thuishaven' Kerk Colijnsplaat Boerderijentocht opent deuren in Zwaakse Weel dinsdag 9 augustus 2011 Kwaddendamme Goes Ovezande Hoedekenskerke Oudelande Start- en eindpunt Jumbo Supermarkt, Goes -V> De idylle van de Zak begint na een kilometer of vier. Bij het uitrijden van het dorp 's Gra venpolder opent de polder zich en begint de vijftig kilometer lange panoramatocht pas echt. En hoe verder, je komt, des te meer kleur de rondrit krijgt. Nog even terug naar de start. Die is bij een supermarkt in Goes, waar je proviand kunt inslaan voor de lange kronkeltocht. Maar veel charmanter is het om je brand stof onderweg te kopen. Dat scheelt ook nog eens een bak geld en heel wat houdsbaarheidsdagen. Aan vrijwel iedere weg langs de route stallen landbouwers hun groen- Steiger, waar je met uitzicht op de jachthaven van Hoede kenskerke aan het eerste kopje koffie kan. Het is niet on verstandig om dat daar te doen, want het is een eind trap pen naar het volgende bijtankpunt. Dat ligt voorbij het tweede tussenpunt (het oud-Hollandse museumpje 't Wienkeltje van Wullempje) tussen de cactussen en pas sieflora in Vlindertuin De Berkenhof. Uiteraard draait niet alles om eten en drinken; het toneel tussen de ravitailleringsposten is beeldschoon: over de bloemendijken van Zuid-Beveland, tussen de wijngaar den rond Oudelande en langs de glimmende Wester- schelde bij Ellewoutsdijk. En heel opvallend; je komt bijna geen auto tegen. Fietsers maken de dienst uit in de Zak. „Ik zou hier wel willen wonen", zegt Marian Heij- mans uit Bergen op Zoom. „Het is alleen jammer dat de Zak niet groot is. Je komt na een tijdje steeds over dezelf de wegen." Haar man Johan staat tegen een heg te plas sen. Puur natuur, net als de regen die op uw zomerver- slaggever plenst. De route is vrij lang voor een recreatiefietser, dus het is fijn dat er onderweg veel tussenstops zijn. Zo is een rond leiding op het biologische melkschapenbedrijf De Zwaak- se Weel een leuke afwisseling en is het knusse koffie- en theetuin in Oudelande een verademing. „Theetuinen zijn er de laatste jaren veel bijgekomen, dat is echt een pluspunt van fietsen in deze regio", zegt Theo Kloet. Ook mooi is het zuidelijkste punt van de Bevelanden, waar Fort Ellewoutsdijk de kust siert. Toch is het slechts voorspel vergeleken met de Brilletjesdijk. Tussen twee welen (waterplassen) die als brillenglazen naast elkaar lig gen, kronkelt het schone, kleine kilometer lange dijkje richting Nisse. En van het dijkje af, ben je nog niet uit de idylle verlost, want Nisse is, met theeschenkerij Jikkemiene aan het fraaie dorpsplein, een alleraardigst dorp. Verstandelijk ge handicapten schenken sinds acht jaar in het monumenta le pand de thee en serveren er zelfgebakken koeken en appelgebak bij. Dat is een prima bodem voor de terug weg naar huis, waar een maaltijd met al het zojuist verza melde lekkers wacht. www.fletsen.123.nl Tien attracties in de Zak van Zuid-Beveland Vlindertuin 'De Berkenhof te, fruit en zuivelproducten uit. Een bak pruimen: dertig eurocent. Een kilo aardappelen: een euro. Een dozijn eie ren: 1,20 euro. En met smaak die ver boven het eten uit de supermarkt uitstijgt. „We maken 's middags een prachtige fietstocht en als we thuiskomen schuiven we aan een bord verse groentes en hebben we genoeg fruit voor een week ingeslagen", zegt Willy Kloet uit Heinkenszand. „Och, je vindt hier van al les: aardappelen, uien, walnoten, peren, courgettes, kaas, appels." Haar man Theo mikt twee euro in een blik en pakt een pot Big Mamma-pruimenjam. Big Mamma, die zich ook zo voorstelt, komt naar buiten en zegt dat jam maken de enige hobby is die ze volhoudt. Ieder jaar ver koopt ze meer dan honderd potten. Al dat uitgestalde verse voedsel langs de weg maakt de fietstocht tot een aangenaam tijdverdrijf En dan hebben we het nog niet eens gehad over de tien attracties, waar aan de route is opgehangen. Maar je moet er wel wat voor doen om die te bereiken. De eerste ligt na een kilo meter of vijftien aan de Westerschelde en is paviljoen De Paviljoen 'De Steiger', Hoedekenskerke Uitzicht op Westerschelde bij Paviljoen 'De Steiger'Hoedekenskerke 1 't Wienkeltje van Wullempje in Hoedekenskerke I Bezoek Vlindertuin 'De Berkenhof in Kwadendamme i Melkschapenbedrijf 'De Zwaakse Weel', Kwadendamme i Een knus winkeltje met koffie- en theetuin in Oudelande i Bezoek Fort Ellewoutsdijk Bezoek boerderijterras 'De Witte Hoeve in Ovezande i Koffie- en theeschenkerij 'Jikkemiene'op het Dorpsplein in Nisse 1 Kaasboerderij Ter Nisse' Bezoek aan het Trekkersmuseum in Nisse 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' voor het eerst meegenomen naar de cam ping. „Het is in feite een dorpje, want ieder een kent iedereen. De kinderen waar ik vroe ger mee speelde, komen hier nog steeds. En ondertussen gaan hun kinderen ook weer met elkaar om. Dat De Kreekoever meer trouwe gasten heeft, blijkt wel tijdens een wandeling over de camping. Bijna iedereen komt hier jaarlijks terug. En allemaal om de zelfde reden: „-Zeeland is voor ons als een tweede thuis." COLIJNSPLAAT - De dorpskerk van Colijnsplaat is in de zomer op don derdag- en zaterdagmiddag vanaf 13.30 uur open voor publiek. Uitgezonderd de zitplaatsen is het interieur van deze in 1759 her bouwde kerk nog grotendeels au thentiek. De eerste kerk dateerde uit 1607 die al gauw te klein bleek te zijn. Tweemaal werd de kerk ver groot. Halverwege de achttiende eeuw werd besloten tot vergroting of nieuwbouw, waarbij weinig meer van de eerste kerk overbleef. Tijdens de openstelling de tentoon stelling 'Colijnsplaat 50 jaar vissers dorp' te bezichtigen. KWADENDAMME - Natuurmonu menten houdt zaterdag een wan delexcursie door natuurgebied De Zwaakse Weel bij Kwadendamme. De route gaat onder meer langs een aantal boerderijen met een bij zondere historie, waarover de gids het een en ander vertelt. De wan deling start om 14.00 uur bij de werkschuur van Natuurmonumen ten aan de Zwaaksedijk 5 vlakbij Kwadendamme. De tocht duurt ongeveer twee uur. De excursie kost voor leden van Natuurmonu menten vier euro, niet-leden beta len zeven euro en kinderen tot en met twaalf jaar twee euro. De Zwaakse Weel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 57