221 sport John van den Brom houdt zich gedeisd in Den Haag Sulejmani Trainer Adriaanse: Bent zegt af voor Engeland-Nederland EREDIVISIE Ajax is met een simpele overwinning op De Graafschap (1-4) aan de nieuwe editie van de eredivisie begonnen. Michel Vorm verkast naar Swansea City maandag 8 augustus 2011 door Gerard Borgman DEN HAAG - TWee bodyguards bege leidden John van den Brom giste ren tijdens zijn terugkeer in Den Haag. De trainer van Vitesse hield zich uit voorzorg bijna negentig minuten verscholen in de dug-out, maar na de weinig verhef fende openingswedstrijd in de competitie kon hij tevreden consta teren dat de gevreesde hete mid dag voor hem en zijn ploeg achter wege was gebleven (o-o). „Ik ben blij dat het erop zit", sprak Van den Brom na het gelijkspel in het Kyocera Stadion. „Ik heb uitge keken naar de eerste wedstrijd, maar ik heb ook opgezien tegen deze dag. Er is veel gebeurd rond mijn persoon. Ik wist niet wat ik moest verwachten. Onze spelers en begeleiders zullen niets aan me hebben gemerkt, maar van binnen hoopte ik wel dat het goed zou gaan." Zijn overgang van ADO naar Vites se had zich deze zomer voltrokken in een ongekende soap. Maar er was nauwelijks sprake van een warm onthaal van de weggelopen coach, die ADO vorig seizoen nog naar Europees voetbal had geleid. Twee voorzichtige en nauwelijks hoorbare spreekkoren. En twee spandoeken. Daarmee was het ver bale Haagse geweld al gauw ver teld. „De supporters van ADO hebben zich goed gedragen", had Van den Brom geconstateerd. „Ik heb geen wanklank gehoord. De fans heb ben zich op een ludieke manier la ten gelden, zoals ik dat van ze ge wend ben." Met die laatste opmerking doelde de Amersfoorter op het grote doek, dat de Haagse aanhang vlak voor het duel achter een van de goals ontrolde. Naast een grote ooievaar, met een telefoon in zijn snavel, prijkte de tekst 'Voor John', een verwijzing naar het gegeven dat Van den Brom het bestuur van ADO niet had ingelicht toen hij voor de eerste keer met Vitesse-ei- genaar Merab lordania ging babbe len. Tijdens zijn eerste officiële wed strijd in Arnhemse dienst hield de trainer zich opvallend gedeisd op de bank. Slechts één keer kwam Van den Brom uit de dug-out om zijn ploeg van aanwijzingen te voorzien. „Ik ben bewust in de dug-out blijven zitten om het vuurtje niet op te stoken", expli ceerde Van den Brom. „Dat had ik me voorgenomen. Ik wilde mijn respect tonen voor ADO en voor de supporters. Het was een andere manier van coachen, maar ik heb gewoon mijn werk kunnen doen." Na afloop stapte Van den Brom even de Haagse kleedkamer bin nen. „Een geweldig moment. Ik heb iedereen de hand geschud. Ik heb nog steeds een goed contact met veel mensen hier, ADO heeft er alles aan gedaan om dit goed te laten verlopen. Die bodyguards wa ren er op verzoek van ADO. Ik heb me geen moment onveilig ge voeld, maar ADO wilde geen risi co's nemen", aldus Van den Brom, die blij was dat het thema ADO nu voorbij is. „Nu is het klaar en gaan we verder." John van den Brom coacht vanuit de dug-out tijdens de wedstrijd tegen ADO Den Haag. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP LONDEN - De Engelse voetballer Darren Bent heeft zich gisteren af gemeld voor de vriendschappelij ke wedstrijd woensdag tegen Ne derland. De speler van Aston Villa heeft last van een schouderblessu re. „Ik wil helemaal fit zijn voor de start van het nieuwe seizoen", liet Bent via Twitter weten. Bonds coach Fabio Capello heeft ook Jack Wilshere van Arsenal opgeroepen, maar die is ook niet fit. „Ze kunnen hem selecteren wat ze willen, maar hij speelt niet", waar schuwde zijn trainer Arsène Wen- ger. door Dick Sintenie DOETINCHEM - Ajax-trainer Frank de Boer staat met zijn kampioens- ploeg na één speeldag en een 1-4-zege op De Graafschap weer bovenaan de ranglijst. Veel te pie keren heeft hij niet. Of toch: wie moet de penalty's nemen? Sinds het vertrek van Luis Suarez heeft