondom West-Berlijn, het deel van de Duit se metropool dat werd bestuurd door de geallieerde mogendheden. Heinrich, die op vakantie was aan de Oostzee en het nieuws ongelo vig op de radio volgde, kon plots niet meer via West-Berlijn naar huis. Niemand mocht nog vanuit West naar Oost, naar de Duitse Demo cratische Republiek. Het openbaar vervoer was afgesneden, het we melde van de militairen, de sfeêr was uiterst geladen. Met veel om wegen kwam ze terug bij haar fa milie. „Ik was in shock", zegt Gitta Heinrich. „De toegang tot het dorp was afgesloten, ik kon alleen nog met mijn paspoort naar bin nen." Het destijds 500 inwoners tellende Klein-Glienicke grensde Een privéfoto van de jonge Gitta Heinrich uit de jaren zestig in hét Oost-Duitse dorpje Klien-Glienicke. De foto maakt deel uit van een ex positie over de Muur, die momen teel te zien is in het dorpje. direct aan zuidwest-Berlijn, waar de Amerikanen het voor het zeg gen hadden. Slechts een smalle brug verbond de bewoners met Ba- belsberg en de rest van de DDR. Even verderop, op de Glienicker Brücke, werden later tijdens de Koude Oorlog spionnen geruild tussen Oost en West. De grens ging door het midden van de brug. „Klein-Glienicke was een mi- ni-DDR, een vesting. Het was vol gens Oost-Duitse soldaten het moeilijkst te bewaken van het hele land", zegt Jens Arndt, die een boek schreef over de opmerkelijke geschiedenis van het plaatsje, dat is omgeven door bos en water. In Klein-Glienicke, dat was ge brandmerkt als een 'speciale veilig heidszone', werd het na de bouw van de Muur 35 jaar lang niet meer donker vanwege de bewa kingslampen. Buren konden over de Muur in eikaars slaapkamer kij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10