Sport PZC Rutten valt zijn spelers af 30 en 31 TITELPRETENDENT PSV begint onthutsend slecht aan competitie Certjan Verbeek geniet van AZ 26 en 27 Meisje van 16 maakt debuut in autosport Janssen laconiek over afwijzing Van Marwijk Haase pakt eerste titel op ATP Tour Niels Mesu grijpt zilver op EK skeeleren in Zwolle Maandag 8 augustus 2011 21 door Rob de Bruyn ALKMAAR - Natuurlijk is hijzelf al tijd eindverantwoordelijk. PSV- coach Fred Rutten loopt daarvoor niet weg. Maar na de 3-1-nederlaag gisteren bij AZ wees hij toch na drukkelijk naar zijn spelers. Die hadden tijdens de seizoensopener niet gedaan wat ze hadden moe ten doen. „Als je zó aan een wed strijd begint, straal je geen enkele ambitie uit. Daar ben ik van ge schrokken." Passie? Strijd? „Ik heb het helemaal niet gezien", sprak Rutten. Het signaal naar zijn troe pen is helder: zo kan het niet nog een keer. Rutten kwam met een aantal op vallende keuzes: Orlando Engelaar centraal achterin, Abel Tamata linksback, Funso Ojo rechts op het middenveld en Ola Toivonen in de spits. Hoewel de trainer na rust Ta mata, Engelaar en Ojo wisselde en Toivonen zijn vertrouwde plek als schaduwspits teruggaf, bleef Rut ten achter zijn beginplan staan. Zijn gedachte was geweest: met Engelaar wat meer voetbal van ach teruit, Tamata omdat Erik Pieters een moeilijke voorbereiding achter de rug heeft en nog niet helemaal fit is, Ojo omdat die juist een goe de voorbereiding draaide en Toivo nen omdat die ook in de spits kan nu dé eerste spits voor dit seizoen nog niet aan boord is. Afgaande op het zwakke spel en de vele schouderophalende bewegingen van de PSV'ers tijdens de wed strijd, lijkt de vraag of de spelers het allemaal wel zo logisch von den. „Misschien hebben de keuzes vandaag verkeerd uitgepakt", zei de (op zijn verjaardag) gepasseer de Pieters. PSV was in Alkmaar zoekende en bleef zoekende en had bovendien last van een aantal 'oude' manke menten. Zo is de defensie nog al tijd een bron van onrust. Stanislav Manolev en Marcelo gingen vrolijk door op de weg die ze eerder inzet ten; hun gestuntel was tenenkrom mend. De nieuwelingen Mertens, Strootman en Wijnaldum straal den weliswaar enthousiasme uit, maar vergaten ook geregeld om zich aan hun taak te houden (Rut ten: „Welkom in de top"). En ook spelers als Engelaar, Ojo (volgens de coach allebei voldoende) en Isaksson waren op belangrijke mo menten niet bij de les. Alle drie de goals van AZ had PSV helemaal aan zichzelf te wijten. Bij de 1-0 ging eerst Menens de mist in. Daarna mocht de mee opgeko men oud-PSV'er Dirk Marcellis van Engelaar zomaar voorzetten en tot slot verloor Ojo voor de ei gen goal Maarten Martens uit het oog. De Belg in Alkmaarse dienst verschalkte zijn jonge landgenoot en doelman Isaksson met een prachtige volley. Isaksson zelf zag er niet goed uit bij de 2-0 van Nick Viergever. De centrumverdediger van AZ haalde kort voor de rust uit van een me ter of dertig. Isaksson stond niet Georginio Wijnaldum verbijt de pijn na het verloren duel met AZ. goed en grabbelde tevergeefs naar de bal. PSV, dat na de 1-0 via Wijnaldum twee goede kansen op de 1-1 had gekregen, bezorgde zichzelf toch een opsteker door in de blessure tijd 2-1 via Mertens te maken. Maar ook in de tweede helft vond PSV de sleutel naar succes niet. AZ zakte ver in, maar bleef deson danks eenvoudig op de been. Zelfs in de laatste tien minuten, toen het na rood (twee keer geel) voor Moisander met een man minder Trainer Gertjan Verbeek van AZ kon tijdens de openingswedstrijd van het seizoen tegen