21 zeeland Duiker verdween voor Medisch Recordaantal aangespoelde bruinvissen De stad PZC dinsdag De krant 6 weken voor 18 euro! DUIKSPORT Na elk duikongeval laait de discussie op over de risico's van het duiken en de kosten van de hulpverlening. SOS klinkt 42 keer in een weekend dinsdag 9 augustus 2011 door Marleen Blommaert Zaterdagochtend Dublin. Met mijn dochter en een kruiswoordpuzzel in het park. Ik zie de va ders met hun peuters langs de vij ver lopen. Ze ergeren me. Steeds reageren ze een fractie later dan ik zou doen. Je ziet wat het kind van plan is en dan grijp je in. Niet als het op een haar na in het wa ter dreigt te vallen. De peuters mogen ook ongestraft de vogels achterna zitten en opjagen. Ik vraag me af of het in de financiële wereld ook zo is. Het mannenbol- werk bij uitstek. Risico's nemen en pas op het allerlaatst ingrijpen en onschuldige wezens ongestraft de stuipen op het lijf jagen. Zaterdagmiddag Dublin. Een ter ras waar een Portugees en een En gelsman met gitaar en sax num mers spelen van Joao Gilberto en Stan Getz. Een Braziliaan op het terras aan de overkant zingt mee. Een mager zonnetje schijnt. Ik ge niet. De gitarist groet ons. Zaterdagavond Dublin. De lucht op het balkon van deze hotelka mer is verscholen achter daken en huizen. Onder mij schreeuwen COLOFON WÊÊÊÊÊEÈ PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E:walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging- Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorgingvanzelf. (ik heb de laatste 3 maanden geen proef géhad) (P6) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om it iet persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere Informatie aan. de mannen van de stagparty, de bokkenfuif, en lopen de bunnies van de vrouwelijke variant gieche lend voorbij. Links en rechts klinkt lonkend de Ierse muziek. Zondagochtend zes uur, hartje Du blin. De straat laat de sporen zien van de vorige dag. Glasscherven, bekers, blikjes, zakjes, peuken, een handtas en een schoen. In de vensterbank van een etalage ligt een zwerver te slapen. Het is de etalage van een muziekzaak die na twintig jaar zijn deuren sluit Ik maak een praatje met de vuil nismannen die nu de straat bevol ken met veegwagens, bezems en hogedrukspuiten. Nou ja praatje, ik probeer ze te verstaan. Het En gels is met moeite te ontdekken. Ik vraag ze hoe het leven is in Du blin. Hun antwoord: It could be worse, like Mexico or London. Ik glimlach. Ze vertellen over de zor gen die ze hebben over de begro tingsvoorstellen voor november. Wat volgt is een economische dis cussie over de EU en Ierland. Maandagavond Hulst, de uil roept in mijn tuin en de Zeeuwse luch ten jagen over de kreek. Thuis. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Vlaming Francois Musters is een van de duikers die zon dag betrokken was bij het drama op de Oosterschelde. „Als ik die reacties op inter net lees, word ik zo boos." door Ondine van der Vleuten De gemchtenmachine kwam zondagmiddag goed op gang, nadat be kend werd dat op de Oosterschelde een duiker uit het Belgische Oostmalle vermist werd. Een dag later zitten de emoties de Belgische duiker Francois Musters, die het allemaal van nabij mee maakte, nog hoog. Toch wil hij ver tellen wat zich op het water pre cies afgespeeld heeft. Want, zegt de inwoner van Westmalle: „De commentaren op de website van de krant zijn zo pijnlijk. De men sen weten van niets." Musters vergelijkt de gebeurtenis sen van zondag met een auto ongeluk waarbij iemand achter het stuur een hartaanval gekregen heeft, en tegen de vangrail gere den is. „Zuiver een medische kwes tie." Niemand zal dan achteraf gaan roepen dat het vast om een onervaren chauffeur ging, of dat autorijden zo gevaarlijk is, of over de kosten van de hulpverlening be ginnen, wil de ervaren Belgische duiker maar aangeven. Die morgen - 'geen stroming, rus tig weer, golven van 20 a 30 centi meter hoog' - huurde Musters met zeven andere Belgische duikvrien- den een tien meter lange sloep in Yerseke. „Allemaal ervaren dui kers. We hebben meer dan twee duizend keer gedoken, en honder den keren daarvan in de Ooster schelde." Om half tien gingen zes duikers twee aan twee te water. Twee dui kers bleven, geheel volgens de vei ligheidsregels, in de boot achter. Toen Musters en zijn 'buddy' na drie kwartier weer boven kwa men, was de boot van de duikloca- tie weggevaren. „We zagen hem een paar honderd meter verder en gaven signalen, maar niemand rea geerde. Nadat we voor de veilig heid een rode markeringsboei op geblazen hadden, wachtten we nog een kwartier. Toen besloten we maar naar de kant te zwem men. Tot onze grote verbazing werden we daar opgewacht door de brandweer, een