Rumsfeld kan voor rechter verschijnen jjj Met stip de meeste korting! buitenland 19 China klaagt over cyberaanvallen 'Vlucht uit Somalië nog groter' IRAK-OORLOC Aanklacht wegens marteling woensdag 10 augustus 2011 mB8BBSW5g^SSg68SSa2Bgm88@m!S5Sm PEKING - China zegt dat het vorig jaar te maken heeft gehad met ze ker een half miljoen cyberaanval len, waarvan de helft zijn oor sprong vond in de Verenigde Sta ten en India. Dat meldde het staatspersbureau Xinhua gisteren. Vorige week werd de Volksrepu bliek zelf beticht van grootscheep se cybercriminaliteit. Beveiligings firma McAfee maakte bekend een enorme serie aanvallen door hackers te hebben ontdekt. Het be- GENÈVE - De vluchtelingenstroom vanuit de door droogte en hongers nood getroffen delen van Somalië wordt waarschijnlijk nog veel gro ter. Volgens de Verenigde Naties kan de internationale hulpverle ning in de Hoorn van Afrika het straks niet meer aan. De VN schatten dat in de afgelo pen maanden tienduizenden men sen zijn omgekomen als gevolg van de hongersnood. Meer dan elf miljoen mensen in Oost-Afrika hebben voedselhulp nodig. Volgens Luca Alinovi van de Voed sel- en Landbouworganisatie van de VN (FAO) kan de situatie de ko mende weken 'simpelweg ondraag lijk' worden als nog meer Soma- liërs in het zuiden en het midden van het land hun huizen ontvluch ten. Duizenden mensen zijn al naar de Somalische hoofdstad Mo gadishu en buurlanden Kenia en Ethiopië getrokken, waar de vluch telingenkampen moeite hebben de grote aantallen vluchtelingen op te vangen. drijf noemde geen namen, maar volgens analisten wijst de lijst van doelwitten erop dat China erach ter zat. Peking reageerde woest op de aantijgingen en noemde die 'on verantwoordelijk'. Volgens McAfee hebben hackers ingebroken bij overheidsdiensten in onder meer de VS, India, Zuid-Korea en Taiwan en bij be drijven die materiaal leveren aan de Amerikaanse strijdkrachten. Andere doelwitten waren het se cretariaat van de Verenigde Naties in Genève, het Internationaal Olympisch Comité en het interna tionaal antidopingbureau Wada. Het grootste deel van de aanvallen op China vond plaats in de vorm van zogenoemde 'Trojan horses', malware die op computers wordt geïnstalleerd en persoonlijke gege vens ontfutselt. Van deze Trojan horses werd 14,7 procent middels IP-adressen herleid tot de VS en acht procent tot India, zegt Peking. De Amerikaanse oud-minister van Defensie Rumsfeld mag wor den vervolgd wegens marteling van twee Amerikanen in Irak. Dat heeft een Amerikaanse rech ter besloten. Volgens de twee had Rumsfeld zelf toestemming gegeven voor de marteling. CHICAGO - Het gerechtshof in Chi cago heeft gisteren de weg vrijge maakt voor een civiele rechtzaak tegen de voormalige Amerikaanse minister van Defensie, Donald Rumsfeld. Twee beveiligers bewe ren dat Rumsfeld toestemming heeft gegeven hen te martelen. „De klagers hebben voldoende aan nemelijk gemaakt dat minister Rumsfeld opzettelijk toestemming heeft gegeven om ondervragings technieken toe te passen die neer komen op marteling", aldus rech ter David Hamilton, die daaraan toevoegde dat nog moet worden bezien of Rumsfeld daadwerkelijk schuldig is. Donald Vance en Nathan Ertel werkten in 2006 voor een particu lier Iraaks beveiligingsbedrijf dat volgens hen corrupt was. Toen ze dat aan de kaak wilden stellen, werden ze naar eigen zeggen opge pakt door het Amerikaanse leger. Ertel heeft zes weken gezeten, Van ce drie maanden. In die tijd zou den ze niet hebben mogen slapen en werden ze naar eigen zeggen blootgesteld aan licht en geluid. Ook werden zij onderworpen aan een martelpraktijk die bekendstaat als 'walling' (muren). Hierbij wor den gevangenen geblinddoekt keer op keer hardhandig tegen een muur geduwd. De rechter zei dat als het verhaal van de beveiligers waar is, Rumsfeld niet alleen verantwoor delijk is voor het beleid dat heeft geleid tot de marteling, maar ook voor het feit dat de marteling niet is gestopt toen er nieuws over naar buiten kwam. Normaal gesproken genieten mi nisters immuniteit voor rechtsver volging voor de periode waarin zij hun ambt uitoefenen. Een rechter kan besluiten dat deze immuniteit vervalt als sprake is van directe schending van grondwettelijke rechten. „Er kan geen twijfel over bestaan dat het onderwerpen van Amerikaanse burgers aan dergelij ke behandelingen, zelfs in een oor logsgebied, indruist tegen de grondwet", aldus Hamilton. Een advocaat van Rumsfeld was ziedend over de uitspraak. „Je kunt geen oorlog voeren als rech ters beslissingen die de krijgs macht aan de andere kant van de wereld neemt, in twijfel trekken", zei raadsman David Rivkin. „Het ondermijnt de effectiviteit van het leger en plaatst Amerikaanse mili tairen voor een risico." zie onze website:buitenland NBC-reportage over de zaak Donald Vance capt geboren kinderen. Volgens Viet- deringsmiddel Agent Orange. Van- precies vijftig jaar geleden voor het nam zijn dit nog altijd slachtoffers daag herdenkt Vietnam dat het eerst inzette tegen de Vietnamese van het kankerverwekkende ontbla- Amerikaanse leger Agent Orange guerrilla. foto Luong Thai Linh/EPA iggj.58% *SePtembe £H>S Veria,. lüan dA«" oitzóvooi Ctuise*1 was IMbnd America line Prijzen p.p. Ob.». 2 ptts. ptr hul exd. Caümlltilenfoiuls/testrvwingskcisfen. Pt kortingen rijn reeds vtrwwkf in de prijs. Drukfouten ui prijswijzigingen vooibEhouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9