'Luchtoorlog is onderbelicht' 2e 50% zeeland 119 korting Architectuurstudenten bestuderen Grevelingen Stichting Korte zomersluiting van Kunstuitleen Speurspel met gaaien in Historisch Museum Bacteriën eten olievervuiling Heinkenszand op meter Ti donderdag 11 augustus 2011 EsssBagnes^BBBMasü MHltHIPWHaSB „Wij willen de mensen vertellen wat er aan offers gebracht zijn om onze vrijheid te bevechten." Aart Walraven, bestuurslid Wings to Victory „In Zeeland zijn zeshonderd vliegtuigen neergestort. Nog steeds zijn tientallen vliegeniers vermist." Martien van Dijk, voorzitter Wings to Victory door Miriam van den Broek De stichting Wings to Victory wil op het vliegveld Mid den-Zeeland bij Ar- nemuiden een the mapark bouwen over de luchtoor log boven Zeeland tijdens de TWee- de Wereldoorlog. Het onderne mersplan is zo goed als af Een in vesteerder is ook gevonden. „Vol gende maand presenteren we het plan aan het bestuur van het vlieg veld. We hopen dat we tot een sa menwerking kunnen komen", ver telt stichtingvoorzitter Martien van Dijk. Over de stichting heerst soms ver warring. Daarom benadrukt Van Dijk dat Wings to Victory niet die groep is die een aantal jaar achter elkaar een evenement met oude vliegtuigen en auto's organiseerde op het vliegveld - dat was Wings and Wheels. Wings to Victory heeft tot doel het herdenken van de omgeko men vliegeniers boven Zeeland en het doorgeven van kennis over de luchtoorlog boven Zeeland tijdens de Tweede Wereldoorlog. „In de oorlog zijn in Zeeland zeshonderd vliegtuigen neergestort. Nog steeds zijn tientallen vliegeniers De stichting Wings to Victory is opgericht op 11 november 2006; Het doel is het herdenken van de omgekomen vliegeniers boven Zeeland en het doorgeven van in formatie over de luchtoorlog bo ven Zeeland; Het huidige 'museumpje' is te be zoeken elke laatste zaterdag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur; De stichting wil op het vliegveld een groot themapark bouwen over de luchtoorlog boven Zee land; De stichting is nog op zoek naar vrijwilligers; www.wingstovictory.nl vermist. Wij proberen alsnog infor matie over hen boven water te krij gen." In de bijna vijfjaar dat de stich ting bestaat, zijn de bestuursleden vooral bezig geweest met herden kingen en onderzoeken. Maar in de loop van de jaren heeft ook het plan voor een museum voeten aan de grond gekregen. „We hebben het langzaam uitgebouwd", zegt se cretaris loop van Weele. Het park krijgt de uitstraling van een Engels oorlogsveld, compleet met toren, briefing room en mess room waarin een museum, horeca en vergaderruimten komen. De stichting beschikt inmiddels over een vliegtuig dat in 1944 in Engeland is gebouwd. „Het is een Taylor-craft MK V met de origine le landingskleuren van D-Day", vertelt bestuurslid Aart Walraven. „Dit toestel is met het front mee opgerukt naar het noorden. Het was een verkenningsvliegtuig dat ingezet werd als artilleriebegelei ding. Na de oorlog heeft het toe stel nog gediend als ambulance vliegtuig tussen het vasteland en de Waddeneilanden." Behalve het vliegtuig beschikt de stichting ook over een loods bij het vliegveld in Arnemuiden die propvol staat met spullen. Poppen met luchtmachtuniformen uit ver schillende landen, foto's van vliege niers, een linnen landkaart en veel vliegtuigonderdelen. Het zijn spul len die ze in de loop van de jaren van voormalig vliegeniers of hun nabestaanden heeft gekregen of die de leden van de stichting zelf hebben verzameld. „Inmiddels zijn de mensen ons een beetje gaan kennen, dan gaat het verza melen een stuk sneller." „Wij willen met het museum de mensen vertellen wat er aan offers is gebracht om onze vrijheid te be vechten. Oorlog is een van de meest verschrikkelijke dingen die mensen elkaar aandoen. Tegen woordig hebben jongeren vaak een veel te geromantiseerd beeld van de oorlog. Maar het was ver schrikkelijk", aldus Walraven. Studenten van de Hogeschool Zee land presenteerden vorige maand een haalbaarheidsonderzoek naar het plan. Daaruit blijkt dat een der gelijk museum/themapark kans van slagen heeft. „We zouden op