zeeland 119 met Zeeuwse sterren Oud-loods maakt 'Zwinwetten' na Gratis bezorgd vanaf 350,- Japan wordt met opbrengst de leukste dag van hun leven geschonken Terneuzense Bordercollie kampioen Bouwmaterialen ook voor de particulier! logusdehoop.nl ■BouwCenter4ogus-DeHoop woensdag 10 augustus 2011 milie mee voor een compleet ver zorgde dag uit naar de immens po pulaire voetbalclub Vegalta Sendai. De club speelt in de J-League, de hoogste Japanse divisie. Het team is gedurende zijn bestaan in het professionele voetbal niet zo heel succesvol geweest, de prijzenkast puilt niet uit, maar sinds de tsuna mi heeft het team als het ware her nieuwde spirit, kracht en bevlogen heid gekregen. De slachtoffertjes van de tsuna mi zien een topwedstrijd in het Yurtec stadion, ontmoeten de vedetten en krijgen cadeautjes. „Op deze manier kunnen ze de el lende even vergeten, en dat is echt hard nodig.. Het is hartverscheu rend wat deze kinderen hebben meegemaakt", zegt de Axelse 'vino- cosmopolitan' Paul Herman, die door zijn werk en passie Japan en de getroffen regio goed kent. Hpitaurant Qnda dttuuien, foto Peter Nicolai Beter laat dan nooit gaat voor het charitydinner niet op. De weder opbouw van de getroffen gebieden is in volle gang en de noden van de slachtoffers zijn nu goed in beeld. In de eerste levensbehoef ten wordt voorzien, maar het gaat om dat beetje extra, vooral voor de kinderen. Het droomproject is pas van start gegaan en duurt in eerste instantie tot december. De fondsenwerving is in volle gang. Het gaat in totaal om vele honderden kinderen die met behulp van het Miyagi To- hoku Dream Project een onvergete lijke dag krijgen. Voor het liefdadigheidsdiner in de grote zaal van Onder de Linden zijn 150 stoelen beschikbaar. Aan zitten kost driehonderd euro per couvert en bedrijven kunnen voor drieduizend euro een eigen tafel voor tien personen reserveren. De helft van de stoelen is al vergeven en het gaat hard. Dat is ook niet zo verwonderlijk, aangezien het een unicum is gerechten te mogen de- gusteren waarin Herman en Vin- ke, dé namen in de Zeeuws-Vlaam se culinaire wereld en ver daarbui ten, samen de hand hebben ge had. Het menu bestaat uit "diverse amu ses en verder een voor-, tussen-, hoofdgerecht en een dessert, uiter aard Japans georiënteerd. De Cock: „Zonder al te veel te verklap pen, kan ik wel zeggen dat in elke gang sake (Japanse rijstwijn) wordt verwerkt." Gepoogd wordt Japanse hoogwaar digheidsbekleders en vertegen woordigers van grote Japanse be drijven die avond naar Zuiddorpe te halen. Achter de schermen wordt hier hard aan gewerkt. Tus sen de gangen door wordt een vei ling gehouden. Wie weet veilt Ser gio Herman zijn erwtensplitter, Vinke zijn gesigneerde nieuwste boek en Paul Herman een bijzon dere wijn. De gasten worden die avond in ieder geval in de watten gelegd door teams van Lekker La Vie uit Terneuzen en de Jonk vrouw uit Hulst. Wie Campai for Sendai wil mee maken, kan een tafel reserveren via: www.givebuzze.com/diner. De kinderen van Sendai wensen u alvast een welgemeend arigato en ltadakimasu\ Oftewel; bedankt en smakelijk eten. Hubert Tummers (links) overhandigt zijn 'monnikenwerk' aan burgemees ter Jacques Suurmond. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel oostburg - Het vijftiende-eeuwse loodswezen rondom Het Zwin is door voormalig loods Hubert Tum mers uit Vlissingen tot leven ge bracht. Gisteren overhandigde hij twee documenten in de vorm een 'hertogelijke ordonnantie' uit 1484 en een figuratieve kaart van Het Zwin aan burgemeester Jacques Suurmond van de gemeente Sluis. Tummers deed uitgebreid histo risch onderzoek naar het loodswe zen rond Het Zwin in de vijftiende eeuw. Als onderdeel van zijn zoek tocht maakte Tummers met grote precisie de twee documenten na. Die geven een prima beeld van de regels en gewoonten in het loods wezen en van de maatregelen die men nam om Het Zwin bevaarbaar te houden. Beide documenten waren in 1984 aanwezig tijdens een expositie ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de loodssociëteit in Vlissingen. Dat was voor Tummers de aanleiding om zich in de mate rie vast te bijten. De hertogelijke ordonnantie is een soort reglement, in de meest brede zin van het woord, voor het belood- sen van schepen. Op de kaart is Het Zwin te zien met onder andere de zandplaten en bakens. Ook de diverse steden uit die tijd in het huidige West-Zeeuws-Vlaanderen zijn afgebeeld. De originele stuk ken worden bewaard in het stadsar chief van Brugge. Het bleek geen sinecure het vijf honderd jaar oude handschrift voor de ordonnantie machtig te worden. Het 'monnikenwerk' moest in één keer gebeuren om af wijkingen te voorkomen. „Het was voor mij een obsessie om dit werk uit te voeren en heb het schrijven in één dag gedaan. Hiermee voor kwam ik afwijkingen", zegt Tum mers. In de ordonnantie is in het derde artikel sprake van legitimatie van de loods - in die tijd pyloten ge naamd - door middel van een insig ne. In totaal werden zestig insignes uitgereikt aan de zeeloodsen van Het Zwin, waarvan er zes uit Sluis afkomstig waren. Het toont aan hoe druk het in die tijd op Het Zwin moet zijn geweest. De afbeel dingen van de miniaturen gingen verloren. In overleg met goudsmid Lau Minderhoud uit Westkapelle werd een nieuwe insigne gemaakt met het nummer 61. Tummers is blij dat beide docu menten een plek in Sluis hebben gevonden. „Het is de plaats waar ze thuishoren." Burgemeester Suur mond gaf aan in de toekomst de or donnantie en de kaart aan een bre der publiek te willen tonen. terneuzen - In het dagelijks leven noemen ze hem Solo, maar offici eel heet de Bordercollie van Ineke Neve uit Terneuzen Kerrybrent nz midnite solo. De hond en z'n baas je namen eind juli deel aan de zo genoemde '4 night summer shows' 2011 in Splitt in Kroatië. Solo werd uitgeroepen tot Kroa- tisch showkampioen. Naast die ti tel werd Solo ook in drie categoriën uitgeroepen tot de bes te van het ras. Ineke Neve: „Solo heeft al tal van internationale ti tels op z'n naam staan. Hij valt ei genlijk altijd in de prijzen." Saam Jansen (82) en Lena Buijze (83) vierden gisteren hun 60-jarig huwe lijksjubileum. foto Peter Nicolai 1Sterke punten van Axel 2. Pontje snel weer in de vaart 3. Kunstwerk moet weg uit duinen i WEBLOGS Redacteuren van de PZC schrijven over sport, kunst en andere zaken op hun weblog. Zie: www.pzc.nl/blogs STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto uQgus Terneuzen: Kennedylaan 32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 43