81 buitenland Angst voor harde aanpak De twist® die elke dag relaxed maakt RELLEN LONDEN De rest van Groot-Brittannië wil niet op Noord-Ierland lijken Vijftig jaar later Tientallen doden bij ramp Comoren Weer tientallen doden door tanks in Syrië Libië: Navo doodde tientallen burgers Tsunami beschadigde ook de Zuidpool woensdag 10 augustus 2011 Met waterkanonnen en rub berkogels weet de Britse po litie rellen in Noord-Ierland efficiënt te bestrijden. El ders in het Verenigd Konink rijk zijn die echter taboe. door onze correspondent Mario Danneels DUBLIN - De Noord-Ieren hebben de voorbije dagen met stijgende verbazing naar de overkant van de Ierse Zee gekeken. „Het is veiliger in de straten van Belfast dan in die van Londen", wordt er gegniffeld. De Engelsen kijken terug, en vra gen zich af waarom hun politie de harde aanpak van de Noord-Ierse niet leent. Vorige maand nog kreeg die, waterkanonnen en rub berkogels wél in de aanslag, zware rellen in achtergestelde wijken van Belfast snel op de knieën. De rellen tussen protestantse para militairen en de ordediensten in Belfast in juni en juli, waren de zwaarste die Noord-Ierland gezien had sinds het begin van het vredes proces. De Police Service of Northern Ireland (PSNI) had geen medelijden met de oproerkraaiers: de waterkanonnen bleven niet lang uit, en tijdens de tweede nacht maakte het gebruik van rub berkogels gezwind een einde aan het geweld. Waarom sluit de Britse regering die stevige aanpak uit in Londen, als hij bewezen heeft in Belfast le vens en eigendommen te kunnen beschermen? De verklaring lijkt eenvoudig: het trauma van Noord-Ierland, waar inschattings fouten door soldaten en hun leger leiding het conflict soms op de spits dreven en rubberkogels on schuldige levens eisten, is te groot om zoiets in de rest van het Vere nigd Koninkrijk te herhalen. „Het bewaren van de openbare or de door de PSNI vindt plaats on der vrij unieke operationele om standigheden", liet het Noord-Ier se korps zelf weten, waarmee het aangaf nog steeds een geval apart te zijn. Noord-Ierland is zelfs de enige deelstaat van het Verenigd Koninkrijk waar de politie water kannonnen bezit. En in tien jaar tijd zijn 43.000 rubberkogels op de Noord-Ieren afgevuurd, maar het gebruik ervan is elders in Groot- Brittannië ongehoord. Ook als het leger in Londen zou worden ingezet, zou dat alleen maar nare 'herinneringen aan Noord-Ierland' oproepen, vonden veel commentatoren gisteren. „Symbolisch gezien", zei een Brit se professor gisteren voor de BBC-televisie, „lijkt het inzetten van waterkanonnen en rubberko gels al snel op het einde van de we reld." Het gebruik van rubberko gels zou ook betekenen dat de poli tie 'de morele overhand verliest', wat in Noord-Ierland keer op keer is gebeurd. Maar bovenal, meent professor Bryan van Queen's Uni versity in Belfast, zit je in Noord- Ierland met een verdeelde gemeen schap binnen een staat die niet wérkt. „Soldaten in de straten van Londen, welke boodschap zou dat geven over de problemen van de gemeenschap daar?" Zakenlieden en sommige politici, onder wie oud-burgemeester Ken Livingstone van Londen pleitten gisteren wel voor de inzet van het waterkanon in Britse steden. HANOI - in het Ba Vi-kindertehuis ten noorden van Hanoi wonen onge veer tweehonderd zwaar gehandi- MORONI Voor de kust van de Comoren, in de Indische Oceaan, is gisteroch tend een veerboot gekapseisd. Ze ker 50 opvarenden zijn verdron ken. Het schip was met meer dan 100 opvarenden onderweg van de hoofdstad Moroni naar het eiland Anjouan. Na motorpech liep het op de rotsen en sloeg het om. AMMAN Syrische troepen hebben gisteren zeker dertig burgers gedood bij tankaanvallen op het platteland bij de stad Hama en in een ander stad je bij de Turkse grens. Dat meldde een mensenrechtenorganisatie. Het Syrische leger is bezig met een of fensief tegen betogers die het ver trek van president Assad eisen. TRIPOLI Libië heeft de Navo gisteren be schuldigd van een bloedbad. Door een bombardement op een dorp bij Tripoli zouden zeker 85 men sen zijn omgekomen, onder wie 32 kinderen. De Navo zei dat de aan val was gericht tegen een militair doel, maar onderzoekt of er bur gers onder de slachtoffers waren. PARIJS De tsunami die in maart dood en verderf zaaide in Japan, heeft ook schade aangericht op de Zuidpool, 13.000 kilometer verderop. Dat is af geleid uit satellietbeelden, maakte de Europese ruimtevaartorganisa tie ESA gisteren bekend. Door de vloedgolven zijn gigantische ijsber gen afgebroken. Ontdek de twist®. De meest relaxte fauteuil van Nederland. Een slanke designstoel die verbaast door zijn verborgen talent. Bewonder het revolutionaire draaisysteem waarmee de ergonomische voetensteun volledig onder de zitting verdwijnt. Een briljant idee van ontwerper Matthias Fischer. Het Nieuwe Relaxen is begonnen! Vraag meteen de modellenwaaier aan via 0341 - 26 06 76 of www.twistcollection.nl of kom proefzitten bij één van onze dealers. twist® Wiggle twist® Step twist® Bounce twist® Stretch twist® Collection online: "fl°nair uniek 9°

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8