Postkantoor Goes wordt grand café Perfect gerookte paling 121 zeeland Verzet zeevisserij tegen beperkingen Noordzee Oosterscheldeweek op Schouwen-Duiveland OPEN ZEEUWS PALINCROOKKAMPIOENSCHAP Rokers leveren kwaliteit Jongen mishandeld na avondje stappen Dronken achter het stuur, auto kwijt Bruëriaar Jumelet beste palingroker Verkeershinder door brug die niet dicht wil Joods tijdschrift wil onderzoek Zwinkrant maandag 8 augustus 2011 wmmmmm door Mieke van der Jagt goes - Het voormalige postkan toor op de Grote Markt in Goes staat niet meer lang leeg. Horecabe drijf Amadore huurt de beneden verdieping van de familie Yip, die het monumentale pand kocht na dat het postkantoor gesloten werd. Over de invulling van de ruimte is alleen bekend dat het een grand ca fé wordt. Café omdat er een bar in komt en grand omdat de ruimte zo enorm groot en hoog is. Maar daar houdt het volgens sales- en marketingmanager Christine Acda van Amadore, mee op. „We willen dat het publiek meedenkt over de manier waarop het postkantoor gaat draaien. Wat ik zeker weet is dat er aan het karakter van de ruimte weinig zal veranderen, want daar zijn we echt ongelofe lijk trots op. De hoogte, de ruimte, het licht: dat kan echt niet beter, maar we willen wel een uniek café maken. Het moet zeker niet méér van hetzelfde worden." Amadore heeft meerdere grand cafés in Zee land, waaronder Jersey, een eindje verderop op de Goese Markt. Acda: „We mikken wat het post kantoor betreft op een ander pu bliek, eigenlijk geen speciale doel groep, maar mensen van boven de 35 jaar moeten er ook graag willen komen. Een café voor iedereen ei genlijk, van tot too." Amadore huurt alleen de beneden; verdieping. Wat Yip met de ande re verdiepingen van plan is, is nog niet duidelijk. Ze zijn te huur en het hele gebouw is overigens ook nog te koop. Het is niet uitgeslo ten dat boven appartementen zul len worden ontwikkeld. breskens - De visserijsector gaat zich de komende tijd inzetten om natuurbeschermingsmaatregelen op de Vlakte van Raan te beper ken. Het visgebied op de Noord zee voor de noord-Vlaamse kust is vooral voor de kleinere visserssche pen van groot belang. Waarnemend voorzitter Jaap Hen- nekeij van vissersvereniging Ons Belang in Breskens zei dat bij de opening van de Visserijfeesten. Net als andere gebieden rond het Westerschelde-estuarium staat de Vlakte van Raan op de nominatie aangewezen te worden als Natura RENESSE Voor een 21-jarige jongen uit het Brabantse Hilvarenbeek kende een nachtje in Renesse een slechte af loop. Zaterdagnacht rond 3.00 uur troffen surveillerende agenten de jongen aan op de Korte Reke. Hij lag op de grond en had een be bloed gezicht. De politie heeft een 21-jarige man uit Obdam opgepakt die ervan wordt verdacht zijn Bra- bantste leeftijdsgenoot te hebben mishandeld. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht en moest daar een nachtje blijven. DREISCHOR Een 34-jarige man uit Zonnemaire mocht vrijdagavond z'n autosleu tels inleveren bij de politie. Rond 21.00 uur belde een vrouw dat ze de man slingerend over de weg had zien rijden. Agenten troffen de man aan op de Gaanderse'sweg tussen Zonnemai re en Dreischor. Nadat ze hem tot stilstand wisten te brengen, bleek de bestuurder drie keer te veel alco hol achter de kiezen te hebben. Ook kon de man zijn rijbewijs niet laten zien. Daarop nam de politie zijn auto in beslag. 'Illegale' paling, ontplofte exemplaren en het droevige re sultaat van mislukte marinades- en rookexperimenten. De vierkoppige jury van het Zeeuws Palingrookkampioen- schap in Kerkwerve moet heel wat doorstaan om Zeelands best gerookte paling van 2011 aan te wijzen. door Joeri Wisse Dit is Ierse lijnaal", oor deelt Peter van Lange- raad als hij de in alumi niumfolie gewikkelde vissen uitpakt. En dat is geen goe de zaak. De organisator van de achtste Open Zeeuwse Palingrook- kampioenschappen in Kerkwerve heeft die ochtend toch echt aan al le 29 deelnemers vijf kweekpalin- gen uitgedeeld. „Kijk, je ziet het aan de structuur van de vis", geeft van Langeraad aan. Wethouder Wim Stouten, die namens het ge meentebestuur in de jury zit, be studeert de betwiste vissen op de jurytafel aandachtig. „Ze zijn ook iets langer dan de rest hè?" Een minuut later staan de andere drie juryleden ieder met één van drie ingeleverde palingen in de hand. Ze voelen aandachtig met hun vingers achter de kop van de vis. De organisatie heeft vooraf al le wedstrijdpalingen van een niet je voorzien, om achteraf te contro- 2000-gebied en dat legt de zeevis serij beperkingen op. Hennekeij: „Het is een gebied waar al meer dan 100 jaar de visserij in al zijn vormen wordt uitgeoefend. Het heeft nu kennelijk