De Zeeuwse Pakking is een en al Misschien sportiefste gasten 2 De weg naar een gaaf huidje maandag 8 augustus 2011 Een nieuw Zeeuws schoonheidsproduct. Met paarden melk. Met wat? Ja, juist. Een zijdezacht huidje met hulp van een trekpaard. De Zeeuwse Pakking is een combinatie van paardenmelk uit Oostburg en biologisch geteelde krui den uit Groede. Zomerverslaggeefster Jessie Scheele volgt het hele productieproces: van het melken tot aan het beau tycentrum. door Jessie Scheele foto's'Peter Nicolai Lilly (14) staat ongeduldig te trappelen. Ze lijkt zich heel bewust van hetgeen haar staat te wachten. Ina Nortier van Paarden melkerij Nortier-Buijze in Oostburg leidt haar naar de plek waar ze zal worden ge molken. Haar melk wordt voor een wel heel bijzon der doeleinde gebruikt; een schoonheidsproduct. „Paardenmelk is namelijk ontzettend gezond om te drinken, maar ook voor de huid", zo vertelt Ina. „Het heeft een zuiverend effect en maakt de huid zacht en mooi." Ze laat zien hoe het melken in zijn werk gaat. „De melk die wij gebruiken moet zo 'zuiver' mogelijk zijn. Daarom melken we altijd eerst voor. Dat houdt in dat we de spenen even schoonmaken en de eerste paar stralen melk opvangen. Dat voor komt dat er bacteriën in de tank komen." Als dat is gebeurd, kan er echt worden gemolken. „De merries geven per keer - in totaal vier keer per dag - één liter melk", legt Ina uit. „Een lichaamspak king van 125 gram bevat vijftig procent melk en vijf tig procent kruiden." De tank wordt naar de zogeheten 'schone ruimte' gebracht. Hier wordt de melk nog eens gefilterd, zo dat mogelijke vervuiling (denk bijvoorbeeld aan stof) wordt verbannen. Van elke partij melk wordt vervolgens ook nog eens een monster genomen. Veiligheid en kwaliteit gaan voor alles. Daarna is de melk rijp voor transport. In jerrycans gaat het paardengoedje naar Nick Sinke van Bio sfeer Groede. Dit bedrijf draagt zorg voor de krui den die in de Zeeuwse Pakking zitten. Denk bij voorbeeld aan tarwegras, haver, druivendraf viool tjes en lavendel. En al die kruiden worden op een honderd procent biologische wijze geteeld. Tel daar nog eens bij op dat de Zeeuwse bodem veel goede mineralen bevat en je komt volgens Nick tot een topproduct. Het productieproces is lang en vrij lastig, leert een rondleiding op zijn 'kruidenboerderij'. Voor Nick is het logischerwijs gesneden koek.„Simpel toch", zegt Nick lachend na de wandeling. Nou ja, voor hem dan. De kruiden worden voorgezaaid, waarna ze worden opgekweekt in kassen. Dat opkweken ge beurt op basis van zonlicht. Dan worden de krui den uitgeplant in het land, waar ze vijftien tot twintig weken met rust worden gelaten. Het oog- 111 n Bart, Peter, Daan en Marianne van Doorn. PASPOORT Naam: Bart, Daan, Peter en Marianne van Doorn. Woonplaats: Den Helder. Gespot: op de Grote Markt in Goes. door Tom Vennink Vouwfietsen, skateboards, wakeboards, hardloopschoenen, een voetbal, step- jes, zwembroeken en natuurlijk hun zeilboot. Misschien wel de sportiefste zomer gasten van dit jaar kozen voor twee weken 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' Zeeland. En vorig jaar ook al, want 'je kunt hier zoveel jachthavens in korte tijd zien en - cliché of niet - het is hier zo gemoedelijk'. Dat vinden Peter en Marianne van Doom uit Den Helder. Ze vertrokken daar vorige week voor een drie weken lange vakantie op het water. Over het IJsselmeer, via Scheven- irigen en de Westerschelde zeilden ze naar Goes. Daar blazen ze uit boven koffie en bier. Hun twee zoons hebben het ook goed voor el kaar: „Ik heb alweer zin in school, zegt Bart ('bijna 8') na de eerste week van zijn zomer vakantie, „maar dit is ook wel leuk." Hij heeft net een speelgoedcatamaran gevonden in een winkel en doet een verwoede poging zijn moeder te overtuigen van de schoon heid van het bootje. Zijn broer Daan (10) scheurt in Ajax-shirt met een stepje het terras op en heeft duide lijk nog een hoop energie over. Dat blijkt geen verrassing: Daan liep op zijn negende volwassenen eruit tijdens een hardloopwed strijd en staat drie keer per week in de verde diging van het hoogste voetbalteam in zijn leeftijdsklasse. Het voetballen staat nu even

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64