Forse kritiek op plan voor Noorderstrand een bij zonder 'Het is i21 zeeland Van Liere zoekt in het noorden naar opvolger Bram Jumelet uit Bru rookt de beste paling Oud-Sabbinge vierde zaterdag weer de Dag van 't Ouweland. Het dorp ligt op een plaats die al in het ïooo bewoond was, nog voordat er in Zeeland bedijkingen waren. Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto maandag 8 augustus 2011 KUSTVERSTERKING door Joeri Wisse RENESSE - Het plan dat Water schap Scheldestromen heeft ge maakt om de kust bij het Noorder strand te versterken, roept veel maatschappelijke weerstand op. Zowel recreatiebedrijven, strandpa viljoens als natuur- en milieuorga nisaties zetten kritische kantteke ningen bij het projectplan. De kritiek richt zich allereerst op de nut en noodzaak van de zogehe ten 'landwaartse variant' die door het waterschap is uitgewerkt. Al in het voortraject is hier al veel om te doen geweest. Door de duinen aan de landzijde te verbreden, ver dwijnt een strook uniek natuurge bied onder een dikke laag zand. Volgens waterschapsbestuurder Guiljam van der Schelde kan het niet anders. Het schap heeft de plicht om de kustveiligheid op ni veau te brengen en het Rijk wil geen extra geld uitgeven aan een zeewaartse kustversterking. Onder meer de Zeeuwse Milieufe deratie (ZMf) trekt dit in twijfel. „We weten dat er maar een klein deel van de duinen niet voldoet. Het waterschap zou alleen dit stuk kunnen verstwerken. Die hele va riant missen we in de uitwerking", zegt Geertje van de Krogt van de ZMf In de uitwerking van de land waartse variant heeft het water schap forse steken laten vallen, be toogt ze. „Er is geen plan hoe het verlies van natuur in de Zoeten en Zouten Haard wordt gecompen seerd. Dat kan natuurlijk niet. Dit gaat om een bijzondere vorm van natuur, die niet zomaar overal te compenseren is. Het is geen kwes tie van een paar plantjes verpot ten. Bovendien is er nog niets be groot voor de compensatie." Ook Natuur- en vogelwacht Schou- wen-Duiveland, Staatsbosbeheer, Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland en Stichting Duinbehoud hebben (gezamen lijk) kritiek geuit op de aantasting van de natuurwaarden. De vereniging Strandpaviljoenhou ders Schouwse kust maakt zich bij monde van Piet Fierens vooral zor gen om het verlies aan strand. Rijkswaterstaat spuit het ter plaat se zeer smalle strand geregeld op. „Maar de enige reden om dit te doen is de kustveiligheid. Zodra de duinen sterker zijn, is er voor Rijkswaterstaat geen reden meer." DAG VAN 'T OUWELAND KERKWERVE - Bram Jumelet uit Bruinisse is zaterdag verkozen tot Zeeuws Kampioen Palingroken 2011. Jumelet won de achtste editie van het Open Zeeuws Palingrook- kampioenschap dat bij een recrea tieboerderij in Kerkwerve werd ge houden. Aan de wedstrijd deden 29 palingrokers mee. De resultaten werden beoordeeld door een vier koppige jury. Jeffrey Hogendorp uit Dordrecht en Albert Klijn uit Stellendam wer den respectievelijk tweede en der de. De jongste deelnemer, de 12-ja- rige Rick Berkenbosch uit Middel- harnis, eindigde op de tiende plaats. Dit jaar werden er kweekpa- lingen gerookt in Kerkwerve. Orga nisator Peter van Langeraad selec teert de soort die goed verkrijg baar is. Zo werd vorig jaar Ierse lijnaal gebruikt. 'Buitenpaling', ge vangen in Oosterschelde of Greve- lingen, is rond de tijd van de kam pioenschappen moeilij te krijgen. Elke deelnemer kreeg 's ochtends van Van Langeraad vijf palingen uitgereikt die vervolgens gerookt moesten worden. Om 'fraude' te voorkomen, werden alle palingen vooraf voorzien van een nietje. MEEST GELEZEN 1. Zoekactie naar duiker gestaakt 2. Horeca in voormalig postkantoor 3. Dijkversterkingen Westerschelde POLL Buitenbaden moeten beter inspelen op klimaatverandering. Stem op www.pzc.nl/bevelanden STUUR UW TIPS NAAR redactie0pzc.nl door Joeri Wisse BRUINISSE - Cees van Liere, de afge lopen 12 jaar lid van de bondsraad van de ANWB, zoekt een opvolger