voor Van der Vaart sport 23 'Een kind moet wel kind kunnen zijn' Voetbalbond loopt miljoenen mis 'Eén opmerking was genoeg voor klappen' woensdag 10 augustus 2011 'Onze supporters zijn over het algemeen keurige mensen. Ze houden van de club en van het stadion. Die plek is heilig voor ze' Rafael van der Vaart door Leon ten Voorde SCHIPHOL - In tegenstelling tot de meeste internationals van Oranje arriveerde Rafael van der Vaart gis termiddag wel in Londen. Hij was alleen zo verstandig om het sta dion van zijn club, dat middenin het rebellerende Tottenham ligt, te mijden. De gezamenlijke oversteek mag dan zijn geschrapt, voor Rafael van der Vaart is de bestemming op deze dag hetzelfde gebleven: Londen City. Brandhaarden of niet, de middenvelder van Oranje zal toch naar huis moeten. De rela ties van de KNVB hebben na het horen van de afgelasting van het oefenduel tegen Engeland Schip hol amper verlaten, als Van der Vaart zich in de vertrekhal meldt. Hij is de eerste Engelandvaarder van Oranje die het vliegtuig rich ting het ongewisse gaat nemen. „Ik heb net nog met Sylvie (zijn vrouw, red.) gebeld en in onze wijk is het nog rustig. Maar tege lijk zijn de rellen ook weer niet zo gek van mijn huis." Van alle internationals raken de rel len Van der Vaart het meest, om dat de eerste brandbom zater dagnacht explodeerde in de wijk Tottenham. En dat is de plek waar hij bijna wekelijks zijn talenten showt in het heerlijke stadion White Hart Lane. Dat roemruchte onderkomen van De Spurs is met een ook het enige baken van licht in een volledig verpauperde buurt waar je 's avonds niet gezellig bij el kaar komt voor een potje sjoelen. „Onze supporters zijn over het al gemeen keurige mensen. Ze hou den van de club en van het sta dion. Die plek is heilig voor ze", zegt Van der Vaart. „Maar ieder een die wel eens in Tottenham heeft rondgelopen, kan het bevesti gen: het is geen al te beste wijk. Ik was ook niet plan om er meteen een appartement te kopen. Ik speel er mijn wedstrijden en na af loop ben ik zo snel mogelijk weg." Toen Van der Vaart zondag naar Nederland reisde, had hij de ernst van de situatie aanvankelijk niet goed door. „Maar maandagavond in het spelershotel zag ik de beel den voorbij komen en dan schrik je enorm. Ik heb wat vrienden daar gesproken. Die zaten in een restaurant te eten toen die gasten daar binnenkwamen....Het is een verschrikkelijke chaos in de stad. Ze trekken echt plunderend kris kras door Londen." Van der Vaart kan zich ook wel vinden in de afgelasting van de in terland. Het is zelfs maar de vraag of zaterdag de openingswedstrijd van het seizoen tussen Tottenham en het Everton van John Heitinga wel doorgaat. Een vestiging van de clubshop en enkele loketten voor tickets zijn al vernield door rel schoppers, die zich door niets te gen laten houden. „Ik heb gehoord dat het in de buurt van het sta dion behoorlijk onrustig is, dus daar blijf ik maar een tijdje weg", aldus Van der Vaart. „Zoals het er nu voorstaat kan ik het me haast niet voorstellen dat er zaterdag ge voetbald wordt." door Dennis van Bergen MADRID - Tot het moment dat de transferdeadline verstrijkt zal er nog volop worden gespeculeerd. Verkast Wesley Sneijder nu wel of niet naar de Engelse Premier Lea gue? Steekt FC Twente-briljant Bryan Ruiz de plas over? De meest opmerkelijke 'transfer' lijkt niettemin al bezegeld. Die van Leonel Angel Coira. Artiesten naam: Leo. De Argentijn verbond zich deze week voor een jaar aan Real Madrid. Het mannetje is ze ven jaar oud.... Of Leonel Angel Coira zijn naam zelf al kan schrij ven is onbekend, maar voetballen schijnt hem bovengemiddeld goed af te gaan. Atletico en Real Ma drid, toch niet de minsten, voch ten allebei om het jawoord van 'de zevenjarige Messi'. Het Argentijn- tje gaf het de Koninklijke. Geld krijgt hij officieel niet, maar het is aannemelijk dat zijn familie wel degelijk wijzer wordt van de keuze voor Real. Op 6 september meldt hij zich voor de eerste training. On getwijfeld in een decor van klik kende en zoemende camera's. Het is op voorhand al een haast dolko misch beeld. Een kleuter als de mo gelijke Messias van Bernabau. Is de voetballerij gek geworden of is dit een logisch gevolg van de toe genomen angst bij clubs om de Leo'tjes van deze wereld -en later mogelijk hun gepeperde transfers om - mis te lopen? „Bizar, onwer kelijk en ontoelaatbaar", stelt Wil jan Vloet, algemeen en technisch directeur van Sparta en voorheen onder meer hoofd jeugdopleidin gen bij PSV. „Zo'n jongen, en ze ker ook zijn familie, moeten nog niet bezig zijn met carrièreplan ning of een duur contract. Bij een knul van zeven moet talentontwik keling de drijfveer zijn. Om tac tisch, technisch en gedragsmatig beter te worden. Zich als voetbal ler te ontwikkelen. Én als kind. Hét doel van clubs moet niet zijn van een kind een profvoetballer te produceren." Zaakwaarnemer