Hulp is meer dan louter geld binnenland 15 Politie pakt verdachte schietpartij Roosendaal 9 9 redenen om naar Brugman te gaan: De 10e en lle reden om naar Brugman te gaan: DERDE WERELD Professor Ton Dietz benadrukt dat ontwikkelingssamenwerking het verschil niet kan maken Foto's inbrekers SHO met 18,5 miljoen tevreden over actie maandag 8 augustus 2011 Met alleen geld uit het Wes ten komt de Derde Wereld er niet, stelt Professor Ton Dietz. Maar hulpacties zoals die voor de Hoorn van Afri ka blijven nodig. LEIDEN - Als het Westen de Derde Wereld echt wil helpen, moet het sommige landen niet het vrije- marktdenken opleggen. „Durf te zeggen dat in bepaalde situaties de vrije markt in landen als Kenia en Ethiopië niet kan opereren. Daar is in sommige gebieden alleen een combinatie van publieke en vrije- marktactiviteiten mogelijk om de economie te laten functioneren." Professor Ton Dietz, directeur van het Afrika-Studiecentrum in Lei DEN HAAG - Staatsecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) pro beert de onrust te sussen rond het beboeten van mensen die foto's van inbrekers op internet zetten. Hij schrijft in antwoord op vragen van CDA-Twecde Kamerlid Made leine van Toorenburg dat rekening wordt gehouden met de ernst van de overtreding, verwijtbaarheid en andere zaken. „Dat kan ook meebrengen dat geen boete wordt opgelegd, zelfs als er naar de letter van de wet sprake zou zijn van een overtreding", aldus Teeven. ROOSENDAAL - De politie heeft za terdagavond rond half negen in Roosendaal een 25-jarige man aan gehouden. Hij is de hoofdverdach te in de dodelijke schietpartij van vrijdagmorgen aan de Jan Vermeer laan in Roosendaal. Daarbij kwam de 16-jarige Mesrop Jegojan uit die plaats om het leven. Een arrestatieteam plukte de man, die geen vaste woon- of verblijf plaats heeft, van straat. Dat gebeur de aan de Van Goghlaan. Gisteren is opnieuw technisch onderzoek gedaan op de plaats waar Mesrop stierf Met metaaldetectoren werd minutieus de stoep afgespeurd. Ook werden speurhonden ingezet. Daarnaast deden rechercheurs huiszoeking in een woning. Waar die woning is, wil de politie niet zeggen. Alleen dat er spullen in be slag zijn genomen. Of daar het wa pen bij zat, willen politie en justi tie ook niet zeggen. De schok voor familie en kennis sen van Mesrop is groot. Op Twit ter wordt massaal om hem ge rouwd. Mogelijk wordt vanavond een stil le tocht gehouden. den, maakt duidelijk dat hulp aan een continent als Afrika meer is dan alleen ontwikkelingssamen werking. Sterker nog, hulpgelden zijn maar een fractie van al het geld dat in Afrika omgaat. En dan heeft hij het nog niet eens over in vloed van alle politieke en maat schappelijke partijen in een land. Dat mensen nog steeds denken dat hulporganisaties het verschil moeten maken en dus de verande ring teweeg moeten brengen, is van de zotte, vindt Dietz. „In de Derde Wereld gaat aan ontwikke lingsgeld ongeveer 100 miljard eu ro om. Wat de .migranten er naar toe sturen is 200 miljard. En de grootste stroom is die van handel en investeringen, zoals nu uit Chi na bijvoorbeeld. Dan gaat het over 1000 tot 2000 miljard euro aan di recte investeringen vanuit het be drijfsleven." Dietz wil maar zeg gen dat de ontwikkelingssector het verschil helemaal niet kan ma ken, omdat het financieel slechts een fractie van de totale geld stroom beheert. Dat betekent vol gens Dietz niet dat we als burger De Samenwerkende Hulporganisa ties (SHO) zijn tevreden over de ac tieweek voor de slachtoffers van de droogte in de Hoorn van Afrika. In middels is meer dan 18,5 miljoen euro gestort op Giro 555. Het geld wordt vooral gebruikt voor noodhulp: voedsel, water en medicijnen. Afgelopen week zijn overal in het land acties gehouden om mensen zelf in beweging te krijgen om geld in te zamelen. geen geld meer moeten geven, zo als nu voor de slachtoffers van de droogte in de Hoorn van Afrika. „Natuurlijk sneuvelen er een hele boel initiatieven, alleen al doordat ze in een heel moeilijke context worden gestart. Maar dat is in de westerse landen niet anders. Daar mislukken ook allerlei projecten." Ontwikkelingshulp moet zich vol gens Dietz vooral richten op het wegnemen van allerlei blokkades in een land, zowel technisch als so ciaal. „Lever niet de techniek, maar leer ze die te gebruiken en er mee om te gaan." Gevraagd naar de successen in Afri ka, kent hij er te veel om op te noe men. „Ik ben nogal onder de in druk van watervoorzieningsprojec ten in enkele droge gebieden in Afrika. Die geven veel mensen toe gang tot water. Nederland heeft aan dat soort projecten een mooie bijdrage geleverd." Maar wie kent de successen met ontwikkelings geld anno 2011? Steeds minder mensen, omdat de derde wereld is losgeraakt van Europa, constateert Dietz. „Hulporganisaties zijn vaak zo geprofessionaliseerd, dat de per soonlijke betrokkenheid en emo tie niet meer vanzelfsprekend zijn verweven met wat ze doen." Oxfam Novib doet het nu anders en vraagt het publiek nu ook 'een mening te geven', en niet alleen geld. Dat verdient volgens velen in de ontwikkelingssector navolging. „Dan krijgt het geven van geld ook veel meer betekenis. Betere infor matie-uitwisseling is daar een be langrijk onderdeel van en daar schort het nog veel te veel aan." zie onze website:binneniand Arabist Hans Jansen bij P&W: 'ontwikkelingshulp werkt niet' Meer dan 40 jaar ervaring Gebruiksklare oplevering van uw keuken of badkamer De zekerheid van 5 jaar garantie Alles onder één dak: keukens badkamers woonvloeren sanitair 34 filialen: altijd wel een Brugman filiaal in de buurt Complete Ben badkamers binnen 48 uur in huis Uw adviseur berekent direct de vaste installatieprijs Ruim 40.000 sanitair- artikelen uit voorraad leverbaar Alles keurig thuisbezorgd door heel Nederland BRUGMAN Lithos Eén van de designkeukens van Brugman angs ei kans o Fiat 500 keuken of badkamer! een gratis BRUGMAN Caprera Een greep uit onze grote badkamercollectie Bij iedere verkochte keuken of badkamer doneert Brugman een bijdrage aan Hulphond Nederland Vraag ons jubileum magazine aan op Brugman.nl SINDS 19TX Kij'k voor filialen en openingstijden op www.brugman.nl -VRAAG NAAR DE ACTIEVOORWAARDEN IN DE SHOWROOM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5