uit Noord-Zeeland. Eind dit jaar loopt zijn derde en te vens laatste termijn in het bonds- bestuur af. „In september ver schijnt er dus een vacature. Die moet ingevuld worden door een Zeeuws lid. Het zou mooi zijn als iemand uit Noord-Zeeland hier naar zou solliciteren. Iemand die wat jonger is dan ik, maar met een groot netwerk. Dat is belangrijk voor de functie." In totaal heeft Zeeland vijf 'zetels' in de bondsraad die veelal in de luwte opereert. Een uitzondering daarop was begin 2010 toen de raad instemde met een ledenraad pleging over de kilometerprijs. De uitkomst van dit onderzoek werd door Den Haag zeer serieus geno men. „De invloed van de ANWB op het politieke spel is groot", zegt Van Liere. Uit hoofde van zijn be stuursfunctie heeft hij in werkgroe pen en projectgroepen gezeten. Zo ijverde hij voor de toegankelijk heid van natuurgebieden en werk te hij recent aan een fietsbelevings- onderzoek op Schouwen-Duive land. De ANWB is de grootste ver eniging van Nederland. De jongste deelnemer, Rick Berkenbosch uit Middelharnis, rookte zich naar een tiende plaats. foto Dirk Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt Wat maakt de Dag van't Ouweland zo anders dan een doorsnee braderie of een dorpsfeest? Daar is moeilijk de vin ger op te leggen, maar het moet iets te maken hebben met de com binatie. De dorpelingen, uit Oud-Sabbinge en Wolphaartsdijk vieren een dorpfeest, dat is wel duidelijk, maar de campingasten van De Haas doen mee alsof ze op 't Ouweland geboren zijn. Ook toe risten die elders langs het Veerse Meer verblijven, worden onmid dellijk in de activiteiten betrokken. En dan zijn er nog de kraampjes: de langste straat van Oud-Sabbin ge helemaal vol. Maar een braderie is het niet en ook geen rommel markt. Het is een mengvorm tus sen vrijmarkt, braderie en rommel markt en tussendoor staan ook nog informatieve kraampjes, waar helemaal niks verkocht wordt. Bij het wijnmakersgilde, bijvoorbeeld, zou je starnakelzat kunnen wor den van de gratis uitgedeelde wijn tjes. In tegenstelling tot de meeste dorpsfeesten, druipt in Oud-Sab binge de commercie er niet vanaf en dat kan alleen maar omdat meer dan zeventig vrijwilligers zich elk jaar weer inzetten. Zo regelt een groot aantal Oud-Sabbingers bij toerbeurt het parkeren op verschillende lapjes landbouwgrond om het dorp heen. Honderden auto's en nog veel meer fietsen staan de hele dag keurig netjes in het gelid. Nie mand hoeft veel moeite te doen om erin of eruit te komen. Het weer zat zaterdag natuurlijk ook mee, tenminste voor de slente raars en de toeschouwers van de verschillende demonstraties en wedstrijden. Drukkend, broeierig weer staat het kijken naar linedan- cers niet in de weg en ook naar het sjezenrijden gaat dat prima, ze ker als je in een terrasstoel op het dorpsplein kunt hangen. Maar heb 'je je bijvoorbeeld ingeschreven voor het Open Zeeuwse Kam pioenschap Kwalleballen, dan valt het helemaal niet mee. Toch voch ten verschillende teams om de ti tel door te trachten in een enorme plas blubber een loodzware zak modder in het doel te krijgen. Het waren de Katermannen die met de eer gingen strijken. Autochtone Ouwelanders mogen dan mateloos van hun dag genie ten, ook toeristen herkennen een goed feest als ze er een tegenko men. Anton Anderson uit het Duitse Essen, heeft net als een be zetene staan klappen voor de line- dancers en hun zangeres. Hij heeft met zijn kinderen en kleinkinde ren een huis gehuurd voor veer tien dagen. Hij is blij verrast dat de kleinkinderen meteen in alle spel letjes betrokken werden. „Wat een geweldig spel ook, dat rijden in die koetsjes met die lansen en die rin gen. Al die klederdrachten en die prachtige paarden: fantastisch. En dan zijn we ook nog uitgenodigd voor muziek en dans vanavond. Het is een bijzonder dorp, Oud-Sabbinge." De linedancers trokken, met en zonder live zang, de hele middag veel publiek. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 32