PSV een glimlach af en toe niet onderdruk ken. „We hebben bij vlagen goed gevoetbald en mooie goals ge maakt. Zowel het resultaat als de uitvoering stemt tevreden." Volgens Verbeek hebben de twee Europese wedstrijden tegen Ja- blonec zijn ploeg goedigedaan. „Daardoor wisten we al een beetje waar we staan, alhoewel de tegen stander natuurlijk minder was dan die van vandaag. Het bleek dat we klaar waren voor PSV." Verbeek had nog een opzienbaren de 'onthulling' over zijn middenvel der Maarten Martens. „Maarten kan niet met pijn spelen. Hij is geen klager of zo, maar hij voelt zich dan niet vrij in zijn hoofd. Dan kan je hem er maar beter af ha len." Martens, de maker van het eerst doelpunt, ging vroeg in de tweede helft naar de kant. foto Toussaint Kluiters/ANP stond. Misschien was het omdat Jo zy Altidore een minuutje eerder de wedstrijd in het slot had ge gooid. Hij stond aan het eind van een vlotte AZ-counter en zette Marcelo en Isaksson met een sim pele kopbal in hun hemd (3-1). Uiteraard zijn er verzachtende om standigheden voor PSV: het heeft een smalle basis, mist nog een spits en heeft ook nog een cen- trumverdediger en een rechtsback nodig. Ook dat werd gisteren zon neklaar. Maar juist in zo'n situatie zijn zaken als plichtsbesef, passie en strijd onontbeerlijk. Zeker ook gezien het teleurstellend verlopen vorige seizoen en de (ook intern getrokken) conclusie dat het PSV toen vooral aan dit soort zaken had ontbroken. In dat licht kwam de manier waarop de ploeg giste ren onderuit ging als een wel erg onaangename verrassing. „Dit is wel een mokerslag, ja", zei Rutten. Konstantin Landa wint HZ-toernooi met hoge score van acht punten Tip? sport@pzc.nl ASSEN De pas zestienjarige Beitske Visser heeft voor een kleine sensatie in de autosport gezorgd. Ze blufte za terdag op het TT Circuit van Assen bij haar debuut in de Dutch Super- car Challenge alle grote mannen af en won de race. Zelfs met een extra pitstop en een 'drive-through penalty'. De nummer twee, Roger Crouwels, eindigde op ruim 13 se conden als tweede. De Drontense vwo-scholiere is af komstig uit het karten. Vanwege haar goede prestaties in die sport kreeg ze een uitnodiging om tij dens de Gamma Racing Day plaats te nemen achter het stuur van een Praga R4S-raceauto van 500 pk. DOETINCHEM Ajacied Theo Janssen lijkt er niet echt mee te zitten dat hij niet is ge selecteerd voor de oefeninterland van het Nederlands elftal woens dag tegen Engeland. „Of ik daar nou op de bank zit of thuis", zei hij zondag na het uitduel met De Graafschap (1-4). Janssen meldde zich eerder af voor de oefentrip van Oranje in Zuid-Amerika. De middenvelder denkt niet dat bondscoach Bert van Marwijk hem om die reden heeft gepasseerd: „Hij zei destijds tegen me dat hij begrip had voor mijn keuze." Pagina 22/23: Sulejmani neemt Ajax bij de hand KITZBÜHEL Robin Haase heeft zaterdag in Kitzbühel zijn eerste toernooizege op de ATP Tour geboekt. De Haag se tennisser was in de finale met 6-4 4-6 6-1 te sterk voor de Span jaard Albert Montanes. Haase is de eerste Nederlander sinds Martin Verkerk in juli 2004 in Amersfoort die een hoofdprijs op het hoogste niveau wint. De laatste Nederlandse triomf buiten eigen land dateerde uit september 2003, toen Sjeng Schalken het toer nooi in het Braziliaanse Costa Do Sauipe op zijn naam schreef. (J§) Pagina 24/25: Haase een expert in spelen van finales Z2 JOURNAAL Aandacht voor het WK wielrennen in Hoofdplaat en het HZ-schaaktoer- nooi in Vlissingen. STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 43