2oI zeeland Maatregelen tegen inbraak vakantiehuizen Kiwibes is nieuwe loot PREVENTIE Gebruik synthetisch DNA JEAN-"MAR IE PIEMME NIEUW FRUIT De kiwibes bestaat al zo'n zeshonderd jaar en toch is Domus de Jonge als teler een pionier. Voordeel boven de kiwi: geen geklieder met schillen, hij hapt zo weg. Val blijkt oorzaak dood van bejaarde fietser dinsdag 9 augustus 2011 door Wout Bareman SLUIS - De politie, de gemeente Sluis en de recreatieondernemers verenigd in de Recron onderzoe ken de mogelijkheden om het aan tal inbraken in vakantiewoningen terug te dringen. Die worden voor al gepleegd in de wintermaanden als ze onbewoond zijn. Afgesproken is dat op korte ter mijn wordt bekeken of bij die aan pak gebruik gemaakt kan worden van zogenoemd synthetisch DNA. Dat kan worden aangebracht op waardevolle spullen, die in de win termaanden in vakantiewoningen achterblijven. Mare Gelderland van het Woning Inbraken Team (WIT) van de politie in de Nieuws brief van de politie Zeeuws-Vlaan- deren: „Daarmee wordt het opspo ren en herkennen van weggeno men goederen, voorzien van dit DNA-materiaal, vergemakkelijkt. Enkele vakantieparken hebben al enthousiast gereageerd en gaan be kijken wat de mogelijkheden zijn om dit in hun parken toe te pas sen." Het gebruik van het DNA kwam recent aan de orde tijdens overleg over woninginbraken in West-Zeeuws-Vlaanderen. Gelderland: „We zien de laatste ja ren, en vooral het afgelopen jaar, dat er aan het einde van de vakan ties veel wordt ingebroken in wo^ ningen in met name het westen." De politie had de gemeente en de Recron daar maanden geleden al op gewezen. Eind juli werd daar over gepraat. Afgesproken werd dat nu wordt be keken of op korte termijn een in formatiefolder kan worden ver spreid, waarin tips staan over pre ventieve maatregelen om inbraken te voorkomen. Het WIT signaleert overigens dat het aantal woningin braken in Zeeuws-Vlaanderen in juli vergelijkbaar was met het aan tal van vorig jaar juli: twintig, waarvan tien in Terneuzen en dan voornamelijk bij mensen die op va kantie waren. TOREADORS^ door Edith Ramakers Voor Domus de Jonge hebben appels en pe ren geen geheimen meer, maar de kiwi bes des te meer. De pionier in de kiwibesteelt staat aan de vooravond van de eerste se rieuze oogst. „Ik ben nu heel nieuwsgierig hoe de klant reageert op kiwibes. Ik kan wel zeggen dat ze heel lekker zijn en smaken naar een zoete kiwi gold met een ffisje. Maar dat moeten anderen maar zeggen." Half augustus verwacht hij 1000 ki lo kiwibessen op de markt te brengen. De bessen die binnen kort geoogst worden zijn drie jaar oud. Aan de andere kant van de boomgaard in Kapelle hangen de tweejarige bessen die volgend jaar geplukt kunnen worden. De longe boort een nieuwe markt aan. Er zijn in heel Nederland nog maar weinig telers. Er wordt lande lijk op zo'n 7 a 8 hectare geteeld. „De kiwibes vult op ons bedrijf de appel- en perenteelt aan", zegt de teler. De kiwibes luistert naar de weten schappelijke naam Actinidia arguta en wordt gezien als een neefje van de meer bekende kiwi (Actinidia deliciosa en A. chinensis). Het is géén kruising van bijvoorbeeld een kruisbes en kiwi. De kiwibes bestaat al zo'n 600 jaar. Telers en onderzoekers in België zijn er in 2008 in geslaagd om een kiwibes op te kweken en de beste omstan digheden voor de kiwibes te ont dekken. „Ik heb mijn planten dan ook in Gent gehaald." De kiwibes is niet behaard en kan zo gegeten worden. „Je hebt geen mesje nodig om te schillen. Dat is een groot voordeel. Ze happen zo weg." Volgens de onderzoekers is de ki wibes ook nog eens zeer voed zaam en gezond. Net zoals de ge wone kiwi is de kiwibes rijk aan vi tamine C, mineralen en vezels en is het een anti-oxidantenbom. De kiwibes heeft de grootte van een stevige kruisbes. „Maar we hebben ook rassen die steviger zijn, die de grootte hebben van een pruim." In de boomgaard van De Jonge wordt deze middag flink gewerkt. „Dat is niet uitzonderlijk. Als ik hier een dag niet kom, dan grijpen de takken van de bessen in elkaar. Het is een arbeidsintensieve bes. Straks gaan we Ook nog eens bes voor bes oogsten." De plant kan per dag ongeveer 10 Kiwibesteler Domus de Jonge: Ik wil mezelf ontwikkelen. Ik hou ervan om tot 15 liter vocht opnemen. „We hebben voldoende water tot onze beschikking. Maar het vervelende is dat de plant niet met de voeten in het water mag staan. Elke natte plek in de boomgaard moeten we repareren." De kiwibessen gedijen uitstekend in een gematigd klimaat. De bes sen die nu al in de winkel liggen, komen voornamelijk uit Chili. „Ook in Nieuw-Zeeland en Austra lië worden ze gekweekt, maar die heb ik nog niet op de Europese markt gezien." Er komen geen bestrijdingsmidde len bij de kweek aan te pas. De ki wibes wordt straks ook nog bij de biologische teelt aangemeld. De Jonge heeft subsidie gekregen voor de nieuwe bes, van de provin cie en de ZLTO beide 25.000 euro en van Europa 50.000 euro. „To taal dus 100.000 euro. Dit is niet de beste grond in de provincie. Dus als de kiwibes het hier doet, dan doet hij het overal in de pro vincie. Ik kan straks mijn ervaring met de teelt overbrengen op ande ren. Dat ben ik wel verplicht." door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - De 8i-jarige man die zaterdag om het leven kwam op het Molenwater in Middelburg, is overleden aan de gevolgen van ernstig hoofdletsel. Hij liep dat op door een val van zijn fiets. Gisteren bleek al snel uit onder zoek door de politie dat er geen sprake is geweest van een aanrij ding met een auto, zoals getuigen vlak na het ongeval meldden. De bestuurder van de auto zou zijn doorgereden. Later bleek echter dat getuigen de man hebben zien slingeren op zijn fiets en dat hij viel. Maandagoch tend meldde een 81-jarige Middel burgse zich bij het politiebureau in Middelburg. Uit onderzoek aan de auto van de Middelburgse werd duidelijk dat zij de man niet heeft geraakt. Er is geen sprake van doorrijden na een ongeval of het niet verlenen van hulp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46