Zeeland PZC Betere bescherming Walcherse bodem Snijden met een sikkel vergt tactiek Ajbakken WALCHEREN 18 en 19 17 20 en 21 DUURZAAMHEID Gemeenten werken gezamenlijk aan beter evenwicht tussen benutten en beschermen almanak IHgH een jaar gratis meespelen Woensdag 10 augustus 2011 Wings to Victory maakt plan voor thema park over luchtoorlog Elise Kik (20) uit Bruinisse ziet rellen in Londen van dichtbij Tip? walcheren@pzc.nl door Maurits Sep middelburg - De Walcherse bo dem wordt voor vanalles en nog wat gebruikt. Woningbouw, land bouw, industrie, recreatie, natuur. De drie gemeenten gaan er samen voor zorgen dat de waardevolle bo dem ook beter wordt beschermd. 'Zoeken naar een evenwicht tus sen benutten en beschermen' is het uitgangspunt voor een nieuw gezamenlijk Walchers bodembe leid. In een concept-nota staan al vast de ambities voor de komende jaren verwoord. Het nieuwe bo dembeleid moet volgend jaar in gaan voor Middelburg, Veere en Vhssingen. Ze werken samen met Waterschap Scheldestromen. Uitgangspunt is dat bij elk plan voor een nieuw of ander gebruik van een stuk grond een volledige afweging wordt gemaakt tussen al le belangen. Dus niet alleen den ken aan de kans om ergens een nieuwe woonwijk uit de grond te stampen, of een nieuw bedrijven terrein aan te leggen, maar ook kij ken naar de waarde van dat stuk grond: archeologisch, cultuurhisto risch. En rekening houden met de mogelijkheden voor de winning van energie uit de grond, of de op slag van warmte in de aarde, of de berging van overtollig regenwater. En denken aan het risico dat er gens nog onontpolfte explosieven uit de Tweede Wereldoorlog lig gen. Oftewel: de kwaliteit van de bodem speelt voortaan al een rol vanaf het begin van een nieuwe ruimtelijke ontwikkeling. Deze aanpak moet zorgen voor 'duur zaamheid', zodat de Walcherse bo dem lang bruikbaar en waardevol blijft. Speciale aandacht zal uit gaan naar de 'aardkundige' waar den. Die vertellen iets over de na tuurlijke ontstaanswijze van het Walcherse land. Voorbeelden zijn kreekruggen, poelgronden en dui nen. Die moeten vaker worden be nadrukt, bijvoorbeeld door ze toe ristisch te gebruiken. Datzelfde geldt voor culturele overblijfselen zoals vliedbergen. Tot de ambities behoren ook het stimuleren van duurzame en energiezuinige wo ningbouw en duurzame land bouw, het beperken van waterover last en de uitstoot van broeikasgas sen, het voorkomen van verzilting en verontreiniging. Ondergronds bouwen kan een rol spelen bij de bescherming van het Nationaal Landschap Walcheren. Onder grondse opslag van stoffen be hoort juist niet tot de ambities. door Annemarie Zevenbergen OOSTKAPELLE - Het lijkt simpel: een forse haal met de sikkel en het gesneden tarwe valt zachtjes op de aarde. De praktijk is nét even an ders. Dat bleek gisteren tijdens de historische oogstdemonstratie van Stichting Het Werkend Trekpaard in Oostkapelle. De talrijke bezoekers konden ge nieten van vroeger tijden, toen de tarwe van het land werd gehaald met hand- en paardenkracht. De woorden 'nostalgie' en 'kun jij je dat nog herinneren' waren veelvul dig te horen. Oude boeren, met ge kromde ruggen van het snijden, bekeken weemoedig het werk dat zij vroeger deden. Kees Moeleker uit Waarde toonde hoe je de sikkel goed hanteert. „Het is gewoon een tactiek. Op deze manier snij je bijna nooit in je handen. Maar, geen wonden, geen echte snijder. De meesten laten hier dan ook hun oude verwondingen aan el kaar zien", lacht hij. Op de demon stratie viel veel te beleven: diverse oogstwerktuigen getrokken door paarden, tarwe uitslaan met de vle gel, koetsen en oude materialen. De kindercarrousel op paarden kracht was een echte trekpleister. Jubileumtrekking 10 augustus Tip? redactie@pzc.nl Ontsnapt aan alle regen liet de Goe- se vanuit Griekenland genadeloos aan de achterban uieten wat ze aan trof: schroeiende zon, blauwe luchten en frisse witte wijn, gebracht door een guitig obertje dat serveren, telefo neren en knipogen tegelijk kon. Hij sprak over bestellingen, dacht ze: 'A new load of bake-off buns' die wa ren gearriveerd. Pas later snapte ze dat hij het had 'over haar bleke ka- detten. Die heeft ze zelf afgebakken. Wentelend in de zon. Ijl jm L •- De historische oogstdemonstratie met Zeeuwse trekpaarden trok veel publiek naar Oostkapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17