61 binnenland 'Alles wijst in richting van dubbele dip' China en Poetin hekelen VS Kiezer is kritisch over euro en schulden FINANCIËLE CRISIS Zowel in Europa als in de VS lijkt de aanpak van de schulden crisis op dweilen met de kraan open. Stevent de wereld af op een nieuwe, diepe recessie? maandag 8 augustus 2011 Soms is het nodig om zaken af te dwingen tegen democratische meerderheden in' Economisch historicus Jan Luiten van Zanden Volgens economisch histori cus Jan Luiten van Zanden lijkt de huidige situatie van de wereldeconomie erg veel op de crisis in de jaren der tig van de vorige eeuw. door Berrit de Lange De Amerikaanse econo mie verliest voor het eerst in de geschiedenis de hoogste betrouw- baarheidsstatus, de zogeheten AAA-rating. Europa zet alle zeilen bij om te voorkomen dat de schul dencrisis overslaat naar Italië en Spanje. Met een nieuwe handels- week voor de boeg, wijzen alle voortekenen in de richting van op nieuw forse koersdalingen op de beurzen. „De situatie is zeer ernstig", zegt economisch historicus Jan Luiten van Zanden. „De verlaging van de kredietwaardigheid van de groot ste economie ter wereld betekent een nog verdere ondermijning van het financiële systeem." Volgens Luiten van Zanden kan een zogeheten dubbele dip - een nieuwe economische teruggang na de recessie in 2008 - bijna niet uit blijven. Luiten van Zanden noemt de pa rallellen met de wereldwijde eco nomische crisis begin jaren dertig zorgelijk. „Die crisis begon in 1929 ook op Wall Street en sloeg vervol gens over naar Europa. De terug val leek in eerste instantie tamelijk beperkt, maar groeide uit tot een recessie die veel dieper en langduri ger was dan in eerste instantie was voorzien." Destijds was er eveneens sprake van groot wantrouwen in het bankwezen, vielen er financiële in stellingen om en kwamen landen in betalingsproblemen. Vooral het Britse pond kwam on der grote druk te staan, waardoor Groot-Brittannië in 1931 uit de Gouden Standaard, het internatio nale systeem van vaste wisselkoer sen, moest stappen. Luiten van Zanden: „Daarmee was het uiteenvallen van het financiële stelsel een feit. We moeten vrezen dat het in de huidige situatie met de euro ook die kant op gaat." Dit scenario kan mogelijk worden afgewend indien de Europese lei ders er op korte termijn alsnog in slagen meer beleid te centraliseren in Brussel en de strijdende par tijen in de Verenigde Staten hun politieke geschillen opzij zetten om de schuldenlast eensgezind aan te pakken. „Soms is het nodig zaken af te dwingen tegen democratische meerderheden in. Pas dan is er echt sprake van een grote vlucht naar voren", zegt Luiten van Zan den. Een lichtpuntje vandaag de dag is dat onder wereldleiders de gezamenlijke wil om eruit te ko men veel sterker is dan in de jaren dertig. „Destijds werd het interna tionale topoverleg gedwarsboomd door de scherpe spanningen die waren veroorzaakt door de Eerste Wereldoorlog." Felle kritiek komt ditmaal van Chi na, dat vrijwel direct nadat de kre dietwaardigheid was verlaagd, de 'verslaving aan schulden' in de VS en de 'kortzichtigheid' van politici bij de aanpak van de problemen veroordeelde. De Chinezen, die de meeste Ame rikaanse staatsobligaties in bezit hebben, pleiten zelfs voor een nieuwe wereldmunt in plaats van de dollar. „Een loos dreigement", zegt Lui ten van Zanden. „China heeft ja renlang geprofiteerd van de zwak te van de dollar. Daardoor heeft de economie kunstmatig goedkoop kunnen groeien. Met een andere munt zijn ze hun bijzondere con currentiepositie kwijt en snijden ze zichzelf enorm in de