'Luchtoorlog is onderbelicht' i8| zeeland 01MIR-TOIHMK VERGETEN GESCHIEDENIS Wings to Victory heeft een plan voor een themapark over de luchtoorlog boven Zeeland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het park moeten komen bij Vliegveld Midden-Zeeland. Trio concerteert in de Koorkerk Rommelmarkt van de jeugdbrandweer Middagpauzeconcert in de Oostkerk Jaarlijks concours voor standwerkers Stichting Het was een en al Vlissingen dat Jan Hintzen ademde woensdag 10 augustus 2011 W MIDDELBURG Panfluitist Comé van der Giessen, pianist/organist Jan Peter Teeuw en organist Marien Stouten concer teren vandaag om 20 uur in de Mid delburgse Koorkerk. Het repertoire omvat klassieke en populair-klassie- ke muziek. Marien en Jan Peter spe len ook vierhandig orgel, met ei gen transcripties van orkestwer ken van Elgar en Prokofjev. Verder koraalbewerkingen, zowel in klas- sieke-en in jazz-stijl. Corné speelt naast bekende melodieën ook ty pisch Roemeense panfluitmuziek. VLISSINGEN Jeugdbrandweer Vlissingen houdt vandaag een rommelmarkt in en om de Zware Plaatwerkerij op het voormalig terrein van de Schelde in Vlissingen. Belangstellenden kunnen tussen 9.00 tot 15.00 uur marktkramen hu ren. De opbrengst daarvan komt ten goede aan Jeugdbrandweer Vlis singen. Daarnaast zijn er diverse ac tiviteiten voor jongeren, waaron der een springkussen en een 'run ning wall' van de Vlissingse stich ting Palladium. MIDDELBURG Albert Clement geeft morgenmid dag een middagpauzeconcert in de Oostkerk in Middelburg. Het con cert begint om 12.30 uur en duurt tot 13.00 uur. Het programma staat in het teken van het 350ste geboortejaar van Bachs leermeester, Georg Böhm (1661-1733). Albert Clement speelt op het De Rijckere orgel een aantal werken van Böhm, waaronder de Suite in a, Allemande-Courante-Sa- rabande-Gigue. De toegang is gra tis. Na afloop is er een collecte. MIDDELBURG In de Lange Delft in Middelburg wordt morgen het Standwerkers concours 2011 gehouden. De drieëntwintig deelnemers gaan vanaf 10 uur de strijd met elkaar aan. Het concours duurt tot 16 uur Een jury beoordeelt de standwer kers, naast originaliteit en overtui- gin, ook op hun welbespraaktheid. Wethouder Chris Simons reikt na afloop om 16.30 uur prijzen uit aan de beste drie standwerkers. Deze prijsuitreiking vindt plaats in de Lange Delft op de hoek met de Segeersstraat. door Miriam van den Broek De stichting Wings to Victory wil op het vlieg veld Midden-Zeeland bij Amemuiden een themapark bouwen over de lucht oorlog boven Zeeland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het onder nemersplan is zo goed als af. Een investeerder is ook gevonden. „Vol gende maand presenteren we het plan aan het bestuur van het vlieg veld. We hopen dat we tot een sa menwerking kunnen komen", ver telt stichtingvoorzitter Martien van Dijk. Over de stichting heerst soms ver warring. Daarom benadrukt Van Dijk dat Wings to Victory niet die groep is die een aantal jaar achter elkaar een evenement met oude vliegtuigen en auto's organiseerde op het vliegveld - dat was Wings and Wheels. Wings to Victory heeft tot doel het herdenken van de omgeko men vliegeniers boven Zeeland en het doorgeven van kennis over de luchtoorlog boven Zeeland tijdens de Tweede Wereldoorlog. „In de oorlog zijn in Zeeland zeshonderd vliegtuigen neergestort. Nog 1 steeds zijn tientallen vliegeniers vermist. Wij proberen alsnog infor matie over hen boven water te krij gen." In de bijna vijfjaar dat de stich ting bestaat, zijn de bestuursleden vooral bezig geweest met herden kingen en onderzoeken. Maar in de loop van de jaren heeft ook het plan voor een museum voeten aan de grond gekregen. „We hebben het langzaam uitgebouwd", zegt se cretaris Joop van Weele. Het park krijgt de uitstraling van een Engels oorlogsveld, compleet met toren, briefing room en mess room waarin een museum, horeca en vergaderruimten komen. De stichting beschikt inmiddels over een vliegtuig dat in 1944 in Engeland is gebouwd. „Het is een Taylor-craft MK V met de origine le landingskleuren van D-Day", vertelt bestuurslid Aart Walraven. „Dit toestel is met het front mee opgerukt naar het noorden. Het was een verkenningsvliegtuig dat ingezet werd als artilleriebegelei ding. Na de oorlog heeft het toe stel nog gediend als ambulance vliegtuig tussen het vasteland en de Waddeneilanden." Behalve het vliegtuig beschikt de stichting