'Oogsten om elf uur en eten om oiJtsumou 181 zeeland Architectuurstudenten bestuderen Grevelingen Arrestatieteam komt in actie in Bruinisse JUBILEUM De Stichting Nutstuingrondverhuring - eigenaar van volkstuinencomplex d'n Achtuurhoek in Zierikzee - viert zaterdag 3 september het honderdjarig bestaan. Tuinenroute voor Thuredriht vakantiehuizen D'n Achtuurhoek historisch verantwoord woensdag 10 augustus 2011 BRUINISSE - Een arrestatieteam heeft maandagavond in Bruinisse tevergeefs gezocht naar een 37-jari- ge man. Die had rond 22.30 uur een 33-jarige man uit die plaats be dreigd. Hij gooide stenen door de ruit van een caravan op het Nieuwlandje. Een steen raakte de rug van de be woner. Daarnaast vernielde de man enkele ruiten van geparkeer de auto's. De mannen hadden een conflict in de relationele sfeer. Omdat de man gewapend zou zijn kwam het arrestatieteam in actie, maar de dader is niet meer gevon den. Uiteindelijk bleek dat het wa pen een luchtbuks was. De man was gisteren nog niet gearresteerd. Uit een exploot van gerechtsdeur waarder B.J. Meijering d.d. 04 augustus 2011 blijkt, dat t.v.v. Petrus Comelis Johannes Kuppens, wonende te Zierikzee aan MARY ANN F. PURA zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend het door de rechtbank te Middelburg gegeven beschikking van 27-07-2011, waarin (onder meer) de echtscheiding tussen partijen is uitgesproken. Mary Ann F. Pura kan een afschrift van dit exploot verkrijgen op één van onderstaande adressen. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633880 0113-250925 door Piet Kleemans WAT VINDT U? Reageer op de stelling: 'Pleziervaart kan 's middags best anderhalf uur wachten voor de Zeelandbrug' MEEST GELEZEN 1Arrestatieteam zoekt in Bruinisse 2. 3200 bezoekers voor wijnfeest 3. Burgh klaar voor Burghse Dag TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto KAMPERLAND - De Noord-Beve- landse afdeling van de Vrouwen van Nu houden morgen een open tuinenroute voor de Thuredriht Vakantiehuizen. Deze stichting heeft drie vakantiebungalows in Renesse voor gezinnen waarvan een kind ernstig ziek is. In totaal zijn er tussen 10.00 en 17.00 uur zes tuinen te bezoeken In Kamper land en Kortgene. In de tuinen zijn ook koffie, fris, bloemstukjes en curiosa te koop voor het goede doel. Meer informatie: 0113-302607 of www.nbvpvrouwenvannuzld.nl Tuurlijk wisselen ze min wijsheden uit, maar niet alle. „We hebben allemaal zo onze eigen geheimen", ontboe zemt volkstuinder Willem Ravia (90). Mede-minders Piet Ravia (75) en Jan Jumelet (67) knikken in stemmend. „Maar we vragen el kaar soms wel om raad." De drie tuinieren op volkstuin complex d'n Achtuurhoek, gelegen tussen Lange Blokweg en Oude- weg in Zierikzee en eigendom van de jubilerende Stichting Nuts tuingrondverhuring. Op d'n Acht uurhoek is van alles te vinden. De aardbeien gedijen er prima, maar ook aardappelen, boontjes, bloem kool en sla doen het er goed. Een deel van de groente en fruit die de volkstuin oplevert is voor eigen ge bruik, maar er gaat ook aardig wat naar vrienden en kennissen. Jan Jumelet zweert bij het zelf ge teelde product: „Er gaat niets bo ven groenten uit eigen tuin. Het is gewoon véél lekkerder dan wat je in de supermarkt koopt." Mede- tuinder Piet Ravia vulr aan: „Om elf uur oogsten en om één uur eten. Verser kan echt niet. iedere tuinder heeft zo zijn gehei men, maar ook zo zijn voorkeu ren. Jan iumelet zweert bij Eerste ling-aardappelen, maar Piet Ravia geeft de voorkeur aan Frieslanders. „Dat zijn mooie kmimige aardap pelen. Maar ik heb één keer gehad dat de Frieslanders ineens allemaal afkokers waren." In een vruchtbare volksmin - en daar kun je volgens het drietal d'n Achtuurhoek zéker onder scharen - zijn altijd kapers op de kust. Spreeuwen zijn dol op kersen en een verse aardbeitje versmaden ze evenmin. Konijnen doen zich graag tegoed aan met liefde ge kweekte groenten en als je pech hebt, krijg je als volksminder ook nog een slakkeninvasie of een bele gering door vraatzuchtige mieren te verwerken. Toch zijn de meeste volkstuinders geen