Londen heeft contact verloren II 'Veel Britten kunnen amper rondkomen en het hele kabinet is op vakantie naar warme en dure oorden' Hoge werkloosheid Rellen slaan over naar andere Britse steden Londenaar Wahid reageert op de rellen woensdag 10 augustus 2011 zijn allemaal bang' door Yolanda Bobeldijk Winkels in de buurt van station Hackney Central, in het oosten van Londen, sluiten deze dinsdag middag langzaam hun rolluiken. Voor de ingang van de McDo nald's staat een medewerker op wacht. Het restaurant is uitgestor ven. „Uit veiligheidsoverwegingen kun je hier momenteel alleen eten afhalen", zegt ze tegen een roodha rige vrouw die naar binnen wil. Voor het raadhuis staan wel dertig agenten opgesteld. Een politieheli- kopter cirkelt boven de stad. De sfeer voelt grimmig aan. „Je voelt het in de lucht hangen", zegt de ei genaar van de Wetherspoons pub, die ook zojuist de rolluiken naar beneden heeft gedaan. „Maandag middag begon het ook rond deze tijd", aldus de kroegbaas. „We zijn allemaal bang. Het is compleet uit de hand gelopen." Veel Londenaren hebben geen idee waar het geweld van de laat ste dagen ineens vandaan komt. Maar de 26-jarige Michael, die voor het lokale Job Centre staat, kan de boosheid wel begrijpen. „Alle jeugdclubs in dit gebied zijn gesloten. Er is hier geen werk. Als je geen respect krijgt, dan ga je res pect afdwingen, vandaar dat er ge weld ontstaat." Zijn vriend Conan (26) is het met hem eens. „Ik heb de rellen zelf gezien en het was een mix van jong, oud, zwart, blank. En op het nieuws hoor je enkel weer dat het om de etnische minderheden gaat." Jongeren voe len zich in de steek gelaten, weet hij. „Neem de Olympische Spelen in Stratford. Het voelt alsof ze met een luchtverfrisser door onze wij ken spuiten. Er worden wat vlag gen opgehangen ter versiering, maar de armoede en werkloosheid blijven." Ook de twintigjarige Loui vindt dat de Britse berichtgeving zich ten onrechte op etniciteit richt. „Op de tv spreken ze over de zwarte wijken, terwijl ik gisteren ook Aziaten en orthodoxe joden met flessen zag gooien. Niet alle donkere mensen zijn arm en slecht opgeleid. Ik ga gewoon naar de universiteit en betaal netjes mijn belasting." De sportwinkel, die zich een paar honderd meter verderop bevindt, is geplunderd door relschoppers. T-shirts en kledingrekken liggen kriskras door de winkel. „Het is de economische crisis", denkt de 35-jarige Wahid. „Jongeren willen dure sportschoenen, maar hun ouders kunnen die niet betalen. Veel Britten kunnen amper rond komen en het hele kabinet is op vakantie naar warme en dure oor den. Toeristen krijgen alleen Ox ford Street en Harrods te zien. Geen hond die weet hoe het echte Londen eruit ziet. Geen wonder dat de woede losbarst." Het heeft niets te maken met een politieke ideologie, denkt Andrew Thorley (33). „Een vriendin van me zag zelfs kinderen van een jaar of 12 een juwelierswinkel plunde ren." „En waarom zou je bij een gokwinkel de ruiten ingooien", vult zijn vriend Grant Petrey (35) aan. „Er valt daar niets te halen. Het is puur vandalisme en verve ling." Veel Londenaren willen dat er har der wordt opgetreden tegen de rel schoppers. De politie mag hele maal niets doen in dit land, klaagt Muhammad Ali (38), eigenaar van een lokale avondwinkel. „Er mag geen traangas worden gebruikt, agenten zijn niet gewapend; lo gisch dat de relschoppers denken dat ze met dit gedrag kunnen weg komen. Vanavond zal er dus weer worden geplunderd. Let maar op." Nergens in Groot-Brittannië zijn de inkomensverschillen zo groot als in Londen. Van de bewoners van het centrum zit 29 procent in de laagste inkomensgroepen, 28 pro cent in de hoogste. In de buitenwij ken zijn die percentages respectie velijk 24 en 28,5. In heel Groot-Brittannië zijn de in komensverschillen de afgelopen tien jaar toegenomen. De allerarm sten - de 10 procent van de bevol king met het laagste inkomen - za gen hun verdiensten met 12 pro cent dalen. De allerrijksten - de 10 procent van de Britten met de hoogste inkomens - zagen de in komsten daarentegen met 37 pro cent stijgen. Begin juli waren 2,45 miljoen van de 62,3 miljoen Britten werkloos, 7,7 procent van de beroepsbevol king. Van hen waren er 1,64 mil- Een relschopper trotseert de rook van een brandende auto in Hackney, noord-Londen. foto Kerim Okten/EPA Agenten arresteren een plun deraar. foto AP Een uitgebrande auto in de wijk Hackney. foto AP dirigeerd. Minister Theresa May (Binnenlandse Zaken) wijst de in zet van