ook over een loods bij het vliegveld in Arnemuiden die propvol staat met spullen. Poppen met luchtmachtuniformen uit ver schillende landen, foto's van vliege niers, een linnen landkaart en veel vliegtuigonderdelen. Het zijn spul len die ze in de loop van de jaren van voormalig vliegeniers of hun nabestaanden heeft gekregen of die de leden van de stichting zelf hebben verzameld. „Inmiddels zijn de mensen ons een beetje gaan kennen, dan gaat het verza melen een stuk sneller." „Wij willen met het museum de mensen vertellen wat er aan offers is gebracht om onze vrijheid te be vechten. Oorlog is een van de meest verschrikkelijke dingen die mensen elkaar aandoen. Tegen woordig hebben jongeren vaak een veel te geromantiseerd beeld van de oorlog. Maar het was ver schrikkelijk", aldus Walraven. Studenten van de Hogeschool Zee land presenteerden vorige maand een haalbaarheidsonderzoek naar het plan. Daaruit blijkt dat een der gelijk museum/themapark kans van slagen heeft. „We zouden op termijn best mooi kunnen passen in het rijtje van de stoomtram, het Watersnoodmuseum en het Pol derhuis in Westkapelle. We willen niet afhankelijk worden van subsi dies, maar zelf onze broek kunnen ophouden. We denken dat dat mo gelijk is." Het vliegveld Midden-Zeeland is volgens de stichting de beste plek voor het themapark. „Als je hier komt aanrijden, zie je nu een hele rij loodsen die er niet bepaald uit nodigend uitzien. Het restaurant van het vliegveld is ook sterk ver ouderd. We zouden een hele nieu we entree kunnen maken. Het the mapark en alle bedrijven hier op het vliegveld zouden elkaar goed kunnen versterken. Bezoekers aan het themapark zien gelijk wat ze hier allemaal nog kunnen doen aan parachutespringen of rond vluchten maken." De stichting Wings to Victory is opgericht op 11 november 2006; Het doel is het herdenken van de omgekomen vliegeniers boven Zeeland en het doorgeven van in formatie over de luchtoorlog bo ven Zeeland; Het huidige 'museumpje' is te be zoeken elke laatste zaterdag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur; De stichting wil op het vliegveld een groot themapark bouwen over de luchtoorlog boven Zee land; De stichting is nog op zoek naar vrijwilligers; www.wingstovictory.nl Het huidige 'museum' van de stichting op het vliegveld is eens per maand open. Daar zijn onder meer verschillen de vliegeniersuniformen uit meerdere landen te zien. foto Ruben Oreel Uit een exploot van gerechtsdeur waarder B.J. Meijering d.d. 04 augustus 2011 blijkt, dat t.v.v. Petrus Cornelis Johannes Kuppens, wonende te Zierikzee aan MARY ANN F. PURA zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend het door de rechtbank te Middelburg gegeven beschikking van 27-07-2011, waarin (onder meer) de echtscheiding tussen partijen is uitgesproken. Mary Ann F. Pura kan een afschrift van dit exploot verkrijgen op één van onderstaande adressen. GGN Zeeland Dam 2 4331 GJ Middelburg 0118-633880 Westsingel 132 4461 DR Goes 0113-250925 VLISSINGEN - Onderwijsman was hij, als oud-directeur van de chris telijke Alexander-mavo en later sec tordirecteur van de CSW, maar ei genlijk was Jan Hintzen vooral oer-Vlissinger. Hij is zondag gestor ven, op 75-jarige leeftijd. Al zolang Henk Feij hem kent, en dat is al sinds die bij hem in de klas zat, heeft hij zijn goede vriend bijzonder gefascineerd over Vlissin gen horen praten. „Misschien zelfs wel geobsedeerd - in positieve zin. Als iemand hart had voor de stad Vlissingen, dan was hij het wel." Vanuit die fascinatie was Hintzen volgens Feij 'overal vporzitter van'. Van de Culturele Raad Vlissingen, van film- en videoclub Shot '68 en de Vlissingse filatelistenvereniging. Ook was hij eindredacteur van ge schiedenisblad Den Spiegel en is hij 25 jaar lang betrokken geweest bij het jeugdwerk in Vlissingen. Hij werd niet zelden benoemd tot erelid, kreeg de Zilveren Fles opge speld en werd benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Kruiwagens, betonmolens, klapsteigers en bouwtrappen volop voorradig Tijdens de bouwvak zijn wij geopend tussen 08.00 en 17.00 uur. BOUWMATERIALEN ALLES VOOR DE BOUWKLUS ONDER EEN DAK! Van Wa mei weg 4 A/C Industrieweg 11 Livingstoneweg 40 4612 PW Bergen op Zoom 4382 NA Vlissingen 4460 AA Goes Tel: 0164-242 096 Tel: 0118 - 410 444 Tel: 0113 - 246 690 info@jagertolhoek.nl www.jagertolhoek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18