Dijk wordt hét exportproduct EEN TOPMODEL VOOR 8.995.-. binnenland 17 WATERMANAGEMENT Zeespiegelstijging brengt buitenland ertoe Nederlandse kennis in te schakelen °en haag Mogelijk taakstraf voor buschauffeur '20 miljoen euro voor Afrika is niet genoeg' Kamervragen over topman PostNL Fikse straffen voor jonge overvallers Een derde minder eerstejaars Inholland Nederlander komt om in Nieuw-Zeeland r cc onn7 DeAGILA woensdag 10 augustus 2011 Wereldwijd stijgt de zeespie gel door de klimaatverande ring. De dijk wordt daar door een steeds belangrijker exportproduct van Neder land. door Chris van Alem Wereldsteden als San Francisco, New York, Ho Chi Min- stad en Jakarta wor den bedreigd door het water. Door klimaatverandering stijgt de zee spiegel. Met de Deltawerken als voorbeeld en de Maeslantkering bij Rotter dam als kroonjuweel groeit de rol van Nederland in de wereld als wa terbeveiliger. De dijk lijkt hét ex portproduct van-de toekomst te worden. „Orkaan Katrina en de overstro ming van New Orleans in 2005 kun je beschouwen als een 'wake-up call'. Tot die tijd was Ne derland eigenlijk een slapende reus in watermanagement", zegt Piet Dircke, van ingenieurs- en adviesbureau Arcadis uit Arn hem. Nederland heeft zijn stempel ge drukt op het beschermen van New Orleans. „Wij hebben voor de stad een perspectief geschetst hoe men naar een optimaal be schermingsniveau kon toewerken. Dat heeft er mede voor gezorgd dat onze naam daar goed op de kaart kwam te staan. Of dat de ro de loper is geweest voor Arcadis en Royal Haskoning die daar aan de slag zijn gegaan, is misschien wat te sterk gezegd, maar het feit dat de Nederlandse waterwereld zich daar als één front hèeft gepre senteerd is van absoluut voordeel geweest", zegt Jos Maccabiani van het Delftse Deltares, onafhankelijk kennisinstituut in deltatechnolo gie. Water is een van de tien topsecto- ren die de regering heeft benoemd voor het Nederlandse bedrijfsle ven. Beveiliging van de dichtbe volkte delta's in de wereld is een klus van meer dan 100 miljard eu ro per jaar. Nederlandse kennis wordt toege past in Venetië, dat 3 miljard euro besteedt aan afsluitbare waterkerin gen. Jakarta, waar de bodem ro centimeter per jaar zakt, neemt ook drastische maatregelen. De investeringen in waterveilig heid zijn immens, de economi sche risico's nog veel groter. Piet Dircke: „Silicon Valley, zuide lijk van San Francisco, kan onder water lopen als er niets wordt gedaan. Daar zitten bedrij ven als Google en Microsoft. Als de zeespiegel gaat stijgen zit men daar echt in de proble men. Een flinke orkaan zet 10 procent van New York onder water, inclusief een deel van Man hattan." „Kennis van de duurzame dijk, dat is niet iets wat de wereld zo maar ter beschikking heeft. Neder land wel. Wij hebben die kennis negenhonderd jaar lang opge bouwd. Dat is absoluut ons uit- hangbordje", zegt Harm Aantjes van Deltares. Dircke: „Wij kunnen laten zien dat je op een verantwoorde ma nier maatregelen kunt nemen te gen het water." Een buschauffeur die maandag in Den Haag een fietsster mishandel de, moet zich binnenkort melden bij de officier van justitie voor een taakstraf. Dat meldde de politie gis teren. De 37-jarige chauffeur ging maandag door het lint nadat een 34-jarige Haagse kritiek had geuit op zijn rijstijl. Hij stapte uit, trok de fietsster aan haar haren en sloeg haar met het hoofd tegen de grond. dadaab Nederlanders moeten meer geld doneren voor de hulpbehoevenden in de Hoorn van Afrika die zijn ge troffen door extreme droogte en voedseltekorten dan de huidige 20 miljoen euro. Dat zei Farah Karimi, algemeen di recteur van Oxfam Novib, nadat ze maandag en dinsdag een bezoek had gebracht aan het noordoosten van Kenia. „We hebben nog veel meer nodig." den haag De PvdA heeft Kamervragen ge steld aan minister Kamp (Sociale en Werkgelegenheid) over uitspra ken van PostNL-bestuursvoorzitter Harry Koorstra. De topman zei dat het bedrijf geen post meer op maandag wil bezor gen, meldden regionale kranten gis teren. PvdA-Kamerlid Mariëtte Ha mer vindt dat de postbezorging op maandag gegarandeerd moet blij- den haag Twee mannen van 19 jaar die in 2009 overvallen hebben gepleegd in Den Haag, zijn gisteren door het gerechtshof veroordeeld tot zes en zeven jaar gevangenisstraf De jon gens overvielen een tankstation, een winkel en een restaurant. Ze droegen bivakmutsen en hadden een neppistool en in één geval ook een stok en mes bij zich. den haag Hogeschool Inholland heeft dit jaar 30 procent minder inschrijvin gen van eerstejaarsstudenten dan vorig jaar. Een woordvoerster heeft dat gisteren bevestigd. Ze wijst er wel op dat het om 'dagkoersen' gaat. De hogeschool is het laatste jaar ne gatief in het nieuws geweest door de lage kwaliteit van het onderwijs en verkwisting. wellington Een 38-jarige Nederlander is omge komen tijdens het skiën in Nieuw-Zeeland. Hij botste afgelo pen vrijdag op een piste op het Noordereiland met een paal en be zweek in een ziekenhuis. Een Ne derlandse vrouw (29) is in hetzelf de gebied in een ravijn gevallen met sleetjerijden. Ze liep geen ern stige verwondingen op. www.opel.nl Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot: liter/100 km: 11,0 - 3,5; kms/liter:9,1 - 28,6; CO, gr/km: 259 - 94. Prijs incl. BTW en BPM, exd. kosten rijkloar moken en verwijderingsbijdrage. Bijtelling ofhankelijk von gekozen uitvoering en motorisotie. Fiscaal voordeel gebaseerd op de huidige wetgeving De C 1.000,- cosh wordt rechtstreeks door Generol Motors Nederland B.V uitgekeerd op de bonk/girorekening von de koper, no aflevering/registratie von een nieuwe Op Agilo. Dit aanbod geldt voor nieuwe klantenorders (porticulier/KZM) von I juli f/m 30 september 2011 met een uiterlijke kentekenregistrotiedotum von 30 november 2011 Zie voor volledige voorwaordenwww.opel.nl. Wijzigingen voorbehouden. Wir leben Autos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7