termijn best mooi kunnen passen in het rijtje van de stoomtram, het Watersnoodmuseum en het Pol derhuis in Westkapelle. We willen niet afhankelijk worden van subsi dies, maar zelf onze broek kunnen ophouden. We denken dat dat mo gelijk is." Het vliegveld Midden-Zeeland is volgens de stichting de beste plek voor het themapark. „Als je hier komt aanrijden, zie je nu een hele rij loodsen die er niet bepaald uit nodigend uitzien. Het restaurant van het vliegveld is ook sterk ver ouderd. We zouden een hele nieu we entree kunnen maken. Het the mapark en alle bedrijven hier op het vliegveld zouden elkaar goed kunnen versterken. Bezoekers aan het themapark zien gelijk wat ze hier allemaal nog kunnen doen aan parachutespringen of rond vluchten maken." GOES Kunstuitleen de Bevelanden is in verband met de zomervakantie ge sloten op: vrijdag- 12, zaterdag- 13, woensdag-17 en donderdagmiddag 18 augustus 2011. Vanaf vrijdagmid dag 19 augustus is de Kunstuitleen in de Singelstraat weer open. Ope ningstijden: woensdag tot en met vrijdag 13.00-17.00 uur en zaterdag van 12.00-16.00 uur. Vanaf septem ber is Kunstuitleen De Bevelanden ook de eerste zondagmiddag van de maand (12.00-16.00 uur) open. GOES Historisch Museum De Bevelanden en Kunstuitleen De Bevelanden la ten kinderen van 8 tot en met 12 jaar op zaterdag 20 augustus, tij dens Goes Kinderstad, meedoen aan een speurspel. In het museum gaan ze op zoek naar de gaaien waarop schutters vroeger hun pij len afschoten. Buiten mogen ze on der begeleiding van een kunstena res een fraaie gaai of andere vogel schilderen en afdrukken. Het mu seum is open vanaf 11.00 uur. HEINKENSZAND - De gemeente Bor- sele trekt maximaal tienduizend euro uit voor bodemonderzoek van het perceel aan de Dorpsstraat 116 in Heinkenszand. Op deze plek stond vroeger een smederij en een benzinepomp. De grond is vervuild met aardolierest- producten. De sanering van deze grond is al een tijdje aan de gang. Volgens wethouder 'Conny Miermans is het grondwater inmiddels schoon. „Maar de bodem is nog niet schoon genoeg." Het bedrijf BAM wil de vervuiling gaan bestrijden met bacterievoe dingstoffen. Deze bacteriën breken de olie op een natuurlijke manier af Het bedrijf laat echter eerst onder zoeken of deze manier van bestrij den zinnig is. Wethouder Mier mans verwacht de uitkomst van dit onderzoek binnen een week of zes. MEEST CELEZEN 1. Zoekactie naar vermiste duiker 2. Met schrik vrij na duik in sloot 3. Pyramides Heinkenszand weg STELLING Stem op de stelling 'Buitenbaden moeten beter inspelen op klimaatver andering' op www.pzc.nl/bevelanden. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Op uitnodiging van het Grevelingenschap storten zo'n dertig internationale architectuur studenten zich vanaf maandag twee weken lang op het Grevelin- genmeer. Tijdens de 'Summer School' van de Rotterdam Aca demy of Architecture and Urban Design buigen ze zich over de vraagstukken van het gebied. Vanuit hun expertise als (land- schaps-)architect onderzoeken ze wat de mogelijkheden zijn voor de ontwikkeling van met name de Brouwersdam en de Grevelingen- dam. Zo werpen ze hun licht over hoe de Brouwersdam in de toe komst ingericht kan worden. Het vinden van een goede balans tus sen ecologie en economie is daar bij van groot belang. De studenten komen uit dertien verschillende landen en verblijven de eerste week op Port Zélande. In die week gaan ze ook op excursie in het gebied. Ook maken ze een uitstapje naar het Watersnoodmu seum. De tweede week van de Summer School speelt zich af op de Hogeschool Rotterdam. Als af sluiting van de Summer School presenteren de studenten hun be vindingen aan beleidsmakers die zich bezig houden met het gebied. Geldtg op elke 2' strekkende meter Parade en NL Label tapijt bij een mm. aanschaf van 3 meter Bergen op Zoom Goes Koudekerke Kruiningen www.tmcbinnenhulsadviseurs.nl Het huidige 'museum' van de stichting op het vliegveld is eens per maand open. Daar zijn onder meer verschillen de vliegeniersuniformen uit meerdere landen te zien. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51