Konstantin Landa i sport 12 7 De Meyer sloopt al zijn concurrenten Eindstand HZ-toernooi Fraaie rentree Carmen de Ridder maandag 8 augustus 2011 mmim&x&sismmmmiismmmmmmiem 'In Europa zul je niet veel schakers uit Omsk tegenkomen. Het kost zeker 500 euro om naar het westen te reizen. Dat kan bijna niemand betalen' Konstantin Landa komt uit Omsk, 2300 kilometer ten oosten van Moskou door Koen de Vries vlissingen - Vaak zit het tegen, soms zit het mee. De Rus Konstan tin Landa deed al drie keer een po ging het HZ-schaaktoernooi op zijn naam te schrijven, maar dat lukte steeds net niet. De vierde keer was de goede keer voor de' in Omsk opgegroeide en nu in Dort mund woonachtige grootmeester. Hij won zaterdag zijn laatste partij van Erwin l'Ami uit Woerden en zag zijn grote concurrent, tweevou dig Nederlands kampioen Jan Smeets uit Oegstgeest, verliezen van de Duitser Arkadij Naiditsch. Ook daarin had de Rus een beetje de hand. Hij leidde Naiditsch vele jaren geleden immers zelf op tot grootmeester en zorgde ervoor dat de in Letland geboren Duitser dit jaar door de toernooiorganisatie werd uitgenodigd. Het HZ-toernooi stond niet in een gunstig gesternte voor Landa, op papier steeds een van de sterkste spelers van het evenement in de Vlissingse Hogeschool Zeeland. Zijn hoogste klassering was een vijfde plaats in 2008. De andere twee keren had hij uitzicht op de eindzege, maar verloor hij steeds in de laatste ronde. Nee, dat had niets te maken met faalangst, bena drukte Landa, getrouwd met een Moldavische en vader van een dochter. „Het is niet zo dat ik ze nuwachtig word als ik kan win nen. Daar heb ik veel te veel erva ring voor. Eén keer, in 2000 in We nen, ging het mis. Ik stelde bij een gelijke stand tegen Barejev remise voor. Hij wilde doorspelen en daar schrok ik zo van dat ik verloor en de toernooizege miste. Toen heb ik me voorgenomen om het nooit meer zo aan te pakken. Gewoon spelen en niet denken aan winnen of verliezen, dat is het beste." De vijftiende editie van het op een na sterkst bezette schaaktoernooi van Nederland kende een onge kend spannend slot. Waar in eerde re edities toppers hun kansen con solideerden door in de laatste ron de snel remise te spelen, ging ieder een nu tot het gaatje. Dat had wel licht te maken met de indeling. De twee koplopers hadden elkaar al in de zevende ronde getroffen en mochten volgens de regels niet op nieuw tegen elkaar spelen. Ze trof fen opponenten met een halfje minder en die waren bereid tot het uiterste te gaan om de toer nooizege alsnog te grijpen. Voorbereid op het allesbeslissende treffen had Landa zich niet. Hij is door alle wateren gewassen en heeft zich ontwikkeld tot een scha kende duizendpoot. Behalve veel wedstrijden spelen schrijft hij schaakboeken en is hij schaakle raar en schaakcoach. „We kennen 1: Konstantin Landa (Rusland) 8 p. 2 t/m 4: Evgeny Postny (Israël), Ar kadij Naiditsch (Duitsland), Yasser Seirawan (VSt) allen 7,5 p. 5 t/m 9: Twan Burg (Schijndel), Jan Smeets (Oegstgeest), Chakkra- varthy Deepan (India), Edwin van Haastert( Zoeterwoude), Thomas Henrichs (Duitsland) allen 7 p. 10 t/m 19: Erwin I' Ami (Woer den), Michael Hoffmann (Duits land), Daniel Howard Fernandez (Singapore), Manuel Bosboom (Zaandam), Amadeus Eisenbeiser (Duitsland), Evgeny Sveshnikov (Letland), Prasanna Vishnu (India), Anne Haast (Dongen), Vyacheslav Ikonnikov (Rusland), Matthew Tan (Amstelveen), lija Zaragatski (Duits land, Sander van Eijk (Ede) 6,5 p. elkaar al jaren", vertelde Landa bo vendien over zijn band met Erwin l'Ami. „Ik wist dat hij iets bijzon ders zou doen. Hij kwam met een offer, maar ik zag dat dat niet klop te." De Rus weerlegde het, waarna hij het eindspel met toren tegen lo per naar zich toetrok. Op dat moment wist de voormali ge inwoner van Siberië al dat hij ongedeeld winnaar was. Een half uurtje eerder had Jan Smeets Arka dij Naiditsch al gefeliciteerd. Ook zij kenden nauwelijks geheimen voor elkaar. „Ik speelde op het EK voor junioren tot tien jaar al tegen hem", bevestigde Smeets na af loop. „Maar toch verraste hij me al bij de eerste zet. Naiditsch speelde een opening die hij anders nooit speelt." Desondanks had Smeets lang uitzicht op een goed resultaat. Pas in het vierde uur, toen beide spelers in vliegende tijdnood kwa men, pakte de Nederlandse groot meester het verkeerd aan. Hij gaf op na de 43e zet. „Ik had nog wel door kunnen spelen", keek Smeets terug, „maar een speler als Nai ditsch geeft zo'n voordeel nooit meer weg." De Duitser eindigde als tweede met 7,5 punten. Die plaats moest hij delen met Evgeny Postny uit Is raël en Yasser Seirawan. De in Am sterdam wonende Amerikaan speelde na vele jaren zijn