het leger of het instellen van een uitgangsverbod voorals nog af. Uit voorzorg is wel de vriendschappelijke voetbalinter land tussen Engeland en Neder land van vanavond afgelast. May wil niets weten van kritiek op de politie. Volgens haar zijn de ouders van de jongeren die nu de straten onveilig maken, verant woordelijk voor het wangedrag van hun kroost. Steven Kavanagh, plaatsvervangend commandant, zegt dat het korps zo'n geweiduit- barsting nog nooit had meege maakt. Het korps had boven zijn krachten moeten werken. Experts weten wel beter. De poli tie was totaal niet voorbereid om dat die het contact met de burgers heeft verloren. In veel Londense wijken komt de politie niet meer. Er wordt niet preventief gewerkt maar alleen nog gereageerd. Daar bij hanteert de politie het principe om zo min mogelijk fysiek geweld te gebruiken en dan alleen nog in uiterste noodzaak. Binnen het korps heerst angst om beticht te worden van discriminatie jegens niet-blanken. In Tottenham wei gerde de politie uitleg te geven over de dood van Mark Duggan, af gelopen donderdag. Met demon stranten voor het politiebureau werd niet gecommuniceerd. Groot schalige rellen, die zich later ver spreiden over heel Londen en ste den elders in het land, waren het De Londense politie was totaal niet voorbereid op alle onlusten. Zo hadden agenten uren nodig om hun uniformen te wisselen voor 'rel-uitrusting'. Ook de tac tiek klopte niet. Agenten probeer den straten af te sluiten en verlo ren 'gebied' terug te winnen. Aan bescherming van leven en goede ren werd niets gedaan. Dat de politie gefaald heeft, erken de minister May indirect toen zij aangaf dat meer agenten en een 'beter gebruik van informatie' een einde aan de wanorde moesten maken. De balans tot nu toe: één dode, tientallen gewonden en 450 arrestaties. Overigens heeft het Britse kabinet besloten 20 procent te bezuinigen op de politie. Sinds het aantreden van de regering in mei 2010 heb ben 4625 politiemensen en 1098 wijkagenten het korps verlaten. Zaterdag 2 - Geweld en plunderingen in Tottenham en Wood Green na demonstratie van ca. 300 mensen bij politiebureau Tottenham waar zij 'recht' eisten voor Duggan en zijn familie. Zondag 3-7 - Rellen en plundering slaan over naar Chingford Mount, Walthams- tow, Hackney, Islington en Oxford Circus. Maandag 8 - Winkels geplunderd in Waltham Forest. Scotland Yard meldt: 'kleine en beweeglijke' groepen plunderaars trekken door Londen. Burgers die vrijwillig straten hebben schoongemaakt staan na afloop als statement hand in hand. foto Akira Suemori/AP joen langer dan een jaar zonder baan. Nederland kende vorige maand een werkloosheidspercenta ge van 5 procent. Vergeleken met Nederland ligt de jeugdwerkloosheid (16-24 jaar) in Groot-Brittannië hoog: begin juli ging het om 917.000 jongeren die langer dan een halfjaar zonder werk zitten. Van de jongeren tus sen 16 en 24 jaar volgden er één miljoen geen onderwijs, had geen werk noch een stageplaats. Het hoogste aantal ooit. Bij zijn aantreden als premier (mei 2010) beloofde David Cameron 400.000 banen voor werkloze jongeren. Hij schrapte wel een door Labour in het leven beroepen Future Jobs Fund dat de financie ring regelde van 200.000 banen voor jongeren die al meer dan een jaar geen werk konden vinden. Cameron heeft verder de ontslag- regels versoepeld waardoor werk gevers gemakkelijker van perso neel af kunnen komen. Vooral jon geren zijn daarvan de dupe. Het kabinet heeft verder de Educa tion maintenance allowance (EMA, een soort studiefinanciering) la ten vervallen. De maatregel heeft het voor veel jongeren moeilijk zo niet onmogelijk gemaakt door te leren. 10-12 Jeugdbenden vallen politie en winkels aan in Camden, Ealing en Wandsworth. 13-15 Brandweer heeft handen vol aan branden in Brixton, Enfield en Peckham. 16 Brandstichtingen in Croydon. Bewoners opgesloten in flats moeten springen voor hun leven. 17 Rellen en brandstichting slaan over naar Woolwich. Winkels geplunderd in Greenwich. infographic GN bron BBC, persbureaus zie onze website:buitenland Video's, twitteracties en foto's van de rellen in Engeland VERENIGD KONINKRIJK Liverpool Manchester Birmingham Londen l-w,|Vi. Bristol Donderdag 1 - Mark Duggan gedood 9 Distributiecentrum van Sony in door politie in Ferry Lane, Tottenham. Waltham Abbey gaat in vlammen op. Maandag: Rellen slaan over naar Liverpool, Birmingham en Bristol. Dinsdag: Ook rellen in Manchester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11