iol financiële crisis 'Opkopen van China smaalt om de crisis in het Westen. Tegelijk beseft het land dat het juist nu tijd is om de eigen problemen op te lossen. donderdag 11 augustus 2011 'J reageren? nieuwsredactie@wegener.nl China let op de centen door onze correspondent Remko Tanis illustratie Mark Reijntjens Fang Jing (62) staat be drukt te kijken naar de borden in handelshuis Guotai in Sjanghai. De koersen stijgen weer, maar het verlies in zijn belegde pensioengeld, ruim 14 pro cent in een jaar, is nog lang niet goedgemaakt. „De overheid moet in grijpen", zegt hij, terwijl hij gaat zit ten op een oranje kuipstoel. Bij de vorige crisis die het Westen over de wereld uitstortte, greep Pe king inderdaad in. De overheid pompte eind 2008 400 miljard euro extra in de economie. Die stimulans ving de grootste klappen van de we reldwijde crisis op voordat Chinezen er iets van merkten. Daarnaast ging China op koopjes jacht in het buitenland. Door de cri sis lamgeslagen Griekse havens, Zweedse autofabrikanten en banken in Zuid-Afrika werden deels of ge heel opgekocht. Nu lijkt het land minder gespitst op klappers buiten de grenzen. In eigen land orde op za ken stellen, lijkt prioriteit te hebben. Gisteren was de beurs in Sjanghai de eerste in de regio die de weg om hoog vond. Beleggers als Fang leken er opnieuw vanuit te gaan dat de overheid wel weer zou ingrijpen. Dat kan tegen gaan vallen. Staats krant China Daily schreef gisteren: 'De verwachtingen van de rest van de wereld dat China opnieuw zijn rol zal spelen als krachtige groeimo- tor voor de economie zijn voorba rig'. Yu Xuejun, toezichthouder op het bankwezen in de rijke provincie Jiangsu, zegt: „We zijn nog druk met het verwerken van de troep uit 2008. Het is niet reëel te hopen dat China dit keer opnieuw de wereld economie zal komen redden." China is voorzichtiger, omdat het land voor ruim 1.200 miljard dollar heeft uitgeleend aan de Verenigde Staten - meer dan welk ander land ook. De huidige crisis zet de waarde van die schuldpapieren onder druk. Ondertussen blijven de dollars het land binnenstromen, terwijl China liever ander geld ziet komen. In juli groeide het exportoverschot op nieuw en kwam er 31,5 miljard dol lar bij in de Chinese portemonnee. Op jaarbasis steeg de export met ruim 20 procent naar 175,1 miljard dollar. Het Chinese handelsover schot bereikte daarmee het hoogste niveau ooit. China wil ook niet opnieuw met geld gaan strooien, omdat het land kampt met een hardnekkig hoge in flatie. Het is een overblijfsel van de honderden miljarden die de over heid in 2008 in de economie pomp te. Dinsdag bleek dat de prijzen in juli met 6,5 procent zijn gestegen, op nieuw sneller dan de maand ervoor. Er moet nu eerst worden begonnen met het hervormen van de eigen economie. Die moet veel meer gaan leunen op de binnenlandse con sumptie. Minder afhankelijkheid van export betekent ook minder vat baarheid voor de economische gril len van het Westen. Mede door die perikelen nam afgelopen maand de industriële productie in China voor de eerste keer in een jaar tijd af. 'De VS weigeren zichzelf te hervor men. China moet die uitdaging wel aangaan', schrijft de Global Times, een uitgave van de Communistische Partij. Het echte profijt dat China trekt uit de huidige crisis is vooralsnog ideolo gisch. De autoriteiten zien in de aan houdende puinhoop in het Westen vooral het bewijs dat hun systeem van een gestuurde economie het juis te is. 'Het democratische, kapitalistische systeem werd gezien als de stan daard', aldus de Global Times. 'De huidige situatie heeft die gedachte verpletterd. De arrogantie van het Westen is de kern van de neergang. Het Westen verliest gezag.' De partijkrant prijst de voordelen van het Chinese systeem: 'We kun nen onszelf goed afschermen tegen druk van buitenaf en we zijn in staat veranderingen van bovenaf effectief door te voeren. Wij zitten in tegen stelling tot de VS, Europa en Japan in een goede positie. Onze grootste uitdaging is de komende onzeker heid met geduld tegemoet te tre den.' De Europese Centrale Bank (ECB) bemoeit zich actief met de schuldencrisis. De bank kan daardoor een speelbal worden van politici, vreest econoom Jacques Sijben. Met als gevolg een hogere inflatie. door Eduard Sloot En weer kocht de Europese Centrale Bank (ECB) staatsobligaties op van Spanje en Italië. Daarmee voorkomt de ECB dat niemand de ze staatsleningen meer wil hebben en de rentelast voor de Italiaanse en Spaanse overheid oploopt. De Duitse en Nederlandse bestuur ders binnen de ECB hebben daar moeite mee. Het mag ook hele maal niet, zegt Jacques Sijben, voormalig hoogleraar monetaire economie in Tilburg. „In het ver drag van Maastricht is dat uitgeslo ten. Landen met grote begrotings-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10