81 buitenland Regio zet Assad fors onder druk Woede maakt f? Belgische bajes lokt ontsnappen uit I Raad moet sociale crisis Israël oplossen Sperma uil stamcel van muizen SYRIË Tanks openen aanval op oostelijke stad RELLEN Arme Londense wijk kent geschiedenis maandag 8 augustus 2011 JERUZALEM - De Israëlische pre mier Benjamin Netanyahu heeft 'veranderingen' beloofd na een golf van protesten tegen de hoge kosten van levensonderhoud in het land. Netanyahu kondigde gis teren de oprichting aan van een 'speciaal team' van economen en ministers dat met aanbevelingen moet komen om de sociale crisis tegen te gaan. „We kunnen de omvang van de so ciale protesten niet negeren", al dus de premier. „We weten dat we met veranderingen moeten ko men en dat zullen we doen." Zaterdag demonstreerden hon derdduizenden Israëliërs in diver se steden tegen de stijgende kos ten. In Tel Aviv waren zeker 120.000 mensen bijeen. De protes ten begonnen enkele weken gele den met een klein tentenkamp van studenten in Tel Aviv, maar zijn aangezwollen tot een landelij ke beweging. De commissie krijgt een maand de tijd om met aanbevelingen te ko men. De organisatoren van het protest hebben voor 3 september opgeroe pen tot een 'miljoenenmars' in vijf tig steden en plaatsen verspreid over het hele land. Israël verwacht voor dit jaar een re latief hoge economische groei van 4,8 procent en kent een betrekke lijk lage werkloosheid, maar veel burgers hebben niet van de wel vaart kunnen profiteren. TOKIO - Een team Japanse weten schappers heeft sperma geprodu ceerd uit stamcellen van muizen. Het experiment kan een door braak betekenen voor de behande ling van onvruchtbare mensen. De onderzoekers van de universi teit van Kyoto zeggen dat ze de stamcellen wisten om te zetten in de voorlopers van sperma, dat bij onvruchtbare muizen werd inge bracht. Die muizen produceerden vervolgens sperma waarmee ei-cel- len in een reageerbuis konden wor den bevrucht. De muizen die hieruit werden ge boren, waren gezond en vrucht baar. Deze jongen verwekten zelf ook weer gezonde muizen, schrij ven de onderzoekers in het weten schappelijke tijdschrift Cell. Ze ge loven dat dit kan helpen om nieu we onvruchtbaarheidsbehandelin gen bij mensen te ontwikkelen. Deskundigen wijzen erop dat het gaat om een eerste stap, en dat spe cifieke toepassingen nog lang op zich zullen laten wachten. Het is de eerste keer dat het weten schappers is gelukt om muizen te verwekken met gekweekte sperma cellen zonder dat zij kampen met psychische of genetische afwijkin gen. Arabische Liga is 'toenemend bezorgd' over Syrië. Assad: hardhandig optreden is plicht van de staat. Leger van Syrië doodt volgens activisten tientallen burgers. Ban Ki-moon (VN) spreekt Assad vermanend toe. DOHA/DAMASCUS - De Syrische dic tator Bashar al-Assad heeft giste ren te maken.gekregen met onver wacht stevige kritiek van landen uit het Midden-Oosten. De Arabi sche Liga liet weten 'toenemend bezorgd' te zijn over de ontwikke lingen in Syrië. Daar zijn volgens schattingen in de afgelopen maanden circa 2.000 mensen om het leven gebracht, vooral door toedoen van het leger en de veiligheidsdiensten van het regime van Assad. Het samenwer kingsverband van de Golflanden (GCC) had het Syrische bewind za-' terdag al opgeroepen een eind te maken aan het bloedvergieten. Tot nu toe hielden de 22 lidstaten tellende Arabische Liga en de GCC (zes landen) zich angstvallig stil over het geweld in Syrië. Deze hou ding werd stevig bekritiseerd, on der andere door leden van de Syri sche oppositie. De regeringen van Arabische landen lieten zich ook slechts zelden uit over de protes ten. De Arabische Liga was tot nog toe verdeeld en had niet of nauwelijks invloed op de ontwikkelingen in de regio. De Egyptische topman van de Liga, Nabil Elaraby, gaf gis teren echter een duidelijke bood schap af richting Damascus. Elara by liet weten 'ernstig verontrust' te zijn 'over de verslechterende vei ligheidsomstandigheden in Syrië als gevolg van het escalerende ge weld en de militaire operaties in Hama en Deir al-Zor en andere ge bieden in Syrië'. De Coördinerende Unie van de Sy rische Revolutie, een organisatie van activisten, meldde dat het le ger gisteren 57 mensen heeft ge dood. In de oostelijke stad Deir al-Zor vielen 38 doden. Ten noor den van het verzetsbolwerk Homs stierven 13 mensen. Volgens de ge tuigen waren ongeveer 250 tanks en pantservoertuigen bij de aanval betrokken. Assad heeft het hardhandige optre den van zijn veiligheidstroepen te gen protesterende burgers verde digd. Hij zei dat het de plicht van de staat is om criminelen aan te pakken. „De staat moet de veilig heid verdedigen en de levens van burgers beschermen", aldus Assad volgens het Syrische staatspersbu- reau Sana. De verklaring van Assad kan wor den gezien als antwoord