Oude ringen verkopen 21 zeeland PZC 'Zo'n reis levert altijd wel iets op' Snoecks 20 op woensdag STIJGENDE GOUDPRIJS Veel beleggers zien in roerige financiële tijden in goud een veilige haven. Tegelijkertijd wordt 'oud goud' in groten getale voor cash ingewisseld. De goudsmeden maken overuren. De krant 6 weken voor 18 euro! HCQflg FE1NGOLD 999,9 woensdag 10 augustus 2011 door Guido van der Heijden Eén onzalige heeft mij ooit een Snoecks cadeau ge daan. Ik weet niet meer wie het was dus kan ik vrijuit schrijven. Ik weet immers niet meer wie ik beledig door pu bliek te zeggen dat het met af stand het aller- allerstomste ca deau is dat ik ooit gekregen heb. En ik héb een hoop stomme ca- deau's gekregen in mijn leven. Op mijn zestiende verjaardag kreeg ik bijvoorbeeld een bruine tricot pyjama. Dat was lange tijd het slechtste cadeau. Jongens van zestien willen geen tricot pyja ma's voor hun verjaardag. Een nieuwe pyjama krijg je tóch wel als de oude versleten is. De Snoecks 2009 - veel meer nog dan de tricot pyjama - was toch wel het allerstomste cadeau. Ieder jaar weer schopt dat raadsel achtige plaatjesboek het tot een toppostitie in de bestsellerslijst. Ik begrijp daar dus helemaal niks van en nog minder begrijp ik hoe iemand ooit bedacht dat de Snoecks nou écht een cadeau voor mij was. Helaas vinden wij thuis boeken weggooien iets wat nog in na- zi-Duitsland gebeurde, dus hou den we het en staat het in een ach- terafhoekje hoog in de boeken kast Als ik het niet zou aanwij zen, zou u het niet vinden. Er zijn ook mensen die vijftien jaargangen Snoecksen op een A-lo- catie in de boekenkast etaleren. Ik ken ze niet maar ik weet dat ze bestaan. Snoecks, het droevigste excuus om een boek met vieze plaatjes te hebben. U begrijpt het misschien, ik ben over een paar dagen jarig. En ik vrees weer cadeaus als een Snoecks. Ik schijn een moeilijk fi guur te zijn om geschikte cadeau tjes voor te vinden. En dus krijg ik cadeautjes die je geeft aan men sen waarbij je geen idee hebt wat je ze geeft: doorgeefwijn of waar debonnen. Risicoloze presentjes waar je altijd nog een ander een plezier mee kunt doen. Het zal dit jaar wel niet anders zijn want wie durft nu mij nog een Snoecks cadeau te doen? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON -mKÊÊ/ÊÊt PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: Personeelsadvertenties: 088-0139 999 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener'legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners, Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl mmmmmmw Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nai4) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan door Edith Ramakers Strik en sluiting blijven intact. Sieraden worden omgesmolten. Een gouden plaat wordt gemaakt. •-.v' ^MCuaMuatM] Wm rnmï fimtl Eindresultaat ligt in de vitrine. Goudhandel Fysiek goud: Goud in eigen bezit. De beleggers in fysiek goud willen niet direct profiteren van de koersstijging van de goudprijs maar willen beschermd zijn tegen verlies van opgebouwd vermogen. En weer klingelt de deur bel. Het is druk bij juwe lier Minderhoud in Westkapelle. „En als we het druk hebben met het inruilen van 'oud goud' dan gaat het ergens in de wereld goed mis. We krijgen nu van veel men sen goud aangeboden door het ge doe rond het afwaarderen van de triple A status van de Verenigde Staten én natuurlijk omdat de goudprijs hoog is", denkt Lou Min derhoud, goudsmid in Westkapel le. De goudprijs stijgt al een aantal ja ren en volgens sommige kenners is het plafond nog niet in zicht. Minderhoud: „Zo'n tien jaar gele den was de goudprijs lange tijd sta biel. Dat hebben we het liefste." Want de goudsmid die onder