nog niemand in de selectie zich op geworpen als strafschoppenspeda- list. In de voorbereiding miste Theo Janssen tegen Independien- te, gisteren gebeurde Siem de Jong in de achtertuin van zijn ouderlijk huis hetzelfde. De Boer schuift nu Miralem Sulej mani naar voren, zei hij tijdens de persconferentie. Dat de Serviër zijn laatste strafschop - vorig sei zoen in de halve finale van de KN- VB-beker - ook zag worden ge keerd, is kennelijk geen argument. Maar misschien liet de trainer de naam van Sulejmani ook wel val len omdat de aanvaller op de Vij verberg met twee treffers een groot aandeel in de overwinning had gehad. Sulejmani begint er een gewoonte van te maken om namens Ajax het eerste doelpunt van de compe titie te maken. In 2008 lukte hem dat tegen Willem II en een jaar la ter ook tegen FC Groningen. Al leen vorig seizoen (wederom te gen Groningen) moest hij de eer la ten aan Mounir El Hamdaoui. Tot op heden kon Sulejmani nooit een goed vervolg geven aan zijn piekstart. Na een zeer moeizame aanloop onder Marco van Basten en wisselvallige prestaties onder diens opvolger Martin Jol maakt Sulejmani sinds het aantreden van De Boer (december vorig jaar) zijn beste periode bij Ajax door. Als geen ander weet hij echter dat vorm vergankelijk is. „Vergeet deze wedstrijd", zei hij gisteren. „Op naar de volgende." Kennelijk is De Boer erin geslaagd de juiste snaar te raken bij Sulejmani (22), die tolt en draait als in zijn beste dagen bij Heerenveen. Hij is fit, de hele voor bereiding al. In navolging van zijn succesvolle, tennissende landge noot Novak Djokovic zweert Sulej mani bij een dieet met minder koolhydraten en meer proteïnen. Hij heeft aan spierkracht gewon nen. Maar minstens zo belangrijk is voor hem het vertrouwen dat hij geniet: als onbetwiste basisspe ler van een kampioenselftal lijkt hij verlost van de knagende presta- tiedruk die een prijskaartje van zestien miljoen euro met zich mee brengt. Na het titelfeest met Ajax, het hu welijk van zijn zus in Belgrado en een vakantie van tien dagen met zijn zwangere vriendin in de Vere nigde Staten is Sulejmani aan het werk gegaan: lopen, fietsen, zwem men; alles om zo scherp mogelijk aan de eerste training te kunnen beginnen. Met de gretigheid van een pupil stortte de linksbenige rechterspits zich tegen De Graafschap in de 22e minuut op een bal die door keeper Joost Terol was losgelaten, na een hard schot van Gregory van der Wiel. Het was de gelijkmaker (1-1) in een duel dat tot moment werd gemaakt door de thuisploeg. Ajax had het wankele begin moeten be kopen met een tegendoelpunt uit een corner, een kopbal van Ted van de Pavert. Daarna namen de vleugelspelers van Ajax het heft in handen. Kort na de goal van Sulejmani werd linksbuiten Derk Boerrigter vrijge- speeld door Kolbeinn Sigthórsson. Na rust was het krachtsverschil tus sen de twee teams 'enorm', vond De Graafschap-trainer Andries Ul- derink. Opnieuw Sulejmani (steek bal Christian Eriksen) en Janssen tilden de stand naar 1-4. KIJK VOOR ADRESSEN EN OPENINGSTIJDEN OP WWW.SDNIDUMP.N1 LONDEN - Swansea City heeft met FC Utrecht een akkoord bereikt over de transfer van Michel Vorm. De 27-jarige keeper verkast naar verluidt voor bijna twee miljoen euro naar Engeland. Vorm is achter Maarten Stekelen burg de tweede doelman van het Nederlands elftal. De keeper uit IJs- selstein had nog een contract voor één jaar bij FC Utrecht. Vorm wordt bij Swansea City de opvol ger van landgenoot Dorus de Vries, die naar Wolverhampton Wanderers is vertrokken. Swansea City debuteert dit sei zoen als eerste club uit Wales in de Premier League. „De Premier League is voor mij toch weer een stap hoger. Eerlijk gezegd kan ik niet wachten tot het zover is", zei Vorm zaterdag na zijn 'afscheids- wedstrijd' bij Utrecht tegen VW. Jordy Buijs (rechts) brengt redding voor NAC in een duel met Bryan Ruiz. foto ANP Pro Shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44