buitenland 19 Tottenham 'oorlogszone' 22 Seals gedood bij crash met helikopter KRAS.NL Centrale stilgelegd Graner na marteling Abu Ghraib vervroegd vrij Drie minuten langer vasten op 150ste etage van hoge toren tijdens ramadan Suu Kyi gaat eerste politieke trip maken Colosseum ontruimd om verdacht pakketje President Jemen verlaat ziekenhuis van raciale spanningen en antipolitiesentimenten maandag 8 augustus 2011 in de Londense wijk Tottenham. foto Lewis Whyld/AP pen donderdag door politiescho- ten om het leven bij een arrestatie poging. Het protest liep echter uit de hand. Relschoppers bestormden het gebied rond Tottenham High Road en gooiden met benzine bommen. Winkels, geldmachines en huizen werden geplunderd. Huizen, een politie-auto en een dubbeldekbus gingen in vlammen op. Bij de rellen raakten 26 agen ten gewond. Inmiddels zijn meer dan 40 mensen gearresteerd. Agenten die probeerden de orde te herstellen, werden met flessen en molotovcocktails bekogeld. Ook de brandweer werd aangeval len. Getuigen spraken van een 'oorlogszone'. Tottenham is een van de armste delen van Groot- Brittannië. Bijna de helft van de kinderen leeft er onder de armoe degrens. De wijk heeft een geschie denis van raciale spanningen en antipolitiesendmenten. „Dat het zo geëscaleerd is, is werkelijk schokkend", zegt Ann (50) die al haar hele leven in Tottenham woont. „Er zijn families in één klap dakloos geworden, het is ver schrikkelijk." De tranen biggelen over haar wan gen. Ze herinnert zich de commo tie in 1985, toen een agent tijdens rellen op een brute wijze werd ver moord nadat een zwarte vrouw bij een politie-inval aan een hart aanval was overleden. De rellen van toen behoren tot de heftigste in de Britse geschiedenis. „Het zijn waarschijnlijk jongeren, ook uit andere wijken, die de dood van Duggan als een aanleiding ge bruiken om rotzooi te trappen." Angela (38), die bij station Seven Sisters op de bushalte wacht, legt de schuld bij de economische cri sis. „Tottenham is een arme, multi culturele wijk, waarin amper werk is voor de jeugd en waar veel ben des zijn. Dit is de frustratie die er nu uit komt, al is het een stuk hef tiger dan ik had verwacht." Ali Guney (35) die voor de winkel van zijn ouders het slagveld be kijkt, kan ergens wel begrip op brengen voor de relschoppers. „Onze winkel is niet vernield, om dat ze ons kennen." Omdat er in Tottenham voornamelijk immi granten wonen, neemt de politie de inwoners niet serieus, klaagt Guney. „Een vriend rapporteerde laatst een inbraak en twee uur la ter kwam de politie pas langs. Doordat de politie onzichtbaar is, gaat elke bevolkingsgroep uit deze wijk zijn eigen veiligheid organise ren met behulp van bendes." De politie zegt de dood van Dug gan te betreuren. De politie denkt echter dat criminelen uit andere delen van de stad, de geweldloze demonstratie hebben misbruikt voor hun eigen doeleinden. Een woordvoerder van Downing Street noemde het geweld in Tot tenham gisteren 'volstrekt onac ceptabel'. KABUL - De Verenigde Staten heb ben dit weekeinde in Afghanistan de zwaarste verliezen geleden sinds het begin van de oorlog in dat land, bijna tien jaar geleden. Zaterdag stierven 38 inzittenden van een Chinook-transporthelikop ter bij een crash. Die is waarschijn lijk veroorzaakt door een raket die was afgevuurd door leden van de radicaal-islamitische talibanbewe- ging. De slachtoffers waren acht Af- ghanen en 30 Amerikanen, onder wie 22 leden van de Navy Seals.Dit elitekorps kwam in mei in het nieuws door het doden van Osama bin Laden in Pakistan. De Seals waren uitgerukt om steun te verlenen aan twee eenhe den van het Amerikaanse leger, de Rangers, die onder