meer van oud goud nieuwe juwe len maakt, moet zelf ook halffabri katen aanschaffen. Een gouden ring kostte vorig jaar 210 euro in koop. Nu betaalt de goudsmid er 275 euro voor. De ring wordt dus duurder. „We moeten heel wat fournituren kopen, zoals sluitin gen, tonnetjes. Niet alleen de goud prijs is gestegen ook de zilverprijs. Wij werken veel met zilver voor de Zeeuwse knoppen. De inkoop prijs voor een zilveren ring was vo rig jaar 20 euro, nu 45 euro." Als de beurzen zakken, stijgt de goudprijs. Dat is een abc-tje. In rus tige tijden kijken ze bij Minder houd ongeveer een keer in de week naar de goudkoers. „Maar nu is het elke dag even onderwerp van gesprek", zegt goudsmid Frans Huyssen. Het is erg onrustig op de markten. „De prijs verandert dage lijks. Gisteren kostte fijngoud onge veer 38.500 euro per kilo, vandaag alweer 39.000 euro." En ondanks het feit dat goud zijn waarde houdt en juist nu in trek is bij beleggers, doen veel mensen oud goud van de hand. „Waarom zou je sieraden die al ja ren in een la liggen, niet naar de goudsmid brengen. Dat is vaak de reden om er afstand van te doen. Mensen krijgen er een aardige prijs voor en kunnen er iets leuks voor doen." Een klant wil een paar oude rin gen en een kapotte armband ver kopen. Huyssen bekijkt de siera den, weegt ze en bepaalt de waar de. Het komt neer op 29,9 gram en dat levert de klant tussen de 200 en 300 euro op. De kwaliteit van de edelmetalen varieert nogal eens. Op de stempel is onder meer het gehalte aan het edelmetaal af te lezen, het aantal karaat goud. Fijngoud is 24 karaat en bevat 100 procent goud. „In België is 18 ka raat goud gangbaar (goud dat ver mengd is met andere metalen), in Nederland 14 en in Duitsland komt ook 8 karaat goud voor. 8 ka raat goud koop ik niet zo graag in", zegt de edelsmid. De fijne sieraden die Minderhoud krijgt aangeboden, worden niet omgesmolten. Want waarom zou je een ongeschonden gouden strik omsmelten, die bij de Zeeuwse kel derdracht hoort? De oude gouden sieraden van de klant echter worden verwarmd en uiteindelijk tot een gouden plaat of een gouden draad versmolten. „Daar maken we weer mooie nieu we sieraden van." Goudrekening Bij een goudrekening koopt de rekeninghouder een hoeveelheid ounces goud op zijn rekening, zodoende volgt hij dé goudprijs één op één. mswrnss^aswrni door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vanuit China klinkt telefonisch toch wat irritatie door. „Wat voor nut mijn reis heeft?", vraagt provinciebestuurder Kees van Beveren (CDA). „Wat voor nut heeft een statenvergadering?" Van Beveren is in China omdat hij gevraagd is een congres te openen. „Dus ben ik gegaan." Het gaat om een jaarlijks landbouwcongres. Vo rig jaar was Limburg te gast, dit jaar is Zeeland gevraagd. De irritatie bij Van Beveren wordt veroorzaakt door vragen van GroenLinks-fractievoorzitter Leen Harpe. Die wil van het provincie bestuur weten waarom het nodig is om binnen korte tijd drie keer naar China te reizen. Eind vorig jaar is een Zeeuwse handelsmissie - met commissaris van de konin gin Karla Peijs - naar China ge weest. Van Beveren zelf ging eer der dit jaar ook al. „Is dat allemaal wel nuttig en no dig?", vraagt Harpe zich af „Staten leden hebben niet gehoord wat die vorige reizen voor resultaat hebben gehad. Als Van Beveren vindt dat hij moet gaan, zal hij wel een goede reden hebben. Hij mag van ons ook best, we vinden het al leen een beetje veel." Van Beveren zégt dat het college de vragen van GroenLinks schrifte lijk zal beantwoorden. „Dat ga ik niet via de krant doen. Zo'n reis le vert trouwens altijd wel iets op, ook al is niet precies concreet aan te geven wat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2