321 sport D WK zorgt voor leven in de brouwerij Dressuurruiters in 0 WIELRENNEN Hoofdplaat stroomt vol voor het wereldkampioen schap voor vrije renners. Het levert echter geen Nederlandse kampioenen op. Uitslagen Morgenstern domineert zomerseizoen maandag 8 augustus 2011 349 renners werden op het WK geklas seerd. Er stonden meer dan 600 coureurs aan de start. door René van Stee hoofdplaat - Een Nederlands we reldkampioenschap voor vrije ren ners van de International Cycling Federation viel er gisteren in Hoofdplaat niet te vieren. Wim de Waal was er in de categorie 60+ nog het dichtst bij. De Axe laar moest na 48,9 kilometer koers echter Patrick van Renterg- hem voor laten gaan. De ene ex-prof had op de meet een klei ne minuut voorsprong op de an dere ex-prof Van Renterghems ti tel had nog enigszins een Neder lands tintje omdat de Vlaming voor het Arrow Cycling Team uit Clinge rijdt. Ook andere oud-beroepsrenners, onder wie Wim Arras en Ko Tol- hoek, stonden in hun categorie aan de start. „Buitengewoon", zei wielerliefhebber Johan Steijaert daarover. De 85-jarige geboren en getogen Krab (de bijnaam van de Hoofdplatenaren) zat eerste rang voor de woning van kennissen aan de Kersenlaan. „Zoiets zie je maar zelden hier op het dorp", zei hij over de grote drukte op straat. „Zo'n koers mogen ze ge rust ieder jaar houden." Plaatsge noot en oud-dorpsbakker Thuur Verdonk (86) was het daar roe rend mee eens. „Wat meer leven in de brouwerij kan hier helemaal geen kwaad." Net als de overige toeschouwers werden beide Hoofdplaatse senio ren op hun wenken bediend. Zo kende het sluitstuk van het WK, de wedstrijd in de categorie 40-, een boeiend verloop. De wind maakte er een harde koers van, waardoor het dik 180 man tellen de peloton in vele stukken uiteen viel. Wie eventjes verslapte, was net als in de overige categorieën snel gezien. Een kopgroep van 25 man streed om de zege. In de laatste ronde van ruim acht kilometer waren er diverse ontsnappingspogingen. De Belg Sam van Nuffelen won uiteindelijk voor zijn landgenoten Christophe Adams en Nick Vans- ielegem. Een verdienstelijk rijden de Danny Schaut (Sas van Gent) was de beste Nederlander - en Zeeuw - op de zevende plaats. Jac ques Schuit uit Oost-Souburg, we reldkampioen in 2007, moest na 114,1 kilometer als tweede Zeeuw genoegen nemen met de veertien de plaats. De pelotons die aan de start ston den (60+, 50+, 40+ en 40-) her bergden renners van zeer divers pluimage. Naast oud-profs die er maar niet mee willen stoppen, amateurs die 'wild' zijn gaan fiet sen omdat ze onvoldoende kun nen trainen of avonturiers die graag in een ver buitenland koer sen willen rijden, was er ook een groot aantal - veelal Belgische - Cat. 60+: 1Patrick van Renter- ghem (B, 48,9 km in 1.11.50, ge middeld 40,845 km/h), 2. Wim de Waal (Axel), 3. Jos Staes (B). Cat 50+: 1André Aertgeerts (B, 65,2 km in 1.35.25, gemiddeld 40.999 km/h), 2. Luc van Hoy (B), 3. Dirk van Hove (B). Cat 40+: 1Igor Ovdienko (Oek, 81,5 km in 1.56.50, gemid deld 41,854 km/h), 2. Dries Echel- poels (B), 3. Stefaan Adriaansens (B). Cat 40-: 1Sam van Nuffelen (B, 114.1 km in 2.39.31, gemiddeld 42.917 km/h). 