ambulance, po litie, een traumahelikopter en nog meer mensen van hulpdiensten. Wij dachten eerst dat het voor ons was. We werden naar een klein ha ventje bij camping De Zeester ge bracht. Toen daar de sloep kwam binnenvaren, werd ons pas duide lijk dat er veel meer aan de hand was. Een van onze vrienden, een duikinstructeur, werd vermist." Net voordat Musters en zijn buddy boven water kwa men, hadden de inzitten den van de sloep even verderop duikers boven zien komen. De Nadat zondag om 10.00 uur gemeld werd dat er een duiker vermist werd op de Oosterschelde, rukten eenheden van de brandweer Tholen uit met duikers en een boot. Eenheden van de politie boden assistentie met onder meer een helikopter, de KNRM zond reddingsboten van Neeltje lans en Hansweert en een ambulance stond standby. Om 13.45 uur werd besloten de zoek actie te staken omdat de kans dat de duiker nog in leven was, ver waarloosbaar werd geacht. Gisteren werd het zoeken hervat met sonarapparatuur, die de bo dem afzocht naar echo's die op een lichaam konden duiden. Om 15.30 uur werd daarmee gestopt, omdat het beeld van de sonar ver stoord werd door het weer. Zon dag werd ook hulp verleend aan een andere duiker die in de Ooster schelde in de problemen gekomen was. In totaal deden watersporters dit weekeinde ip Nederland 42 keer een beroep op de hulpdien sten. Zo maakte een zeiljacht wa ter op de Noordzee, strandde een windsurfer met gebroken mast bij Den Helder en sloeg op het Greve- lingenmeer een bootje van de scouting om, met vijf kinderen. sloep voer er naartoe, de eerste dui ker klom aan boord. De tweede duiker, de 55-jarige Belg uit Oost- malle, kwam als laatste. „De in structeur komt altijd het laatste. Hij had de lijn waarmee buddy's aan elkaar vast zitten, al losge maakt en zat met zijn knieën op het trapje om de boot in te ko men. Op dat moment zakte hij in elkaar. Hartfalen, waarschijnlijk, maar dat zal pas duidelijk worden als het lichaam gevonden wordt." De duiker viel achterover het wa ter in. Vanuit de boot werd nog ge tracht hem weer binnen te slepen, maar het lukte de inzittenden niet het lichaam op te hijsen. Voor hun ogen verdween de man in de gol ven. „Daarop besloten ze hulp te gaan halen. Ons zijn ze in de consterna tie vergeten. Op een gegeven mo ment kwam er ook nog een koord in de schroef. Het was een enorme toestand." Aan wal meldden de inzittenden van de boot dat een duiker in zee verdwenen was en dat twee dui kers kwijt waren. Een van de dingen die achteraf ver bazing wekten, was dat de boot zo maar weggevaren was van de duik- locatie en twee duikers aan hun lot had overgelaten. „In eerste instantie waren wij in derdaad boos omdat we op het wa ter in de steek gelaten waren", zegt Musters. „Maar toen wij het hele verhaal hoorden, hadden wij er alle begrip voor. Ze hadden wel wat anders aan hun hoofd." Duiktoeristen geven ge middeld tussen de 65 en 107 euro uit, blijkt uit onderzoek. Dat is ex clusief de 25 a 30 euro per dag die ze aan de duiksport zelf uitgeven, blijkt uit een onderzoek, vorig jaar. Ter vergelijking: de gemiddelde toerist geeft tussen de 27 en 75 eu ro per dag uit. Zeeland verdient dus aan de duik- sporters. Maar wat kost het, als de hulpdiensten massaal moeten uit rukken? „Dat rekenen wij niet uit", zegt woordvoerder Ed Kras- door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Acht dode bruinvis sen zijn zondag aangespoeld op de stranden van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse Delta. Dat is een recordaantal, zegt Jaap van der Hie- le van de Eerste Hulp bij Zeezoog dieren (EHBZ). Drie zoogdieren zijn gevonden op de stranden bij Zoutelande, twee bij Westenschou- wen. De overige bruinvissen wer den gevonden bij Neeltje Jans, Ouddorp en de Maasvlakte. Ook gisteravond spoelde een bruinvis aan bij Burgh-Haamste- de. Deze zomer spoelen elke dag één of meer bruinvissen aan: veel meer dan vorig jaar. Van der Hiele: „We zitten nu op 90 bruinvissen. Vorig jaar zijn er in het hele jaar net zoveel gevonden." Volgens hem gaat het in de helft van de ge vallen om pasgeboren bruinvissen. De aanlandige zuidwestelijke wind van de afgelopen dagen is een mo gelijke verklaring voor het hoge aantal strandingen van zondag. De EHBZ draagt de zoogdieren over aan de faculteit diergenees kunde van de Universiteit Utrecht. Die doet onderzoek naar de doods oorzaak van bruinvissen die in Ne derland aanspoelen. De resultaten van de studie zijn nog niet bekend, zegt professor Andrea Gröne van de afdeling pa- thobiologie. De meeste bruinvis sen sterven volgens haar als gevolg van infectieziekten, voedseltekort, of doordat ze vast komen te zitten in netten van vissersboten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2