zoveel waarden dat het is aangemerkt als natuurge bied met in de toekomst beperkin gen voor de visserij tot gevolg." Hennekeij beloofde dat de visserij bestuurders alle middelen zullen inzetten om de gevolgen Rtot een minimum te beperken. Hij wees er fijntjes op dat Belgische over heid veel minder ver gaat voor wat betreft het Vlaamse deel. kerkwerve - Bram Jumelet uit Bruinisse is Zeeuws Kampioen Pa- lingroken 2011. Het verschil met de nummers 2 en 3, Hogendorp uit Dordrecht en Albert Klijn uit Stel lendam was minimaal. De jongste deelnemer, de 12-jarige Rick Berkenbosch uit Middelhar- nis eindigde op de tiende plaats. Dit jaar werden er kweekpaiingen gerookt in Kerkwerve. Organisator Peter van Langeraad selecteert de soort die op dat moment goed ver krijgbaar is. „Vorig jaar hadden we Ierse lijnaal." 'Buitenpaling', gevangen in Ooster- schelde of Grevelingen, is rond de tijd van de kampioenschappen niet goed verkrijgbaar en wordt dus maar weinig gebruikt. leren of er geen zelfmeegebrachte vis wordt ingeleverd. „Ik voel geen nietje. Dit is géén wedstrijdpa ling", concludeert chef-kok en jury lid Cor Vereeke. „]e kunt het pro beren natuurlijk, maar als we hier straks unaniem over zijn, wordt de ze deelnemer gediskwalificeerd." Even daarvoor is Van Langeraad met een kruiwagen langs het deel nemersveld op zijn erf gereden om het wedstrijdmateriaal op te halen. De deelnemer met inschrijf- nummer 1 is nergens te bekennen. En daar heeft hij een goede reden voor, want zijn vissen zijn onge veer even lang als breed geworden, wat toch een bijzondere prestatie is. „Zonde van de paling", zegt van Langeraad als hij het vierkante pakketje van een sticker voorziet en in de kruiwagen legt. Als de 'oogst' binnen is, kan het ju reren beginnen. Van Langeraad zelf geeft geen punten, maar houdt zich bezig met het fileren van de palingen. De juryleden ge ven punten voor het uiterlijk van de vis, voor het uiterlijk van de fi let en - het belangrijkste - de smaak. Stouten laat die laatste cate gorie aan zich voorbij gaan. „Ik ben geen liefhebber van paling", geeft hij eerlijk toe. „Het proeven kun je dan beter maar aan de ken ners over laten, want daar heb ik niet veel verstand van." Collega-jurylid en rookovenprodu- cent Hans Hillegers prikt een flin- MIDDELBURG Het verkeer in Middelburg heeft gistermiddag enige tijd hinder on dervonden van een defect aan de Schroebrug. Nadat de brug was geo pend voor de scheepvaart, ging hij niet meer dicht. Tussen 14.00 en 15.15 uur bleef de brug hangen. Het verkeer ondervond hiervan veel hinder. Op de wegen naar de brug toe stond het verkeer vast en op de Stationsbrug was het erg druk. Nadat de brug eenmaal weer dicht was, waren de verkeerspro blemen snel opgelost. KNOKKE-HEIST Tijdschrift Joods Actueel legt zich niet neer bij een uitspraak van het Centrum Gelijke Kansen in Vlaan deren. Die bepaalde onlangs dat uit spraken over Joden in De Zwin krant 'niet doen vermoeden dat de auteur de bedoeling had aan te zet ten tot Jodenhaat'. Een columnist van de krant, die ook in West- Zeeuws-Vlaanderen verschijnt, schreef in juni dat Joden en nazi's één pot nat zijn omdat ze zich alle bei 'het uitverkoren volk' noemen. Joods Actueel vraagt het Vlaamse parlement de zaak te onderzoeken. Rick Berkenbosch (12) is de jongste deelnemer en wordt tiende. door Joeri Wisse zierikzee - De Oosterscheldeweek speelt zich dit jaar afin de gemeen te Schouwen-Duiveland. Van maandag 12 tot en met zaterdag 17 september worden op verschillen de plekken op het eiland activitei ten gehouden rondom de Ooster- schelde. Momenteel leggen de organisato ren, het Nationaal Park Ooster- schelde en de gemeente Schou wen-Duiveland, de laatste hand aan het programma van de week over de Oosterschelde. De activiteiten, zoals excursies en rondvaarten zijn gratis en exclusief voor inwoners van de gemeente Schouwen-Duiveland. Met het ini tiatief willen het Nationaal Park en de gemeente de inwoners (na der) kennis laten maken met de natuur en cultuur van het grootste Nationaal Park van Nederland. De Oosterscheldeweek is in 2009 mede op initiatief van de Kapelse burgemeester Siebe Kramer begon nen als Oosterscheldedag. Vorig jaar was de gemeente Noord-Beve land aan de beurt, die er een week van maakte. Nu heeft Schou wen-Duiveland het stokje overge nomen. Oosterscheldegemeenten Goes, Reimerswaal en Tholen vol gen de komende jaren. VIDEOJOURNAAL Z2 Ook in de zomer twee keer per dag een nieuw videojournaal op de websi te www.z2.nl. MEEST CELEZEN 1. Dronken achter stuur, auto kwijt 2. Boerenbioscoop 'groot succes' 3. Twee auto's belanden in sloot TIPS? schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 36