vuur werden genomen door opstandelingen. De Seals hadden de aanvallers terugge drongen en de reddingsmissie afge rond. Ze stonden op het punt weg te vliegen met hun helikopter toen deze werd beschoten. De Navo be gon met het veiligstellen van de resten van de helikopter, terwijl Af ghaanse en Amerikaanse militai ren in het gebied de strijd aanbon den met opstandelingen. Chinooks zijn een relatief gemak kelijk te raken doelwit. Ze vliegen vaak laag en beschikken over min der geavanceerde wapensystemen dan gevechtshelikopters. BROKDORF - De kerncentrale Brok- dorf in de Noord-Duitse deelstaat Sleeswijk-Holstein is gisteren na een incident stilgelegd. De transfor mators waarover opgewekte stroom in de centrale op het elek triciteitsnet wordt geleid, schakel den zich door onbekende oorzaak uit. Daarna is de reactor stilgelegd. Volgens eigenaar E.on was er geen probleem in het nucleaire deel. WASHINGTON De beruchte Amerikaanse militair Charles Graner, die in 2005 tot een celstraf van tien jaar is veroordeeld voor de mishandeling van Iraakse gevangenen in de gevangenis van Abu Ghraib, is zaterdag vervroegd vrijgelaten. Graner en zijn toenma lige minnares Lynndie England ver schenen breed grijnzend op foto's naast vernederde Iraakse gevange nen. De inmiddels 42-jarige Graner is na 6,5 jaar in de cel vervroegd vrijgekomen wegens goed gedrag. Hij zei geen spijt te hebben van zijn daden. Graner blijft tot 2014 onder toezicht van de reclassering. DUBAI - Het vasten met ramadan duurt voor mensen die op de hoog ste etages van 's werelds hoogste to ren wonen langer dan voor hun medegelovigen die in Dubai wat dichter bij de grond wonen. De hoogste moslimgeestelijke van Dubai, Mohammed al-Qubaisi, heeft gisteren laten weten dat de mensen die hoger wonen dan de 80ste etage van de Burj Khalifa, twee minuten langer moeten vas ten. Voor mensen die hoger wonen dan de 150e etage komt daar nog een minuut bij. Omdat ze zo hoog zitten, is de zon langer zichtbaar en je mag nu eenmaal met rama dan pas gaan eten wanneer de zon onder is. De Burj Khalifa telt in to taal 160 woonverdiepingen. Tijdens de ramadan mogen mos lims niet eten en drinken tussen zonsopkomst en -ondergang. De geestelijken baseren zich op het islamitische recht. Moslims die in berggebieden wonen, moesten al langer vasten dan geloofsgenoten in lager gelegen gebieden. YANGON Oppositieleidster Aung San Suu Kyi gaat volgende week ondanks waarschuwingen van het regime van Myanmar haar eerste politieke reis maken sinds haar huisarrest eind vorig jaar werd opgeheven. Suu Kyi wil op 14 augustus een een daagse reis maken naar de stad Ba- go om met politieke activisten te spreken. De staatstelevisie waar schuwde voor rellen zoals in 2003. ROME In Rome is het Colosseum gisteren ontruimd na de vondst van een ver dacht pakketje. Kort daarvoor was er bij de politie een telefonische bommelding binnengekomen. De toeristische attractie werd door de politie afgegrendeld nadat een doos met tape waaruit draden te voorschijn kwamen, was gevon den. Later bleek hét loos alarm. RIYAD - President Ali Abdullah Sa- leh van Jemen heeft het Saudische ziekenhuis verlaten waarin hij ver bleef na een bomaanslag op zijn paleis in juni. Dat meldde gisteren een officiële Saudische bron. Saleh blijft voorlopig voor verder herstel in de Saudische hoofdstad Riyad. Hij heeft gezworen terug te zullen keren, hoewel hij het laatste half jaar is geconfronteerd met felle pro testen tegen zijn bewind. Saleh is sinds 1978 aan de macht in Noord-Jemen en slaagde er in 1990 in dat land te herenigen met het communistische Zuid-lemen. SHHHHHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9