2. Christophe Adams (B), 3. Nick van Sielegem (B). renners aanwezig die het wielren nen op latere leeftijd ontdekten. Onder wie André Aertgeerts uit Heist-op-den-Berg. Hij won de ti tel in de categorie 50+. Het fietsen is voor hem ondertussen een uit de hand gelopen hobby. „Nadat ik was gestopt met voetballen, ben ik een beetje gaan koersen om aan m'n conditie te werken. Dan voel je dat het lekker gaat en gooi je er een schepje bovenop. En voor je weet ben je verslaafd", ver telde hij. Aertgeerts doet intussen vijf jaar mee aan wedstrijden. Hij won ook al eens het EK in zijn catego rie. In Hoofdplaat had de Belg twee teamgenoten mee in de kop groep. Het ploegenspel werd per fect uitgespeeld. „Ik zou in de laat ste rondes proberen om er van door te gaan. Na vier, vijf pogin gen was ik eindelijk weg. Als dat niet zou zijn gelukt, was er trou wens geen man overboord. Eén van m'n ploeggenoten is een rap pe sprinter. Hij zou waarschijnlijk hebben gewonnen als mijn vlucht was mislukt." Naast veel vreugde viel er ook klein leed te noteren. De enige Au straliër in de koers, Ray Rhodes in de categorie 60+, moest al na één ronde opgeven vanwege mate- riaalpech. De Welshman Ewart Howkins, ze ventigste in de categorie 50+, reed zijn eerste grote wedstrijd sinds 34 jaar. Na zijn juniorentijd had hij zijn fiets aan de wilgen gehan gen. „Vanwege vrouwen, werken en uitgaan. In die volgorde", grap te de Brit. „Maar de liefde voor het fietsen ben ik nooit verloren. Vorig jaar ben ik weer voorzichtig begonnen." Howkins, begin jaren zeventig in Polen op het WK ooit vijfde op de achtervolging bij de junioren, heeft nog grote plan nen. Op stoere toon: „Geef me drie jaar. En dan pak ik die wereld titel." Jack van der Horst sleurt aan de kop van het peloton dat in de achtervolging door Lucien Roelandt HINTERZARTEN - Thomas Morgenstern springt naar de eindzege bij de Zomer Grand Prix skischansspringen in het Duitse Hinterzarten. De Oostenrijker (24) won alweer zijn vierde wedstrijd van het zomerseizoen. Kamil Stoch (Polen) en Richard Freitag (Duitsland) werden respectievelijk tweede en derde. foto Rolf Haid VLissiNGEN - De dressuurruiters za gen het Alfonds concours hippi- que van de ruiterclub De Schelde- stad kennelijk als een generale re petitie voor het zaterdag in Axel te houden Zeeuws kampioenschap. Dat viel afgelopen weekeinde op te maken uit de massale deelname aan het jubileumconcours (veertig jaar) van de Vlissingse ruiterclub in Park Westduin. Maar wie had gedacht aan de concurrentie alvast een morele dreun uit te delen, kwam bedrogen uit. In alle klas sen bleken de krachtsverhoudin gen in de kopgroep gering. Tijdens de warmloopronde van de klasse Z2 leek Wilma Salm met Zazou de eerste klap aan de con currentie uit te delen. De amazo ne uit Yerseke reed de mooi in ba lans lopende San Remo-dochter met 68,53 procent naar een over tuigende overwinning. Zij bleef Lucie Louws met de ruin Zion bijna vier procent voor. In de herkansing stuurde Salm de merrie met 63,24 procent naar een nipte zege. Louws eiste met de Ru- biquil-zoon met 62,35 procent an dermaal de tweede stek op. Met dit geringe verschil maakte de Mid delburgse Salm duidelijk dat ze zich voor de Zeeuwse titelstrijd nog niet rijk mag rekenen. Emily Wiskerke met Aristocraat ontpopte zich in de categorie Zi als de combinatie die op het kam pioenschap wel eens voor een ver rassing zou kunnen zorgen. In de eerste manche reed de amazone uit Kapelle de met veel power door de baan gaande Tango-zoon naar 65,59 procent. Het was een gelijke score als Chan- tal Nijpjes met de hengst Renosan- ce. Wiskerke toonde zich in de voor de overwinning beslissende onderdelen echter verrassend de beste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54