eerste toernooi op Nederlandse bodem en toonde aan dat hij schaken niet verleerd is. Met een schitterende combinatie legde hij in de laatste partij de Let Evgeny Sveshnikov het zwijgen op. Beste Zeeuw werd Koen Leen- houts uit IJzendijke met 6 uit 9. Dat was goed voor de 22e plaats. Leenhouts overvleugelde in de slot- ronde Kees Nieuwelink uit Zuid- dorpe, die van Vishnu Prasanna uit India verloor. Ook de ex-Zeeuwen Ivo Timmermans, Si mon Provoost en Marnix van der Zalm haalden 6 uit 9. Angelo de Meyer is op weg naar de zege in de 3000 meter vrijeslag. foto Peter Nicolai door Aector Dooms breskens - Zo hard mogelijk zwemmen om de concurrentie voor te blijven. Dat was zaterdag voor Angelo de Meyer de enige tac tiek om de 72e Havenwedstrijd van Breskens te winnen. Hij ver keerde in het laatste rechte stuk naar de finish nog volop in onze kerheid. „Ik heb niet opzij geke ken. Ik wist pas dat ik gewonnen had toen ik aantikte", zei de win naar van de 3000 meter vrije slag toen hij uit het water stapte. In vergelijking met vorig jaar was de strijd minder spannend. Toen had de langebaanzwemmer van De Bruinvis tot het uiterste moeten gaan om Sonny Corré, die dit jaar de traditioneel Zeeuws ge kleurde langebaanwedstrijd aan zich voorbij Tiet gaan, in een mil limetersprint achter zich te laten. Nu sloeg de achttienjarige zwem mer uit Overslag in het tweede gedeelte van de wedstrijd toe met een tempoversnelling en schudde hij zijn naaste belagers Arco Wa genvoort en Alex Eversdijk van zich af. „Ik wist niet beter of ze za ten er nog bij", keek hij terug. Wagenvoort wist nog goed hoe hij het contact met De Meyer verloor. „Ik raakte met mijn hand even zijn voet en zag daarna dat hij van me wegzwom. Hij ging te snel voor mij", klonk het berustend. De zwemmer van De Bevelanders eindigde met een halve minuut achterstand op de tweede plaats. Ook schoolslagspecialist Eversdijk had geprobeerd zo lang mogelijk in het spoor van zijn clubgenoot te blijven. De prestatie van de zwemmer van De Bruinvis loog er niet om, want hij had nog de 3000 meter school slag in de benen. Die won Evers dijk zonder tegenstand, met een voorsprong van zes minuten op nummer twee René van Oude naarde van Zeelandia. „Het was voor mij niet meer dan een trai ningswedstrijd. In Zeeland mis ik de concurrentie." Dat nam niet weg dat er nog geen twintig minuten pauze zat tussen beide wedstrijden. „Ik kan in elk geval zeggen dat ik de enige zwemmer ben die twee keer op het podium staat", glom hij van trots. Eversdijk denkt er niet over om de vrije slag tot zijn eerste keus te ma ken. „Nee, daarvoor zijn de school- slaglangebaanwedstrijden in de landelijke competitie te aantrekke lijk. Ik sta nu op een vijfde plaats in het tussenklassement. Ik vind het hartstikke leuk om te doen." Hij keek weer al uit naar de volgen de landelijke wedstrijd in Heers- jandam. Op de 3000 meter schoolslag bij de vrouwen ging de strijd tussen de zwemsters van ZC Koewacht Eline Nijskens en Charlotte Bral. De zelfverzekerde Nijskens won, maar dat was geen verrassing. De pas vijftienjarige Bral zwom haar eerste 3000 meter in Breskens. De talentvolle zwemster klampte tot het einde aan bij haar clubgenote, nadat eerst zwemmoeder Ryan Verplanke had getracht om mee te gaan. „We hebben in de voorberei ding naar de havenwedstrijd sa men getraind. Charlotte moet al leen nog meer vertrouwen krij gen. Ik weet zeker dat ze een ge duchte concurrente wordt", aldus de 23-jarige winnares. De Meyer, Nijskens en Eversdijk verstevigden met de overwinnin gen hun leiderspositie in de strijd om de Zeelandbeker. Opvallend was dat er weinig deelnemers wa ren van De Stormvogel en Luctor et Emergo. De start van de triatlon in Kamperland. foto Willem Mieras breskens - Carmen de Ridder heeft tijdens de Havenwedstrijden in Breskens een geslaagde come back gemaakt op de 3000 meter vrije sïag. De Ridder had vorig jaar geen wedstrijd gezwommen. Ze won de wedstrijd en had een straatlenge voorsprong op de num mers twee en drie, Iris Erpelinck en Linda Vink. Bij de mannen zou ze derde geworden zijn. „Ik miste de motivatie en heb het een jaar rustig aan gedaan. Dit sei zoen is de havenwedstrijd na Sluis mijn tweede langebaanwedstrijd. Het zullen er niet veel meer wor den", zei de 23-jarige zwemster uit Zuiddorpe over haar rentree. Ze vertelde een andere uitdaging aan te willen gaan. „Vorig jaar heb ik aan een zwemloop meegedaan. Dat is me goed bevallen. Alleen heb je niet zoveel zwemloop- wedstrijden in onze regio. Daarom wil ik eens kijken wat mijn moge lijkheden zijn op de triatlon. Daar wil ik me volgend jaar op gaan rich ten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27