Zeeland PZC Teler: 'Schiet kauwen massaal af Wildbeheereenheid doet weinig Aanleg recreatiepark begint snel BEVELANDEN-THOLEN 18 en 19 20 en 21 almanak Kermis Donderdag 11 augustus 2011 Wings to Victory maakt plan voor thema park over luchtoorlog 17 Ontdek de verbeterde mobiele website van de PZC Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl OVERLAST Fruitteler Leen van Doorn zegt dat inzetten van individuele jager geen zin heeft door Rob Paardekam sint-Maartensdijk - Ronddraaien de ballonnen, vliegers en zelfs nep- roofvogels. Fruitteler Leen van Doorn uit Sint-Maartensdijk heeft het allemaal in zijn boomgaard hangen om de kauwen en kraaien uit zijn fruit te houden. „Daar houdt het niet mee op", zegt hij. „Er staan ook vogelafweer- kanonnen en apparaten die een hoog geluid produceren. Dat vin den die vogels irritant. Ik heb ook nog een soort startpistool, waar ik wel eens een schot mee los om de beesten te verjagen." Het is duidelijk: een teler moet nogal wat doen om de vogels uit zijn fruitbomen te houden. En dan nog veroorzaken ze veel scha de. Als Van Doom door zijn boom gaard loopt, haalt hij continu door kraaien en kauwen aangepikte pe ren weg. Het moeten er in totaal duizenden zijn. „Als je ze niet snel verwijderd, gaan ze rotten en slaat het ook nog over op andere pe ren", zegt hij. Volgens Van Doorn hebben fruitte lers op Tholen sinds ongeveer ze ven jaar te maken met een toene mend aantal kauwen en kraaien die de vruchten aanvreten. Dat le vert duizenden kilo's minder op brengst op. De provincie stond vo rig jaar het gebruik van vang- kooien toe. „Maar dat zet geen zo den aan de dijk, omdat het maar voor korte tijd werkt. Het is dwei len met de kraan open." De teler nam, zoals gezegd, ook an dere maatregelen. Maar hoeveel vliegers, draaiende ballonnen, nep- rooifrogels of kanonnen hij ook plaatst, ze houden de kauwen en kraaien niet helemaal weg. „Al die maatregelen kosten me trouwens wel veel geld", zegt hij. „Weet je hoeveel zo'n roofvogel kost? Hon derdtachtig euro!" De teler schat de totale schade die de kauwen en kraaien op zijn bedrijf aanrichten op vijf- tot zesduizend euro. Hij denkt dat er maar één echt ef fectieve maatregel is om de over last te verminderen: de vogels in grote aantallen afschieten. „Je kunt één jager een paar keer laten schie ten, maar dat helpt natuurlijk niet. Er moet een gerichte, goed gecoör dineerde actie komen." Overigens hebben niet alleen fruit telers last van de vogels. Ook land bouwers hebben schade. Kauwen en kraaien zijn gek op onder meer tarwe en luzerne. „Gelegen tarwe (dat is tarwe dat tegen de grond is geslagen door wind of regen, red.) is een paradijs voor ze", weet Van Doorn. „Als er een perceel tarwe naast de boomgaard ligt, is het pro bleem erg groot. Dan doen de vo gels zich eerst tegoed aan het graan om er daarna bij mij nog een sappig peertje achteraan te doen. Als er volgend jaar bij wijze van spreken aardappels en bieten staan, zie ik minder kauwen, want dat moeten ze niet." Kijk voor een stelling over dit on- Leen van Doorn bekijkt de peren in zijn boomgaard. Op de achtergrond wappert een vlieger die hij heeft opgehan- derwerp op www.pzc.nl/tholen. gen om kauwen en kraaien weg te jagen. De vogels bezorgen hem duizenden euro's schade. foto's Willem Mieras door Rob Paardekam sint-Maartensdijk - De provincie steunt de Thoolse agrariërs in hun wens voor een gerichte actie tegen kauwen en kraaien. Gedeputeerde Staten vinden dat de wildbeheer eenheid voor Tholen en Sint Phi- lipsland hierin een coördinerende rol moet gaan spelen. Dat antwoord kreeg fruitteler Leen van Doorn op een brand brief die hij eind vorige maand, ook namens andere agrariërs, naar de provincie stuurde. Hij hoopt dat de wildbeheereenheid nu snel tot actie overgaat. Voorzitter Hendrik jan ten Cate van de Wildbeheereenheid Tho- len-Sint Philipsland zegt echter weinig te kunnen doen. „Eén keer per jaar hebben wij een dag waar op we schieten op onder meer kau wen en kraaien. We zouden kun nen overwegen om dat twee keer per jaar te gaan doen, maar daar mee houdt het op vrees ik." Volgens Ten Cate zijn er op Tho len momenteel niet zoveel jagers actief Tijdens de laatste 'jaagdag' werd er op het eiland nauwelijks geschoten. De voorzitter vindt dat de provin cie wel erg gemakkelijk naar de wildbeheereenheid wijst. „De agra riërs hebben zelf ook een verant woordelijkheid", zegt hij. „Zij kun nen ook jagers benaderen." Verder vindt Ten Cate dat de vang- kooien, die volgens Van Doorn weinig zoden aan de dijk zetten, wel degelijk potentie bieden, „je kunt daar aardig wat vogels mee vangen. De provincie zou daar meer op moeten inzetten." Ook een nep-roofvogel moet de kauwen en kraaien afschrikken. Tip? redactie@pzc.nl door Frank Balkenende goes - Na de zomer begint de aan leg van een recreatiepark aan de oostrand van Goes. Het ontwerp voor het park 'na tuur en gezondheid' dat aan de oostrand van Goes komt (tussen Oranjeweg en Stelleweg) is de vrucht van samenwerking van 25 mensen uit het omliggende ge bied. Dus bewoners van Goes-Oost, de wijk Noordhoek en ook het dorp Kloetinge. Verder hebben vertegenwoordigers van onder meer een volkstuinvereni ging, zorgcentrum Randhof en het Technasium van het Goese Ly ceum meegedacht. Gemeenten en provincie financieren het bijna ze ven ton kostende recreatiepark. Het ontwerp richt zich op kinde ren, jongeren en senioren. Er ko men fiets- en wandelpaden die ge schikt zijn voor scootmobielen en rollators, 'beleeftuinen' met onder meer fruitplukmogelijkheden, een speelplein met louter natuurlijke materialen, een vliedberg om over de polders te kijken, verschillende waterpartijen met speelmogelijkhe- den. Voor jongeren is er een sim pel amfitheater in getekend, waar een concert of een demonstratie kan worden gegeven. Het park maakt deel uit van het project Oostrand Goes, dat ook de vier sportvelden en de nieuwbouw van Pontes Goese Lyceum omvat. Vanaf het moment dat de kermis op gebouwd was, zeurde ze erom. "Ga je mee in die hoge zweefmo len?", vroeg ze haar lief keer op keer. Zij keek uit naar romantiek hoog bo ven de stad, en herinnerde zich het mooie uitzicht van vorig jaar. Hij heeft het niet zo op ronddraaien de kermisattracties. Uiteindelijk liet hij zich in een dolle bui tóch overhalen. Windkracht vijf is best hard, bleek boven. De stoeltjes zwiepten alle kan ten op en de wind suisde langs hun oren. Ze keek angstvallig naar de dunne touwtjes die haar gewicht moesten houden, staarde de afgrond in en werd steeds stiller. "Gaat het goed?", vroeg hij vrolijk, terwijl hij het naar z'n zin had en heldhaftig foto's maakte. Ze keek hem niet aan. "Ik vind het eng..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49