vingers." Nederland sprong er in de jaren dertig van de vorige eeuw - net als nu - in eerste instantie goed uit. „Nederland speelde in de jaren der tig de rol die Zwitserland nu heeft, een land dat betrouwbaarheid uit straalt en daarmee een veilige ha ven is voor vluchtkapitaal. Uitein delijke pakte dat voor Nederland toch faliekant verkeerd uit. We zijn niet tijdig uit de Gouden Stan daard gestapt, waardoor de crisis hier nog aanhield toen andere Eu ropese landen alweer opkrabbel den." DEN HAAG - Kiezers zijn kritisch over de euro en de manier waarop in Europa wordt geprobeerd de schuldencrisis op te lossen. Bijna een derde (32 procent) denkt dat het na wat ups en downs toch wel goed komt. Een meerderheid ver wacht echter dat de eurozone uit elkaar valt. Dat blijkt uit een giste ren gepubliceerde peiling van Mau rice de Hond. Bijna tien jaar na invoering van de euro in 2002 zou een meerderheid van de ondervraagden (56 pro cent) nog willen besluiten niet mee te doen aan de Europese munteenheid. Maar nu met de cri sis, verwacht 29 procent dat de he le eurozone uit elkaar zal vallen en dat Nederland toch met een groep andere landen doorgaat met de munt. Bijna een kwart denkt dat een of meer landen uit de eurozo ne stappen of worden gezet. Ruim een op de tien kiezers gaat er vol gens de peiling van uit dat straks ieder land terugkeert naar zijn oude munt. Verder vindt 65 procent van de on dervraagden dat als Spanje en/of Italië weigeren mee te doen aan de hulpoperatie voor Griekenland, Nederland moet weigeren nog geld ter beschikking te stellen; ook als dat betekent dat Griekenland failliet gaat. Twee op de tien me nen juist dat Nederland in dat ge val juist méér geld beschikbaar moet stellen voor leningen, om te voorkomen dat Griekenland bank roet gaat. De internetpeiling van De Hond wordt gehouden onder ten minste 2.500 mensen, uit een steekproef onder ruim 40.000 personen. zie onze website:economie Beleggers in Tel Aviv bezorgd over Amerikaanse afwaardering PEKING - China heeft het helemaal gehad met de Verenigde Staten. „De Amerikaanse overheid moet het pijnlijke feit accepteren dat de goede, oude tijd waarin het land met geleend geld kon doen wat het wilde, eindelijk voorbij is", liet de regering in Peking dit weekein de via persbureau Xinhua weten. „China heeft als grootste schuld eiser van de enige supermacht op aarde elk recht om te eisen dat Amerika zijn structurele geldpro blemen oplost", vervolgt het com mentaar. „Het land moet af van z'n versla ving aan schulden en normaal gaan doen. Dat betekent niet meer geld uitgeven dan je hebt." Volgens de Russische premier Vla dimir Poetin leven de VS als een 'parasiet' op de wereldeconomie. Poetin: „Ze leven boven hun stand en schuiven een deel van hun pro blemen af op de wereldecono mie." Poetin hekelt ook de dominantie van de dollar. Volgens hem moe ten andere landen een nieuwe re- servemunt zoeken om zich te be schermen tegen de 'systematische fouten' in de VS. Rusland heeft de helft van zijn re serves gedekt met dollars. Sinds eind vorig jaar heeft het Kremlin de aankoop van VS-schuldpapie- ren echter met 30 procent terugge schroefd. Vorig jaar heeft de Russische presi dent Dmitri Medvedev in topbe- raad met de Chinese leiders al voorgesteld de Chinese yuan als re- servemunt te gaan gebruiken. De yuan moet dan wel vrij verhandel baar worden. De Micex-beurs in Moskou kent sinds 2010 handel tussen roebel en yuan. Wall Street, 24 oktober 1929: paniek slaat toe op de beursvloer. Het begin van een wereldwijde crisis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6