binnenland 15 gasopslag Kinderen de fout in: het valt juist mee laat brandpunt niet ^PbRANDEN Elk spoor filatelist in Noord-Korea ontbreekt niet meer terug te draaien zijn' JEUGDCRIMINALITEIT 'Misdrijfgolf in zomer betreft vooral incidenten -*• dinsdag 9 augustus 2011 foto Valerie Kuypers/anp aan tegen het besluit van minister Maxime Verhagen (Economische Zaken, Landbouw en Innovatie) om gas ondergronds op te slaan. De gemeente Bergen wil eerst vol ledige duidelijkheid over de veilig heid van de omwonenden. Bewo ners van Bergen maken zich zor gen over het injecteren van gas en het oppompen ervan. Ze vrezen dat het leidt tot aardbevingen met schade tot gevolg. Volgens Natuur monumenten is het plan in strijd met het natuurbeleid en zijn er bo vendien natuurvriendelijkere op lossingen aangedragen. Exploitant TAQA Energy is min der blij met het besluit van de Raad. „Dit betekent dat we voorlo pig geen werkzaamheden kunnen uitvoeren", liet een zegsvrouw we ten. „We gaan onderzoeken wat we kunnen doen om de gevolgen van dit besluit zo veel mogelijk te beperken." Het ministerie van Economische Zaken en de provincie wachten de definitieve uitspraak van de Raad af voor ze met een inhoudelijk standpunt komen. zie onze website:binnenland Video van het energiebedrijf Taqa over gasopslag mMNBSMMMsmBB den haag - Wim van der Bijl, eige naar van een postzegelhandel in Utrecht, wordt vermist in Noord-Korea. Hij zou op 30 juli weer naar Nederland komen, maar is nooit op het vliegtuig ge stapt. Sindsdien ontbreekt elk spoor van hem. Dat bevestigt zijn zakenpartner Ronald de Groen. De Utrechter ging op 19 juli naar het communistische land voor een zakenreis in verband met zijn ver zameling bijzondere postzegels en schilderijen. Buitenlandse Zaken bevestigt dat op 3 augustus bij het departement is gemeld dat de man vermist wordt. Het ministerie probeert via verschillende kanalen te achterha len wat er aan de hand is, maar tot nu toe zonder succes. De Neder landse consulaire post in Seoul (Zuid-Korea) is ingeschakeld en ook de Noord-Koreaanse ambassa Inbrekers van 11 en 13 jaar die met de dood dreigen. De media pakken ermee uit en toch spreken deskundi gen van 'incidenten' in een nieuwsarme zomer. door Gerard den Elt Zo maar een persbericht van gisteren van de poli tie in Pijnacker: Een 12-jarige en twee 11-jari- ge inbrekers ontvreemdden vier horloges uit een woning. Een op lettende moeder ontdekte een van de uurwerken en liet het haar zoon terugbezorgen, waarna de zaak uitkwam. De drie inbrekers konden zich met hun ouders op het politiebureau melden. Of neem het incident in een tuin centrum in Breda eind vorige week, waarbij een 13-jarige jongen met de dood dreigde ('Ik snijd je je strot af!'). Een medewerkster was er gistermiddag nog beduusd van. „Jochies van 12,13 jaar die hier de boel op stelten komen zet ten, zonder dat je er ook maar iets aan kunt doen." Zij zag de jongens binnenkomen, ze sprongen in de vijver, smeten stoelkussens door het tuincen- de in Bern, waaronder ook Neder land valt. Of de Nederlandse am bassadeur in Seoul naar Noord-Ko rea afgereisd is of dat van plan is, kon een woordvoerder van het mi nisterie gisteren niet zeggen. Dat de Nederlander al twee weken wordt vermist, is 'een beetje vreemd', aldus Korea-kenner Rem- co Breuker van de Universiteit Lei den. „Als de Noord-Koreaanse overheid iets goed in de gaten houdt, dan is het wel waar buiten landers zich