op het verzoek van secretaris-generaal van de Verenigde Naties Ban Ki-moon. Hij vroeg Assad zaterdag in een telefoongesprek het gebruik van militair geweld tegen burgers onmiddellijk te staken. Ook paus Benedictus XVI toonde zich be zorgd. Hij riep gisteren op tot een 'adequate reactie' op het 'legitieme streven' van de Syrische bevolking. Oproerpolitie stond zaterdagnacht tegenover een groep jonge relschoppers zie onze website:buitenland Amateurbeelden: artillerie neemt Deir al-Zor onder vuur De arme, multiculturele wijk Tottenham in Londen was in het weekeinde het to neel van zware rellen. Win kels, geldmachines en hui zen werden geplunderd. door onze correspondent Yolanda Bobeldijk De uitgebrande politiewa gen op Tottenham High Road is al van ver re te zien. Omstanders maken met hun mobiele telefoons foto's van het verkoolde geraamte. De straat is afgezet. Diverse came raploegen lopen af en aan. Twee politiebusjes staan midden op de weg en moeten nieuwe rellen voor komen. Geschokte buurtbewoners drommen samen. Velen kunnen amper geloven dat zich zaterdag nacht zulke heftige rellen hebben voorgedaan in de Noord-Londen- se wijk. „Het ging de laatste jaren juist weer beter met Tottenham", stamelt de 35-jarige Dorothy. „Ik sta werkelijk perplex." De rellen ontstonden nadat een groep van zo'n 120 buurtbewoners een demonstratie had gehouden vlakbij het lokale politiebureau. De betogers eisten een verklaring voor de dood van de 29-jarige Mark Duggan. Hij kwam afgelo- door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De een deed het ouder wets, zaagde de tralies van zijn cel door en gleed via aaneengeknoop te lakens naar de vrijheid. Een an der kreeg hulp van kompanen die een touwladder over de gevange nismuur gooiden. Een derde zette een cipier een zelfgemaakt mes op de keel en dwong hem de bajes- poort te openen. Het waren drie van een reeks ont snappingen dit jaar uit Belgische gevangenissen. En dan zijn et nog tal van mislukte pogingen. In Bel gië spreken ze over een ontsnap- pingsgolf. De afgelopen vijfjaar slaagden 117 gevangenen erin te vluchten. Ter vergelijking: in Ne derland 'maar' 24. Opvallend is dat er steeds vaker ge weld tegen cipiers wordt gebruikt. Een week geleden verwondden drie man, waarvan twee moorde naars, een vrouwelijke cipier in de gevangenis van Jamioulx bij Char leroi, namen een andere vrouwelij ke cipier in gijzeling en wisten zo te ontsnappen. De gegijzelde werd later vrijgela ten, de drie zijn nog niet gepakt. Al drie keer eerder dit jaar werden cipiers gegijzeld. 'Doordat de bewa king streng is, is gijzeling de enige manier waarop ze nog een kans maken', claimen vakbonden van bajespersoneel. Volgens Frederic de Thier van de Franstalige vereniging van gevange nisdirecteuren komt de ontsnap- pingsgolf mede 'door lange straf fen die gevangenen tot wanhoop drijven'. Ook zijn Vlaamse collega Engelbert Brebels zegt dat daar door gevangenen 'steeds driester te werk gaan'. Zij schetsen de uit zichtloosheid van het gevangenen- bestaan. Gevangenen hoeven niet te werken of te studeren. Er is geen geld of personeel voor goede begeleiding op de weg terug naar de maatschappij. „Het Belgische ge vangenissysteem lokt ontsnappin gen uit", zei een gevangene in een Vlaamse krant. Iedereen kent de oorzaken: overbe volkte, onderbemande en meer dan honderd jaar oude gevangenis complexen, vaak midden in stads centra. Voor nieuwe bajessen is maar beperkt geld. België heeft 11.000 gevangenen, ter wijl plaats is voor 9.000. Volgens de wet hebben zij recht op acht vierkante meter celruimte. In veel gevangenissen zitten drie man op zo'n oppervlak. België huurt daar om al vijfhonderd plaatsen in de gevangenis van Tilburg. De cipiers klagen over een chro nisch personeelstekort. Na een ont snapping uit de gevangenis van Lantin bij Luik bleek dat de bewa kingstorens al maanden onbe mand zijn. De beruchte gevange nis van Sint-Gillis heeft dertig be waarders tekort, en voor eind 2011 gaan er nog eens twintig weg. De klachten van cipiers blijven on beantwoord, dus leggen zij nu na elite ontsnapping of bedreiging het werk neer. Onlangs staakten ci piers in Sint-Gillis om de komst van een zware jongen, die veel aan dacht opeist, tegen te houden. Steeds weer moeten agenten op draven om de bewaking over te ne men. Dat gaat ten koste van het po litiewerk, bovendien zijn zij er niet voor opgeleid. Nu dreigt ook een politiebond met staking. Minister van Justitie De Clerck on derkent de problemen, en heeft een plan voor de bouw van acht nieuwe gevangenissen. Maar voor lopig is er slechts geld voor twee: in Dendermonde en Beveren. Prompt is er verzet van omwonen den. De Clerck houdt al rekening met schadeclaims: „Maar dat is al tijd nog goedkoper dan de huur in Tilburg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8