door ECB mag niet' AAA-status van Nederland loopt geen enkel gevaar ii EIJFFINGER 'De arrogantie van het Westen is de kern van de neergang. Het Westen verliest gezag' Sylvester Eijffinger over de crisis Global Times, krant Communistische Partij China donderdag 11 augustus 2011 erg, want dan daalt ook de 'waarde' van de staatsschuld. Hoe kun je met zo'n lage rente de eco nomie stimuleren? Het betekent dat de banken zo goed als gratis geld krijgen van de Fed en die kunnen vervolgens op hun beurt goedkoop kredieten ver strekken aan consumenten en be drijven. Het is dus ook een manier om meer geld in de economie te pompen. Een alternatief voor het aanzetten van de geldpers. Een cen trale bankier moet de inflatierisi- co's afwegen tegen risico's op een recessie. Bij Bernanke slaat dat door omdat hij geobsedeerd is door de angst voor een recessie. Er wordt gezegd dat ook de Neder landse kredietwaardigheid gevaar loopt als de Europese Centrale Bank staatsleningen blijft opkopen of wan neer het noodfonds wordt verdubbeld om speculaties tegen te gaan. Dat is niet correct en is echt pure bangmakerij. Nederland en Duits land hebben een spijkerharde tri ple A-status. Het zijn de meest soli de landen die je maar kunt beden ken. Als je die zou afwaarderen, dan blijft er in de wereld geen tri ple A over. Prof. dr. Sylvester Eijffinger, hoogleraar financiële econo mie aan de Universiteit van Til burg, beantwoordt diverse ma len per week vragen van le zers. Heeft u vragen over de crisis? schuldencrisis@wegener.nl Postadres: Centrale redactie Wegener Media, Postbus 36, 6500 DA Nijmegen (ow Eijffin- ger) www.sylvestereijffinger.com Is het verstandig dat het Amerikaan se Stelsel van Centrale Banken (Fed) beloofd heeft tot medio 2013 de rente op bijna 0 procent te houden? Wat wil de Fed bereiken met zo'n ex treem lage rente Het is een trucje om de groei te sti muleren en de werkloosheid te drukken zonder opnieuw de geld kraan open te draaien. Dat hebben ze bij aanvang van de crisis gedaan en in november vorig jaar nog een keer; in totaal voor ruim 2300 mil jard. De laatste injectie van 600 miljard zou in juni aflopen, maar is - wat velen niet weten - stilzwij gend verlengd. Een derde ronde zou de inflatie enorm opdrijven, want hoe meer geld er in de econo mie wordt gepompt zonder dat er flinke economische groei tegen over staat, hoe minder het geld waard wordt. Maar eigenlijk doet de Fed nu hetzelfde, want als de rente tussen de 0 en 0,25 procent is en de inflatie 2 procent heb je in feite een reële negatieve rente. Dat ontmoedigt besparingen en stimu leert het aangaan van schulden. Dat is doodzonde. Op termijn leidt dat ook tot inflatie en tot waardeda ling van de dollar. Overigens vindt de Amerikaanse overheid dat niet Ze moesten wat nadat vorige week bekend werd dat in acht van de twaalf Fed-regio's de economische groei tegenvalt. Met daarbovenop de afwaardering van de krediet waardigheid van AAA naar AA+ door een van de drie grote rating- bureaus en de geruchten over een dubbele dip, ontstond er een nega tieve onderstroom die om een reac tie vroeg. De verwachting was dus wel dat Fed-voorzitter Ben Bernan ke met iets extra zou komen. Niet voor niets roepen ze op de Ameri kaanse beurs altijd: onze vrienden van de Fed laten ons nooit in de steek. >- tekorten moeten hun eigen boon tjes doppen." Dat de ECB in mei 2010 besloot om Griekse staatsobli gaties op te kopen, begrijpt hij wel. „Dat was een extra steuntje in de rug naast het noodfonds." Maar tegelijk koopt de ECB nu wel veel 'waardeloze' staatsleningen. „Als daarop moet worden afschre ven, komt dat voor rekening van de belastingbetaler." Sijben vreest dat hoe meer de ECB zich met de schuldencrisis in Europa gaat be moeien, hoe meer de politieke on afhankelijkheid van de centrale bank onder druk komt te staan. De snellere bezuinigingen die de ECB van Italië zou hebben geëist, wijzen daar volgens hem op. „Daarmee ontstaat het risico dat politici de ECB dwingen de geld pers aan te zetten. Dat leidt dan tot meer inflatie." Officieel is het centrale doel van de ECB prijsstabiliteit. Dat ver hoogt het vertrouwen in de euro en holt de waarde van spaargeld en pensioenpotten niet uit. Als de inflatie hoog oploopt, kunnen con sumenten minder met hun eerder gespaarde geld. De ECB probeert prijsstabiliteit te bereiken door de rente te verho gen of te verlagen. Verhoogt de ECB de rente, dan lenen consu menten en bedrijven minder geld. De vraag naar tv's, computers en dergelijke neemt af, wat het voor winkeliers moeilijk maakt om hun prijzen te verhogen. De ECB ope reert daarin formeel onafhankelijk. Het gevaar van inflatie zou mo menteel beperkt zijn, omdat de ECB de hoeveelheid geld in de eco nomie strikt reguleert. Maar niettemin ziet Sijben 'meer politieke verwevenheid'. „Nu stelt de ECB harde eisen aan Italië. Maar dat kan ook andersom gebeu ren. Stel dat er een tweede recessie komt. Politici kunnen dan vragen de geldkraan wat verder open te zetten." In landen als Italië was dat voor de komst van de euro heel gewoon. „De Italiaanse centrale bank liep destijds aan de leiband van de Itali aanse minister van Financiën. Als die een tekort had op zijn begro ting, financierde hij de helft door de Italiaanse centrale bank geld te laten bijdrukken. Met de komst van de Europese centrale bank is dat verboden. Dat is ook de beste manier om prijsstijgingen beperkt te houden." De schuldenproblemen kunnen beter worden opgevangen met het nieuwe EFSF-fonds dat in de maak is, zegt de econoom. Dat fonds mag straks ook staatslenin gen van landen met grote begro tingstekorten opkopen. Daarmee blijft de ECB onafhankelijk. Sijben: „Maar ook dan moeten de landen garant staan voor de opge kochte staatsleningen. Dat blijft wringen. Naast een onafhankelijke monetaire autoriteit als de ECB moeten we eigenlijk een onafhan kelijke begrotingsautoriteit hebben die toetst of de begroting van alle Europese landen op orde is. Maar daarmee verschuift de nationale soevereiniteit naar Brussel. En dat willen Europese burgers niet." O zie onze website:uitgelicht Alles over de wereldwijde schuldencrisis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11