het spelen van finales sport 125 Oorwassing sprintteam biedt perspectief Kromowidjojo heeft er een concurrente bij Softbalsters Europees kampioen maandag 8 augustus 2011 'Dat is prachtig. Ik zag het er wel een keer van komen. Deze week viel eindelijk alles op zijn plek. Het is erg verdiend' Dennis Schenk, coach van Robin Haase door Edward Swier den haag/kitzbühel - Oké, hij gooide er twee stevige oerkreten uit, zoals hij eerder al eens op Ro land Garros had gedaan. Maar ver der bleef Robin Haase als altijd in balans. De 24-jarige Hagenaar mocht zaterdag dan het tennistoer nooi van Kitzbühel hebben gewon nen, zijn eerste eindzege in een ATP-evenement was wat hem be treft geen reden voor overdreven vrolijke reacties. Nooit en te nim mer verliest Haase de controle, dat nu juist maakt hem ook een bo- venmodale tennisser. En een win- Acht challengers had hij in zijn loopbaan reeds gewonnen in even veel finales, maar op het hoogste niveau was hij nooit verder dan een halve finale gekomen. Op het gravel in Kitzbühel viel afgelopen week echter alles op zijn plek. Haase trof pittige opponenten, maar speelde goed. Ook in de eind strijd tegen de ervaren Spanjaard Albert Montanes, die met tien fina les (waarvan vijf gewonnen) ach ter zijn naam heel wat minder po diumvrees kende. Niettemim-won Haase - die volgende week de top- vijftig van de wereldranglijst bin nenkomt - met 6-4, 4-6, 6-1. „Montanes heeft al veel meege maakt, dit geeft mij het gevoel dat ik dit misschien nog wel eens va ker mee mag gaan maken." Gevraagd of het wat hem betreft een historisch moment was, ant woordde Haase niettemin ontken nend: „Nee, dat geloof ik niet. Ik ben hartstikke blij dat ik deze titel te pakken heb, dat ik goed geten nist heb. Maar verder was dit ge woon een geweldig leuke dag. Al heb ik wel heel veel interviews moeten geven en had ik tot zater dagavond laat nauwelijks tijd om adem te halen." Dat hij zondag ook nog eens com petitie moest spelen voor zijn Duit se clubteam Blau Weiss Halle kwam hem eigenlijk niet uit. „Maar ik heb het beloofd en boven dien staat mijn auto daar. Die moet ik sowieso ophalen." In juli 2004 won Martin Verkerk als laatste Nederlandse tennisser een ATP-toernooi, in Amersfoort. Daarna bleef het stil aan het front. De oudjes konden het niet meer bolwerken, de jonkies waren te on ervaren en maakten te veel fouten om op het hoogste niveau te excel leren. Robin Haase had zeker mo gelijkheden, maar werd in 2009 door een knieblessure ver terugge worpen, waardoor ook hij tot 2011 geen aanspraak mocht maken op een toernooizege. De Nederlandse tennisfan was dus wel weer eens toe aan een succes je. In Kitzbühel zaten opvallend Haase wint ook in competitie Een dag na zijn eerste toernooize ge op de ATP Tour in Kitzbühel was Robin Haase ook succesvol in de Duitse competitie. In de wed strijd van zijn club Blau-Weiss Halle tegen TK Grün-Weiss Mannheim versloeg hij de Duitser Denis Gre- melmayr met 6-3 6-4. Martin Verkerk, de laatste Neder landse winnaar van een ATP-toer- nooi (2004), is blij dat hij eindelijk een opvolger heeft. „Het werd ook wel eens tijd", aldus de oud-tennisser uit Alphen aan den Rijn. De laatste Nederlandse triomf bui ten eigen land dateerde uit septem ber 2003, toen Sjeng Schalken het toernooi in het Braziliaanse Costa Do Sauipe op zijn naam schreef. veel Oranje-supporters, vakantie gangers vooral, op de tribune. Alsof de speaker in Kitzbühel aan voelde hoe ernstig de droogte de laatste jaren was, kondigde hij Haase voor de prijsuitreiking aan als een tennisser, „representing a proud tennis nation." De winnaar sprak de Nederlandse toeschou wers in hun eigen taal toe, bedank te ze voor hun aanwezigheid. „Fijn, hartstikke leuk, het was een extra stimulans." Haase beleefde in Kitzbühel de bes te week uit zijn carrière. „Ik was met name tevreden over mijn con stante niveau." Hij had het hoogte punt in zijn loopbaan niet zien aankomen. „Tuurlijk, ik wist wel dat ik goed bezig was, de trainin gen liepen prima. Ik ben hard blij ven werken, had ook het gevoel dat ik er steeds dichterbij kwam. Maar mijn resultaten van de laat ste weken gaven geen indicatie voor dit resultaat." In Hamburg en Umag had Haase eind juli geen in druk kunnen maken. Begin met hem overigens niet weer over zijn knieblessure, die hem in 2009 ver terugwierp en zelfs even aan het twijfelen moet hebben gebracht. De kwetsuur was dusdanig ernstig dat er rekening werd gehouden met een vroegtijdig einde aan zijn loopbaan. Haase heeft het hoofd stuk allang afgesloten. „Iedere keer als ik een mijlpaal in mijn carrière bereik, zoals deze zomers tijdens de grandslams, word ik er door an deren aan herinnerd. Maar je moet me echt geloven als ik zeg dat ik me er al anderhalf jaar niet meer mee bezig hou." Haase heeft vanaf vandaag een tijd je rus.t. Voor de US Open zal hij nog één toernooi, op hardcourt, spelen. „Dat is weer een heel an der verhaal natuurlijk. Maar