precies bevinden." Het lijkt hem onmogelijk om te verdwijnen, omdat buitenlanders steeds met een overheidsgids op pad moeten. Dat hij twee weken niets van zich heeft laten horen, kan aan telefoonverkeer in Noord-Korea liggen, zegt Breuker. Het land is de afgelopen tijd ook geteisterd door overstromingen. „Misschien zit hij ergens vast." trum, misdroegen zich op de die- renafdeiing en pleegden her en der vernielingen. De vraag of de ouders langs zijn ge weest om excuses en schadevergoe ding aan te bieden, wordt met hoongelach beantwoord. „Daar wa ren het de jongens niet naar. Hun ouders zullen net zo zijn, vermoed ik. Het waren jongens van Hol lands welvaren, het ene allochtone jongetje hield zich juist afzijdig." De voorbije weken wemelde het van de berichten over betrokken heid van jonge tot zeer jonge tie ners bij misdrijven. Van een moord op een 16-jarige jongen in Roosendaal tot de diefstal van een mountainbike van de politie in Surhuisterveen, gepleegd door een 15-jarig meisje. Maar een zomer- piek, zoals het zich laat aanzien, daarvan is volgens Halt Nederland geen sprake. „Eerder een zomer- dal! Elke zomer hebben we van juni tot en met september te ma ken met een dip in het aantal Halt-verwijzingen", zegt Marja Weijdema van Halt Nederland. „Ik denk dat berichten over jeugdcri minaliteit in deze nieuwsluwe maanden meer de kranten halen. Brugspringers in Noord-Holland hebben we elk jaar, net als vakan- tieoverlast, maar zeker geen stij ging", aldus Weijdema. Ook het Verwey-Jonker Instituut benadrukt de dalende tendens in de jeugdcriminaliteit. „Het is zo mer en dan ontstaat een grotere kans op een selectief beeld", zegt dit onderzoeksinstituut. Onderzoeker Majone Steketee van het Verwey-|onker Instituut wijst op de neergaande trend in de mo nitor van het WODC van het mi nisterie van Veiligheid en Justitie, dat de jeugdcriminaliteit van 1996 tot 2010 heeft bijgehouden. „Be richtjes in de media zijn inciden ten en zeggen niets over de om vang van jeugdcriminaliteit. „Het gaat juist best goed met de jeugd, dat blijkt ook uit de WODC-cijfers en uit verschillende andere bron nen. De cijfers op dit punt zijn al jarenlang stabiel." Wel zijn er naar verhouding meer geweldsdelicten. De mate van ge weld neemt toe over de laatste 15 tot 20 jaar. Steketee: „Een grote groep jongeren heeft wel eens wat gedaan, maar het gaat meestal om lichte delicten, waarbij vechtpartij en bovenaan staan, gevolgd door winkeldiefstal, het dragen van een wapen en vandalisme." Ernstige delicten zoals grotere dief stal, afpersing of mishandeling ko men minder vaak voor. Verder blijkt uit de cijfers dat het bij de meeste jongeren vaak een incident betreft. De piek van jeugdcriminali teit ligt rond hun vijftiende en zes tiende jaar en neemt na hun acht tiende duidelijk af, stelt Steketee. Word nü lid voor 10,- per jaar en ontvang een leuk welkomstcadeau! Niet genoeg leden geen KRO Brandpunt Ja ik word lid van de KRO voor slechts 10,- per jaar. Naam*Voortetters' Adres" Postcode/Plaats* Telefoon* KRO Magazine halfjaar gratis Geb. datum E-mail _'M V Mijn bankrekeningnummer Handtekening Stuur deze Ix>n In een envelop Tornier postzegel naor KRO leden, Antwoordnummer 234,1200 VB Hilversum af meld je aan vla kfo.nl. lk machtig de KRO om eenmalig I0.- van mijn tekening af te schrijven" 'Oeregegr.won^teder gov.-,i uivirfien. "Geen ft-cht op torugbeiahng

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5