Zeeland PZC H Stevige kritiek op plan Noorderstrand SCHOUWEN-DUiVELAND 12 en 13 14 en 15 KUSTVERSTERKINC Natuurorganisaties en ondernemers vinden dat waterschap tekortschiet Zeeuwse wijn valt weer in de smaak Boerenbioscoop is onverwacht groot succes almanak Feestje - j Maandag 8 augustus 2011 Perfect gerookte palingfilet is mooi rose en goed gezouten Weergoden nemen water-thema festival Centree erg letterlijk Tip? schouwen-duiveIand@pzc.nl door Joeri Wisse renesse - Het plan dat Water schap Scheldestromen heeft ge maakt om de kust bij het Noorder strand te versterken, roept veel maatschappelijke weerstand op. Zowel recreatiebedrijven, strandpa viljoens als natuur- en milieuorga nisaties zetten kanttekeningen bij het projectplan. De kritiek richt zich allereerst op de nut en noodzaak van de zogehe ten 'landwaartse variant' die door het waterschap is uitgewerkt. Al in het voortraject is hier veel om te doen geweest. Door de duinen aan de landzijde te verbreden, ver dwijnt een strook uniek natuurge bied onder een dikke laag zand. Volgens waterschapsbestuurder Guiljam van der Schelde kan het niet anders. Het schap heeft de plicht om de kustveiligheid op ni veau te brengen en het Rijk wil geen extra geld uitgeven aan een zeewaartse kustversterking. Onder meer de Zeeuwse Milieufe deratie (ZMf) trekt dit in twijfel. „We weten dat er maar een klein gedeelte van de duinen niet vol doet. Het waterschap zou ook al leen dit stuk een oppepper kun nen geven. Die hele variant mis sen we in de uitwerking", zegt Geertje van de Krogt van de ZMf lil de uitwerking van de land waartse variant heeft het water schap forse steken laten vallen, be toogt ze. „Er is geen plan hoe het verlies van natuur in de Zoeten en Zouten Haard wordt gecompen seerd. Dat kan natuurlijk niet. Dit gaat om een bijzondere vorm van natuur, die niet zomaar overal te compenseren is. Het is geen kwes tie van een paar plantjes verpot ten. Bovendien is er nog niets be groot voor de compensatie." Ook Natuur- en vogelwacht Schou wen-Duiveland, Staatsbosbeheer, Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland en Stichting Duinbehoud hebben (gezamen lijk) kritiek geuit op de aantasting van de natuurwaarden in de Zoe ten en Zouten Haard. De vereniging Strandpaviljoenhou ders Schouwse kust maakt zich bij monde van Piet Fierens vooral zor gen om het verlies aan strand. Rijkswaterstaat spuit het ter plaat se zeer smalle strand geregeld op. „Maar de enige reden om dit te doen is de kustveiligheid. Op het moment dat de duinen sterker zijn, is er voor Rijkswaterstaat min DREISCHOR - Dampende mosselpannen, sissende saté'tjes, maar vooral heel veel glazen wijn op het erf van Wijnhoeve De Kleine Schorre in Dreischor. Directeur Johan van de Velde van de Kleine Schorre kon zaterdag niet klagen over een gebrek aan publiek op het vierde Zeeuwse Wijn feest. „De Brut de Zélande, onze mousserende wijn, is nu al bijna op", zegt hij als het feest enke le uren in gang is. „We verwachten dat er van daag in totaal zo'n 2500 flessen doorheen gaan." Van de Velde is nog voorzichtig, maar verwacht dit jaar een goede oogst. „Het droge voorjaar was voor ons erg goed. Er hangen nu zelfs te veel druiven aan. We hebben nog wel wat zon nodig deze zomer." foto Dirk-Jan Gjeltema der reden om het strand op te spuiten", vreest Fierens. Naar aanleiding van de zienswij zen en het advies van een commis sie die het plan beoordeeld heeft, laat het waterschap de komende maanden extra onderzoek doen. Op de vraag of het plan mogelijk wordt aangepast, wil Van der Schelde niet vooruitlopen. Hij acht het echter onwaarschijnlijk dat de landwaartse variant van ta fel verdwijnt. Rond november moeten de elf indieners van een zienswijze van een antwoord zijn voorzien. Dan is ook het plan voor de natuurcompensatie klaar. ellemeet - „Het is buitengewoon. Ik dacht, als het weer meezit ko men er wel honderd man, maar we hebben wel zo'n 500 a 600 be zoekers geteld." Wim Roskam mag de boerenbioscoop die vrij dag door Agrarisch Schouwen-Dui veland (ASD) werd georganiseerd met recht een succes noemen. „Het weer was geweldig, de tribu ne van strobalen zat helemaal vol en er zaten ook nog veel mensen op het gras en op stoeltjes. Het mooiste was dat het muisstil was tijdens de vertoning van de films. Magnifiek", aldus Roskam. Op het evenement op Hoeve Ba tenburg bij Ellemeet kwamen vooral eilanders af. Ze kregen kor te films voorgeschoteld'die een link hebben met landbouw en vis serij op het eiland. Binnenkort be sluit het bestuur van ASD of de boerenbioscoop op herhaling gaat. Tip? redactie@pzc.nl Vroeger werd Kees er vaak mee ge pest en zijn vrouw doet het nu nog wel eens als ze de lolbroek aanheeft: zijn twee vooruitstekende voortan den. Ondanks hetfeit dat de ortho dontist afrekende met dit ongemak, noemt zijn vrouw hem nog wel eens gekscherend 'Knien'. Zo ook toen ze een week vakantie vierden in een ho tel in het Zwarte Woud, waar ze al meerdere jaren kwamen. Ze kon zich niet bedwingen toen ze incheckten: 'Knien Cornelis Davidse' schreef ze grinnikend neer. Enkele dagen later bleek dat het stel voor de toe keer in het Duitse hotel verbleef. Feestje! De hoteleigenaar schonk champagne en de VW kwam met streekproducten en een oorkonde waarop in zwierige letters stond: Als Anerkennung überreichen wir diese Urkunde an: Knien Corne lis Davidse und seine Frau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 35