Kees Ploegsma ju nior onderschrijft de woorden van Vloet, al plaatst hij wel een kantte- Leonel Angel Coira kening. „Clubs als Ajax en PSV ha len natuurlijk ook al lang heel jon ge spelers bij hun amateurclubs weg. In dat opzicht is het niet heel nieuw wat er nu in Spanje ge beurt. Hoewel ik dit verhaal niet exact ken, vind ik in algemene zin dat jongens tot een jaar of tien lek ker met hun vriendjes bij de vere niging in hun vertrouwde omge ving moeten voetballen." Vloet heeft er geen moeite mee als jonge kinderen al bij profclubs spe len. Maar dan moet daar naar zijn mening geen financiële, commer ciële gedachte achter zitten, zoals nu het geval lijkt bij Real Madrid. De ontplooiing van de voetballer moet centraal staan, vindt hij. „Want laten we wel wezen. Van een kind van zeven kun je echt nog niet zeggen: 'Die gaat over tien jaar in het eerste elftal van Real Madrid schitteren'. Dat is be lachelijk! Je kunt wél zien of het ventje een beter schot heeft dan zijn leeftijdgenoten, dat hij sneller is, of misschien over meer inzicht beschikt. Maar pas vanaf een jaar of vijftien, wanneer ze fysiek en mentaal stappen hebben gemaakt, kun je pas écht inschatten of een jongen óók de stap tot profvoetbal ler kan maken. Veel eerder écht niet." Het doel mqet volgens Vloet zijn 'om samen met zo'n kind een proces te volgen'. „Op een leuke manier met de sport bezig te zijn. Niet om hem snel maar een con tract te laten tekenen en hem en zijn familie de druk op te leggen dat hij een eerste elftal haalt." Of wel, vat Vloet zijn statement bon dig samen: „Een kind moet wel ge woon kind kunnen zijn." SCHIPHOL - De afgelasting van de oefenwedstrijd Enge- land-Nederland raakt ook de KNVB in de portemon nee. „Onze schade loopt in de miljoenen", zegt Bert van Oostveen, directeur betaald voetbal. „Daarbij moet je denken aan het mislopen van tv-uitzendin- gen, we hebben als bond. altijd relaties bij ons en we hebben ook nog eens te maken met ruim duizend supporters die bij de wedstrijd aanwezig zouden zijn. In samenspraak met de Engelse bond zullen we tot een goede en een elegante oplossing moeten ko men." Voor het duel op Wembley waren al zeventigduizend kaarten verkocht. Maandagavond braken er ook rel len uit in de wijken rondom het stadion. Er wordt ge keken of het oefenduel nu volgend jaar op de kalen der een plekje kan krijgen. „Ik had gedacht dat ze tot woensdagmorgen zouden wachten met de beslis sing", aldus Van Oostveen. „Maar de overheid kon de veiligheid niet meer garanderen en dan houdt alles op. Dan is het niet meer dan logisch dat er niet wordt gevoetbald." Dat gevoel wordt gedeeld door de spe lers en bondscoach Bert van Marwijk. Er wordt ge baald, maar er is vooral begrip. Op het moment dat de delegatie van de KNVB klaar stond om in te checken, kregen de spelers in Noordwijk het nieuws te horen. Van Marwijk gaf zijn spelers meteen vrij. „Ik heb er niet eens bij stil gestaan om een extra trai ning te geven." De meeste internationals verlieten halsoverkop het spelershotel om de eerste de beste vlucht te halen. Arjen Robben had geluk. De gate voor de vlucht naar Miinchen werd voor hem iets lan ger opengehouden. CULEMBORG - Een enkele opmer king terug aan het adres van de Deense dader Mihai Barbat was voldoende om de Nederlandse ten nisster Elise Tamaëla het zieken huis in te slaan. Dat zei haar broer Sander Tamaëla gisteren. „Het eni ge wat Elise zei was: waar ben je mee bezig?", aldus haar broer. Elise Tamaëla werd maandag bij een toernooi in Duitsland in el kaar geslagen, terwijl ze als toe schouwer op de tribune zat. Ze moedigde in Versmold haar vrien din Daniëlle Harmsen aan in de wedstrijd tegen de Deense Karen Barbat. Al tijdens het duel kreeg ze meerdere racistische opmerkingen naar haar hoofd van de vader van Barbat. Toen Tamaëla verhaal ging halen, sloeg hij de Nederlandse in het gezicht. Ook deelde hij een el leboog op haar slaap uit. Tamaëla verloor haar bewustzijn en kwam na enige tijd bij terwijl ze op het gras lag. „Na het inci dent werd van Elise verwacht dat ze een verklaring zou afleggen op het politiebureau. Maar dat ging niet, omdat ze zich niet kon con centreren. Ook moest ze continue overgeven", aldus haar broer. In het ziekenhuis bleek dat zus Eli se onder meer een hersenschud ding had opgelopen. Ze verbleef daarom op de intensive care, waar ze gisterochtend af mocht. Barbat en zijn dochter sloegen na het inci dent op de vlucht. De politie heeft ze nog niet te pakken. Sander Tamaëla. „Het was bekend dat die vader wel eens lastig was. Maar ik weet dat Elise altijd goed contact heeft met Karen. Een aardi ge meid waar ze nooit problemen mee heeft gehad." Naar verluidt staat Tamaëla door haar verwon dingen enkele weken aan de kant. André Greipel verslaat de Rus Denis Galimzjanov in de eerste etappe van de Eneco Tour. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37