voorstanders van spuiten met chemische middelen. Piet Ra via: „Ik heb het er niet zo op. Ik spuit alleen voor mijn aardappe len." Willem Ravia: „Als je je tuin goed schoon houdt - vrij van on kruid - is spuiten meestal ook niet nodig." Een korte rondgang over het complex leert dat de ene volks minder de andere niet is. Keurig aangeharkte tuintjes waar geen on kruidje te zien is worden afgewis seld met lapjes grond waar het on- De naam d'n Achtuurhoek was het resultaat van een door de Stich ting uitgeschreven wedstrijd. Uit 20 inzendingen werd d'n Acht uurhoek door het stichtingsbe stuur gekozen. De naam is historisch verant-. woord. Met d'n achtuurhoek werd vroeger de plaats aangeduid waar de landarbeiders de eerste schaft hadden. Zaterdag 3 september wordt in een feesttent bij de volkstuinen het 100-jarig bestaan van de stich ting gevierd met een feest voor de volkstuinders en hun aanhang. Op het. programma onder mëer presentaties over 'bijen op de volkstuin' en 'natuurlijk tuinieren'. Voor de pachters is er een attentie en het feest wordt muzikaal omlijst door Shantykoor Neptunus. kruid hoger staat dan de gewassen. Sommige tuinders wónen bijna op de tuin en andere vertonen er zich op zeer onregelmatige tijden. Tot frustratie van naburige tuin ders. Want de 'vuulte' trekt zich niets aan van hekjes tussen een schone en een vuile tuin. Ondanks al hun ervaring (Jan volkstuiniert al meer dan veertig jaar en de anderen doen daar niet veel voor onder) komen de volks tuinders een enkele keer nog wei eens voor verrassingen te staan. Willem Ravia: „Ik heb eens gele zen dat je eigenlijk als je in een volkstuin begint je die meteen moet indelen. En dan vervolgens elke drie jaar wisselen van gewas." Piet Ravia vult aan: „Ja, je bent zo maar geen tuinman." Over één ding zijn de drie volks tuinders het roerend eens en dat is dat als je goede resultaten wilt, je veel werk moet steken in de tuin. Piet Ravia: „Ik zit hier elke dag en er is altijd iets te doen. Als je niet regelmatig in de volkstuin werkt raak je zó achterop." De vraag hoe dat dan moet als je op vakantie gaat, levert wenkbrauwgefrons op. Willem Ravia: „Vakantie? Ik ga nooit op vakantie. Vakantie heb ik hier, op de tuin." De volkstuinen van Piet Ravia (links) en Willem Ravia liggen naast elkaar op respectievelijk nummer 13 en 14. Dagelijks het nieuws in twee minuten videojoumaal Gedurende de zomer op maandag t/m vrijdag O www^2JII om 12.00 en 20.00 uur. Jan Jumelet schoffelt in 'Mien Tuunje' op volkstuincomplex d'n Achtuur- hoek. Kruiwagens, betonmolens, klapsteigers en bouwtrappen volop voorradig Tijdens de bouwvak zijn wij geopend tussen 08.00 en 17.00 uur. door Joeri Wisse s BOUWMATERIALEN ALLES VOOR DE BOUWKLUS ONDER EEN DAK! Van Wamelweg 4 A/C Industrieweg 11 Livingstoneweg 40 4612 PW Bergen op Zoom 4382 NAVIissingen 4460AAGoes Tel: 0164-242 096 Tel: 0118 - 410 444 Tel: 0113 - 246 690 info@jagertolhoek.nl www.jagertolhoek.nl ZIERIKZEE - Op uitnodiging van het Grevelingenschap storten zo'n dertig internationale architectuur studenten zich vanaf maandag twee weken lang op het Grevelin- genmeer. Tijdens de 'Summer School' van de Rotterdam Aca demy of Architecture and Urban Design buigen ze zich over de vraagstukken van het gebied. Vanuit hun expertise als (land- schaps-)architect onderzoeken ze wat de mogelijkheden zijn voor de ontwikkeling van met name de Brouwersdam en de Grevelingen- dam. Zo werpen ze hun licht over hoe de Brouwersdam in de toe komst ingericht kan worden. Het vinden van een goede balans tus sen ecologie en economie is daar bij van groot belang. De studenten komen uit dertien verschillende landen en verblijven de eerste week op Port Zélande. In die week gaan ze ook op excursie in het gebied. Ook maken ze een uitstapje naar het Watersnoodmu seum. De tweede week van de Summer School speelt zich af op de Hogeschool Rotterdam. Als af sluiting van de Summer School presenteren de studenten hun be vindingen aan beleidsmakers die zich bezig houden met het gebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34