ik moet wel zeggen dat een week als deze je veel vertrouwen voor de komende tijd geeft." door Wilko Voordouw den haag/londen - De tijd Was ronduit teleurstellend, 39,77 secon den. Maar de positie, vijfde van acht teams, bewijst dat het Neder landse 4x100 meter estafetteteam niet bij voorbaat kansloos is op het WK atletiek in Daegu. De winst in Crystal Palace ging zater dag naar het Amerikaanse team in 38,23 seconden, voor twee teams met Engelse sprinters. Het Oranje gelegenheidsteam, be staande uit Jerrel Feller, Giovanni Codrington, Patrick van Luijk en Churandy Martina, eindigde in het klassement vóór de ploegen uit Duitsland, Jamaica en de Engel se junioren tijdens de Diamond League in Londen - de generale re petitie voor het WK in het Zuid-Koreaanse Daegu. Duitsland maakte de race niet af, terwijl de Engelse junioren en het grote Ja maica (overigens zonder Bolt en Powell) ook een fout maakten en werden gediskwalificeerd. Bij de sprintestafette is goed wisse len minstens zo belangrijk als hard lopen. Als andere landen fouten maken, kunnen de relatief tragere Nederlanders opschuiven in de hiërarchie. Het was de eerste officiële wed strijd van het team van bonds coach Troy Douglas sinds de kwali ficatie voor het WK, drie weken ge leden in het Italiaanse Lignano. Toen kwam het team, bestaande uit Mike van Kruchten, Patrick van Luijk, Brian Mariano en Chu randy Martina tot een tijd van 39.09 seconden, waar een tijd van 39.10 voor kwalificatie werd ge vraagd. Sindsdien zijn er e centrale trainingen geweest, waarbij het feilloos doorgeven van het stokje het belangrijkste onderdeel was. Zaterdag kwam Brian Mariano, niet in actie. Hij heeft last van een lichte heupblessure. Dus moest re serve Feller aan de bak als startlo per. Van Luijk en Martina kwa men wel uit op hun gebruikelijke posities. Bij alle drie de wissels wa ren er haperingen. Patrick van Luijk moest bij de wissel op slotlo- per Martina bijna uit zijn baan stappen, omdat hij werd gehin derd door een Duitse loper in de baan naast hem. Daardoor was er voor Martina weinig meer aan te doen. „Die fout van die Duitser kost ons zeker een seconde", brom de Van Luijk na afloop. De tijd was een tegenvaller voor bondscoach Troy Douglas, die hoopt met dit team een aanval te kunnen doen op het Nederlands record uit 2003, dat op 38,63 secon den staat. De voormalige sprinter weet als geen ander dat je met indi vidueel zwakkere sprinters tijd winst moet halen op de wissels. „We hebben nog een paar weken tot het WK. En we moeten ver trouwen hebben", aldus Churandy Martina. Erik Cadée De andere Nederlander in Londen, Erik Cadée, werd zevende bij het discuswerpen. Hij kwam tot een af- stapd van 62,24 meter in zijn eer ste worp. Vorige week, tijdens het NK in Amsterdam, produceerde hij een worp van 63,06 meter. De schier onverslaanbare Litouwer Virgilijus Alekna won het discuswer pen. De 39-jarige lijfwacht van de Litouwse president kwam tot een afstand van 66,71 meter. ■■MHHnrai ronchi dei legionari - De Neder landse softbalsters zijn in Italië Eu ropees kampioen geworden. In de finale versloeg de formatie bonds coach Montvidas het gastland met duidelijke cijfers, 10-2. Oranje pro longeerde daarmee de titel. Eerder in het toernooi had Nederland ook al gewonnen van Italië, 5-1. Door deze prestatie heeft Neder land zich geplaatst voor het WK, volgend jaar in Canada. palo alto - Zwemster Melissa Franklin heeft zaterdagavond tij dens de Amerikaanse langebaan- kampioenschappen in Palo Alto op niet mis te verstane wijze dui delijk gemaakt dat zij volgend jaar tijdens de Olympische Spelen van Londen ook op de 100 meter vrije slag een medaillekandidate is. Het pas zestienjarige supertalent won de afstand in de scherpe tijd van 53,63 seconden. Met die tijd had ze vorige week bij de WK in Shanghai brons gewon nen. Die medaille ging nu naar Ra- nomi Kromowidjojo die in de WK-finale na 53,66 seconden aan tikte. Melissa Franklin, die bij de mondi ale titelstrijd driemaal goud won maar niet deelnam op de 100 me ter vrij, bleef bij de nationale kam pioenschappen Amanda Weir (54,24) en Dana Vollmer (54,27) voor. „Normaal gesproken kijk ik altijd om me heen, om. te zien waar ie dereen ligt", zei Franklin na haar overwinning. Ditmaal besloot de tiener zich echter volledig op zich zelf te focussen. „Ik moet mijn eigen race zwem men en mijn hoofd onder water houden. Ik heb echt plezier ge had." Franklin zal volgend jaar in Londen waarschijnlijk zowel op de 100 en 200 rug als de 100 en 200 vrije slag meedoen. Daarnaast zal ze deel uitmaken van enkele es tafetteteams. „Zij wordt een harde noot om te kraken", sprak technisch directeur van de Nederlandse zwembond Jacco Verhaeren al tijdens het WK in Shanghai over het zestienjarige talent. Peter Sagan, de winnaar van de Ronde van Polen, viert feest met twee schone Poolsen. foto Jacek Bednarczyk/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47